Взаємини між Україною і Колумбією мають шанси до розширення

Посол Колумбии Эрнесто Уэртас Эскальон

січень 2003 року

На жаль, поки що між Україною і далекою від нас Колумбією немає дипломатичних стосунків. Але це зовсім не означає, що у Колумбії зовсім нічого не знають про нашу Україну чи між нашими двома державами відсутні будь-які економічні контакти. Про це і про політичну ситуацію в Колумбії в Інтерв’ю з Надзвичайним і Повноважним Послом Колумбії в Російській Федерації Эрнесто Уэртасом Ескальоном політолога Віктора Каспрука

– Після виборів у Колумбії президентом став колишній сенатор і губернатор Альваро Урібе. Які зміни очікуються з його приходом до влади у вашій країні?

– Мабуть, найбільш значні – це ті, котрі стосуються кардинальних реформ у напрямку забезпечення колумбійської держави твердими юридичними основами для протистояння збройним групам, котрі зазіхають на національну безпеку і демократію. Обраний президент надав пропозиції парламенту з приводу вищевикладеного в день свого вступу на президентську посаду. В даний час колумбійське законодавство страждає через відсутність подібних юридичних інструментів або ж має їх в обмеженій кількості, внаслідок того, що держава керувалася дотепер Конституцією 1991 року, суттю якої був захист громадян від зловживань держави. Час змінився, і зловживання в Колумбії надходять від груп наркоділків, їхніх спільників, інших збройних угруповань і воєнізованих груп. Держава і суспільство повинні діяти проти них. Сильна держава, авторитетний уряд на тлі поваги до прав людини – такою була програма кандидата в президенти, якого колумбійці обрали з великою перевагою над іншими претендентами. Тепер президент Альваро Урібе заявив, що зміцнить силу народу, визначить пріоритети порядку і права, звузить фіскальний дефіцит, зробить державу більш продуктивною.

– Чи готовий президент Альваро Урібе вести мирні переговори з заколотниками з FARC?

– Президент заявив, що готовий вести мирні переговори з FARC за умови прийняття цією стороною встановленого державою пакета законів призупинення воєнних дій шляхом негайного припинення вогню і прийняття міжнародного контролю та участі третьої сторони. Стосовно цього питання: під час останньої поїздки в Сполучені Штати сеньйор Альваро Урібе зустрічався з Генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном з метою обговорення даної проблеми.

– Починаючи з 2000 року, колумбійський уряд одержав від США 1,3 мільярди доларів допомоги. Чи допомогла ця допомога стабілізувати соціальну сферу в країні?

– Допомога, отримана колумбійським урядом від США, не була обмежена лише військовим аспектом. Вона була спрямована на підтримку розвитку різних зон півдня країни, зміцнення юриспруденції, втілення планів розвитку альтернативного в зонах, котрі найбільше вражені збройним конфліктом.

– 39 років у Колумбії триває партизанська війна, можливо необхідне серйозне втручання Сполучених Штатів, щоб змінити ситуацію на краще?

– В країні склалася традиція вирішення політичних і збройних конфліктів без іноземного втручання. Не передбачається присутність північноамериканських сил на нашій території. Збройні сили Колумбії здатні захистити державу і народ Колумбії. В той же час Колумбія приймає допомогу інших країн, котрі хочуть підтримати нашу боротьбу проти тероризму і наркобізнесу, яка у даний час є не тільки національною проблемою, але і міжнародною. В цьому сенсі ми приймаємо північноамериканську допомогу в галузі судових питань і технологій.

– Наркотики корінь майже всього насильства в Колумбії, чи вдалося за останні роки істотно зменшити вплив Мадельїнського і Калійського наркокартелей?

– Картелі Калі і Маделліна практично знищені, великі барони ліквідовані або ж взяті під варту. Проте існує ще один новий картель, що належить силам FARC і який чинить пресинг на селян і дрібних фермерів, котрі вирощують наркотичні листи коку. Цей картель також контролює лабораторії, процес виробництва та експорту наркотиків у зоні сельви та гір, де існує вплив збройних угруповань.

– Багато хто бачить Колумбію однобоко – нафта і кокаїн, але ж ваша країна багата на природні ресурси. Як вони використовуються?

– Колумбія – це не тільки нафта і кокаїн. Ми визнаємо існування цієї проблеми, котра стимулюється страхом і споживанням кокаїну у багатих країнах, яке обчислюється величезними сумами.

З усіх багатств, якими ми володіємо, найбільш важливим є наш народ – працьовитий і заповзятливий. Ми найбільш древня демократія в Латинській Америці, і не дивлячись на наші проблеми, наш державний лад є незмінним. Наш народ – це змішання трьох культур: індійської, європейської (іспанське завоювання) і африканської. Велика частина населення білі, багато метисів.

Ми володіємо найбагатшою і різноманітнішою флорою і фауною, величезними гідроресурсами, тропічними і субтропічними лісами, океанським узбережжям, різними кліматичними поясами, горами, саваною, посушливими зонами, снігами, місцями з найбільшою кількістю опадів, що випадають, таких як, наприклад, Чоко. Від Карибського моря до Амазонки, від островів у Тихому океані до величезних найвищих вершин Анд. В Колумбії можна зустріти більшість мінералів, починаючи з золота і платини і кінчаючи смарагдами, сріблом, вугіллям, деревиною і газом. Ми намагаємося раціонально використовувати ці ресурси, і експортуємо їх у багато країн світу.

– Чи існують в колумбійській Амазонії заповідники, і яким чином здійснюється контроль за вирубкою лісів та збереженням біологічної різноманітності цього регіону?

– Проблема Амазонії і лісів у цьому регіоні – це проблема не тільки Колумбії, але і всіх країн, що межують з долиною цієї великої ріки. Збереження біологічної різноманітності – це проблема, якою займається держава і громадськість Колумбії, а також уряди інших країн. Але також як у Росії і Бразилії, не завжди є можливість відшукати необхідні кошти для реалізації екологічних задач на морях і в лісах. Це спільна проблема, вирішенням якої ми зараз займаємось.

– Всьому світу відомий лауреат Нобелевської премії видатний колумбійський письменник Габріель Гарсіа Маркес. А який вплив спричинила його творчість на саме колумбійське суспільство?

– Письменник впливає на суспільство у тому випадку, якщо його творчість відбиває цінності, стиль життя, культуру, мову, особистості цієї країни. У випадку з Габріелем Гарсиа Маркесом, його літературна творчість сприяє тому, що ми, колумбійці, краще пізнаєм самих себе і тому, що нас пізнають в світі. Габріель Гарсиа Маркес – символ цієї Колумбії – сильної, глибокої, тропічної, Карибської. Так само, як і ще один великий творець, наш живописець Фернандо Ботеро, Маркес через національне веде до загальнолюдського. Вони обоє – і є Колумбія.

– Знаменита колумбійська кава “Арабіка” заслужено завоювала всесвітню популярність, а що крім кави експортує ваша країна?

– Крім кави і природних ресурсів, про що вже згадувалося вище, ми експортуємо банани, інші тропічні фрукти, квіти, текстиль, вироби легкої промисловості, автомобілі ручної зборки, вироби побутової техніки, вироби зі шкіри і інших матеріалів, котрі виготовлені вручну. А також м’ясо, морепродукти, книги – мережа експорту з нашої країни є дуже широкою.

– На якому рівні знаходяться колумбійсько-українські економічні відносини?

– В Україну експортуються через європейських посередників кава, квіти, банани. Перспектива розширення наших економічних відносин є досить значною. Ми купуємо машини, літаки, вертольоти, укомплектовані деталями, виготовленими в Україні, а також турбіни, мотори й інше устаткування.

– Поки що в Україні немає посольства Колумбії. Чи планується у майбутньому відкриття посольства в нашій країні?

– Міністерство закордонних справ Колумбії вивчає можливість відкрити посольство в Україні, після відкриття посольства у Варшаві і Москві. На даний час ми маємо у Варшаві консульство.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s