Росія вийшла на стежку війни з алкоголем

січень 2010 року

Віктор Каспрук

Майже через 25 років в Росії вирішили знову вкотре поборотися з алкоголізмом. Лаври цієї боротьби колишнього президента СРСР Михайла Горбачова, видно сьогодні дуже муляють сучасним російським лідерам. Так не мало, не багато в Російській Федерації вже затверджена концепція боротьби з алкоголізмом. За нею пияцтво в Росії переможуть вже до 2020 року.

Ідея висувалася президентом Дмитром Медведєвим, а відповідний історичний документ підписано прем’єр-міністром Володимиром Путіним. Згідно нього до 2020 року вживання спиртних напоїв має зменшитись на 55%, і має бути приведене до норми, котра прийнята Всесвітньою організацією охорони здоров’я. При цьому вже в перші два роки зниження вживання алкоголю має складати 15%. Зниження заплановано досягти за допомогою обмеження мінімальних цін на спиртне. Так, з 1 січня поточного року пляшка горілки 0,5 літра повинна коштувати не менше аніж 89 рублів.

Другий етап путінської антиалкогольної боротьби передбачає ліквідацію нелегального ринку алкогольної продукції. Законодавчо має бути встановлена кримінальна відповідальність за неодноразові порушення у сфері виробництва і продажу алкогольних напоїв. Ціни на напої залежатимуть від вмісту спирту. Планується обмежити рекламу алкоголю, а також використовування будь-якої інформації, направленої на популяризацію спиртних напоїв. В рамках заходів передбачений контроль, у тому числі, і за використанням реклами алкоголю в кіно.

У регіонах планується розробити і запровадити програми направлені на профілактику зловживання алкоголю з врахуванням місцевих звичаїв і традицій. Програми проводитимуться з метою припинення вжитку алкогольних напоїв в громадських місцях, на розважально-масових і спортивних заходах, в сім’ях. Також по всій країні будуть відкриті реабілітаційні і профілактичні установи, в яких проводитиметься робота з населенням.

Так російські регіони починають вводити нічні обмеження на продаж міцного алкоголю. Заборона пояснюють сильним шумом в місцях торгівлі та боротьбою за демографію. У Держдумі цю ідею схвалюють, бо це, на їх думку, допоможе боротися з пияцтвом. Губернатор Курської області Олександр Михайлов підписав постанову про обмеження часу роздрібного продажу алкоголю з вмістом етилового спирту більше 15%. Тепер міцний алкоголь в Курській області продаватимуть лише 8.00 до 23.00.

Необхідність такого рішучого заходу пояснюється скаргами громадян, в яких повідомляється «про порушення тиші й порядку в нічний час при розпиванні спиртних напоїв поблизу об’єктів торгівлі, які працюють у цілодобовому режимі». Хоча які б позитивні ініціативи не висував президент Росії Дмитро Медведєв, але він мав би пам’ятати, що любов до алкоголю в Росії поки що ще нікому не вдавалося перемогти. Всесвітня організація охорони здоров’я випустила рекомендації: не можна пити більше двох літрів спирту на рік. А одноразове вживання літра горілки, вважають експерти, призведе до неминучої смерті.

Проте, за офіційними даними, кожен дорослий громадянин Росії вживає по 18 літрів спирту на рік, що еквівалентно 42-43 пляшкам горілки. Причому порівняно з 1990 роком цей показник виріс втричі, а за 10 місяців 2009 року росіяни випили на 29 мільйонів літрів горілки більше, аніж за той же період 2008 року. Вважається, що на даний час в Росії хворіють на алкоголізм 2,7 мільйони громадян (2% населення країни) – саме стільки пацієнтів зареєстровано в наркологічних диспансерах. Однак експерти стверджують, що таких людей реально більше як мінімум у двічі, так як вкрай рідко громадяни з доброї волі йдуть на лікування та реабілітацію. Відповідно – мінімум 5% дорослого російського населення є алкоголіками.

За інформацією комітету Держдуми з охорони здоров’я, щорічно від алкоголізму в Росії гине від 500 до 600 тисяч чоловік. А у всьому світі з цієї ж причини вмирає 2 мільйони осіб на рік. Дрібні попереджувальні написи про шкоду алкоголю на пляшці не можуть повною мірою пояснити росіянам всю міру небезпеки.

Очевидно, що питання пияцтва в Росії є надзвичайно серйозною проблемою. Але знаючи підходи Путіна і його команди максимально, що зможуть зробити вони – це підігнати питання до рівня радянських часів. Хоча в Російській Федерації є достатній досвід застосування заборонних заходів. Суспільство пам’ятає досвід декількох таких подібних сухих законів, і до яких негативних наслідків вони приводили, знає не з чуток. Бо забороною проблему алкоголізму не вирішити. Оскільки людина, котра хоче і прагне випити, за будь-яких умов знайде можливість це зробити.

На ринку алкоголю діють свої, не Володимиром Путіним вигадані закони. І якщо, наприклад, держава і легальні продавці підуть з певного сегмента ринку (наприклад, нічний продаж алкоголю), це їхнє місце займуть інші. Адже: існує попит – існує і пропозиція. Росіяни нині ризикують повернутися в цьому сенсі до часів СРСР. Оскільки знайдуться ті, хто буде торгувати нелегально. Виглядає, що готувалася нова антиалкогольна кампанія за зразком горбачовської. І тут лише можна пригадати чим вона по-суті обернулася для населення колишнього Радянського Союзу: давкою в чергах та торгівлею горілкою з під поли. Також путінській режим воліє забувати про те, що населення здатне дуже швидко відновити в країні масове «виробництво» самогону.

Цілком можна прогнозувати, що нова антиалкогольна кампанія задумана російською владою ніби то для блага народу, може обернутися масою прорахунків і великими негативними економічними наслідками. Адже, як вказують російські експерти, помилки її розробників негативно позначаться на податкових надходженнях до державного бюджету, вдарять по декількох галузях економіки, а також погіршать (як це б не звучало дивно) соціально-демографічне становище країни. Оскільки лише від збільшення втричі пивних акцизів федеральний бюджет ризикує щорічно втрачати близько 4-5 мільярдів рублів.

Сумні перспективи викликали настільки неоднозначну реакцію експертів і виробників, що в регіонах зараз розгорнулося бурхливе обговорення майбутнього всеросійського алкогольного ринку і стану громадянського суспільства. Затіяна в Росії антиалкогольна кампанія приведе аж ніяк не до тих результатів, яких від неї чекають глава держави і уряд. Наприклад, зробивши ставку в боротьбі з алкоголем на підвищення пивних акцизів, влада ризикує отримати три проблеми: зниження податкових надходжень до бюджету, скорочення обсягів виробництва і скорочення трудових колективів в пивоварній і сільськогосподарській галузях. І, нарешті, масовий перехід росіян на горілку, що спричинить збільшення смертності населення.

Схоже, що путінській режим знову починає боротися не з причинами, а з наслідками. Адже ніхто не може заперечувати того факту, що в Росії необхідно змінювати ставлення до алкоголю. Питання лише в тому, яким чином це буде відбуватися, і чи не спорожніють знову-таки прилавки в результаті чергових економічних прорахунків чиновників. Бо не спрацювала не лише антиалкогольна кампанія в СРСР в 1985-1991 роках. Так само нічого позитивного не дала і антиалкогольна кампанія в царській Росії в 1894-1914 роках.

Не можна відкидати того, що справді існує для Росії національна загроза від алкоголізму, котра здатна призвести до деградації нації. Адже якщо у колишні царські часи можна було говорити про всенародне п’янство, то в путінська епоху – вже про всеросійський алкоголізм. Тобто про фізичну і психічну залежність від алкоголю, котра зміщує почуття реальності, призводить до втрати працездатності і розм’якшує волю. Очевидно, що тоталітарний режим Володимира Путіна сьогодні здатен нав’язати російському народу будь-яке своє рішення і той мовчки виконуватиме його. Але якщо не буле достатньо алкогольної продукції, то швидко віднайдуться її замінники – наркотики, чи хімічні збудники свідомості –лаки, фарби, клеї, одеколони, денатурати і тому подібне.

Проте, алкоголізм в Росії традиційно явище соціальне. Вживання алкоголю відносно до доходів населення має при цьому своєрідний розподіл. Найбільше п’ють бідні. За йдуть ними багаті. І лише на третьому місці люди з середнім достатком і доходами. Крім того, бідні окрім інших причин, п’ють через те, що бідність викликає напружений зв’язок і соціальними і побутовими труднощами. Багаті п’ють більше у зв’язку з тим, що напругу у них викликає стиль життя і підвищена відповідальність за збереження свого багатства і статусу. Біда Росії полягає в тому, що кількість бідних настільки переважає над кількістю багатих, що проблему пияцтва багатих взагалі можна не брати до уваги.

Виглядає, що володарю сучасної Росії Володимиру Путіну і його ставленику Дмитру Медведєву починати потрібно було зовсім з іншого. Підвищення рівня життя народу і доступності матеріальних благ, які стали монополією путінців і наближених до них чиновників. Адже цілком зрозуміло, чим краще будуть жити в Росії – тим менше будуть пити і відповідно деградувати та спиватися.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s