Венесуела: Уго Чавес і надалі вибудовує свій паралельний світ

січень 2010 року

Віктор Каспрук, політолог

Для тих, хто уважно слідкує за подіями в Венесуелі, чергові «революційні» нововведення Уго Чавеса не можуть не викликати подиву. Так у Венесуелі в рамках боротьби із спекуляцією тимчасово закрито 619 різних магазинів. Наразі проблеми в роздрібній торгівлі почалися після оголошення в країні 11 січня 2010 року девальвації місцевої валюти – болівара.
Змінний курс був встановлений з розрахунку – 4,3 болівара за 1 долар (раніше 2,1 до 1).

«Специфічне» рішення президента Уго Чавеса призвело до великих черг в магазинах, переважно імпортної електроніки і побутової техніки. Венесуельці намагалися скупити все, що лежало на полицях за старими цінами. У свою чергу, власники торгівельних точок вирішили заробити на споживчому бумі, значно піднявши ціни на дефіцитні товари. Це викликало серйозне незадоволення населення. Тоді за розпорядженням президента Уго Чавеса для боротьби із спекуляцією були організовані масовані перевірки торгівельної мережі, які проводилися за підтримки військовослужбовців Національної гвардії. В цілому ревізії були проведені більше ніж в однієї тисячі торгівельних точок.

За словами Уго Чавеса, девальвація національної валюти «потрібна для підтримки продуктивної економіки, для заборони того імпорту, який не особливо необхідний, і для стимулювання експорту. Нам необхідно припинити бути країною, яка лише експортує нафту».

Втім, найбільший експортер нафти в Латинській Америці Венесуела вже близько року не може вийти з рецесії. Девальвація вже другий рішучий крок венесуельського уряду. На початку січня власті країни ввели обмеження на подачу електроенергії в розважальні центри і на промислові підприємства.

Експерти попереджають, що в 1980-і роки аналогічні фінансові заходи привели до браку продовольства і інфляції. У 1983 році у Венесуелі була проведена девальвація болівара, відома як «чорна п’ятниця», коли інфляція в країні виросла до 40% в 1987 році проти 7% в 1983. За жовтневими даними Міжнародного валютного фонду, за підсумками минулого року ВВП Венесуели повинен був знизитися на 2%, а за підсумками нового року – на 0,4%. При цьому МВФ оцінює торішню інфляцію в 29,4%, а на нинішній рік прогнозує 30%.

Як зазначає впливова колумбійська газета El Espectador у статті «Por qué devaluó Venezuela?» («Чим пояснити девальвацію у Венесуелі?»): «Цього слід було чекати. Але ніхто не знав про те, коли венесуельський уряд прийме рішення про девальвацію болівара. Цей курс встановлений для життєво важливих галузей, таких як охорона здоров’я, харчова промисловість, наука і техніка, промислове і сільськогосподарське машинобудування, а також для закупівель державного сектора і грошових переказів студентам і пенсіонерам, що знаходяться за кордоном.

Був встановлений також новий змінний курс, названий «нафтовий долар»: 4,3 болівара за долар, що вдвічі вище, ніж колишній офіційний курс. Цей курс застосовуватиметься в автомобільній промисловості, торгівлі, телекомунікаціях, хімічній, текстильній і металургійній промисловості, інформатиці, виробництві пластмас, електропобутової техніки, а також в деяких інших галузях.

Рівень інфляції залежатиме також від того, наскільки гнучкими будуть можливості придбання «нафтових доларів» для торгівельних операцій. Зростання цін в кожній галузі буде різним, оскільки закупівля, наприклад, продуктів харчування відбуватиметься по пільговому курсу, а такі товари як мобільні телефони вже отримуватимуться за «нафтові долари». Що стосується так званого паралельного долара, то вплив на нього заходів, що реалізуються, залежатиме від того, наскільки гнучкими будуть можливості покупки «нафтового долара» (а це доки неясно). Як наслідок, паралельний ринок може зникнути. Але найбільш вірогідним є те, що він існуватиме, а американська валюта весь час дорожчатиме. Все залежатиме від доларової готівки, поки «нафтовий долар» використовуватиметься в тих же масштабах, що і пільговий долар в 2009 році.

Ясно, що в результаті прийнятих заходів може статися зростання цін у поєднанні з браком товарів, тоді як скорочення економіки створює труднощі для імпорту. Все це може викликати незадоволеність населення. Проте вже встановлені урядом пільги і безкоштовні послуги могли б пом’якшити удар. Більш того, цілком можна чекати подальших кроків в цьому напрямі. Так думає директор аналітичного центру Datanalisis de Venezuela Луїс Вісенте Леон, котрий вважає, що наступним заходом повинне стати коректування цін в тих областях, які знаходяться під контролем уряду».

Очевидно, що завдяки Уго Чавесу ситуація в Венесуелі сьогодні дуже складна. За інформацією із перших рук ми вирішили звернутися до венесуельських політологів братів Луїса Альберто Лопеса і Хосе Альберто Лопеса Рафасчіері, котрі проживають в столиці Венесуели Каракасі.

1 Foto Rafaschieri - Копія

– Чи не здається вам, що президент Венесуели Уго Чавес з усіх сил намагається вибудувати свій паралельний соціалістичний світ, котрий діятиме лише завдяки придуманим ним же самим законам?

– Ні, це підхід з паралельного світу, Чавес має намір застосовувати максі-девальвацію без збільшення ціни. Тобто, уряд Чавеса знижує можливості об’єкта, який платить за товари та послуги у Венесуелі, але очікує тієї ж купівельної спроможності від девальвованих грошей, яка була раніше. На жаль, для Чавеса і уряду, котрий прагне звалити провину на торгівців, ринок має свої власні правила.
Девальвація майже завжди призводить до загального зростання цін, тим більше, якщо це максі-девальвація 100%. Не кажучи вже, що відбувається на чорному ринку, і навіть гірше, якщо ми говоримо про таку країну, як Венесуела, яка імпортує 80% того, що вона споживає. Ціни будуть зростати чи хоче цього Чавес чи ні. Перед «чорною п’ятницею» Чавеса прогнозувалася інфляція на 2010 рік в Венесуелі 30%, але після максі-девальвації болівара, очікувана інфляція на цей рік становить понад 50%.

–  Тобто ви вважаєте, що все таки ціни на товари в Венесуелі будуть зростати?

– Після максі-девальвації, котра викликана політикою Чавеса щодо болівара, багато венесуельців припустили, що ціни на імпортовані товари зростатимуть. Особливо на побутову техніку, оскільки практично вся вона виготовлена за межами Венесуели. Ця підозра викликала масовий сплеск купівельного ажіотажу в країні, який призвів до того, що багато постачальників електроніки вирішили не продавати товар.
Такі незвичайні для сотень торговців продажі стали кращими після девальвації, ніж у минулому сезоні, але давайте не будемо забувати, що Венесуела на даний час охоплена страшною енергетичною кризою, яка може загостритися в короткостроковій перспективі. І всі енергоємні прилади: холодильники, пральні машини, кондиціонери, які Венесуела купує зараз, є причиною раптової додаткового попиту на електроенергію, котрий буде погіршувати енергетичну кризу. Таким чином, «чорна п’ятниця» Чавеса – це не лише бідність для більшості венесуельців, але і менше електроенергії.

– Яким може вплив такої хитромудрої девальвації, котра запущена в Венесуелі режимом Уго Чавеса?

– Вплив цих заходів буде колосальним. Оскільки шок від девальвації особливо вплине на різке зростання цін на товари і послуги, котрі споживаються венесуельцями. А офіційний обмінний курс рухається в подвійному режимі, що ще більше буде ускладнювати процедуру розподілу доларів для громадян. На паралельному ринку цей захід в довгостроковій перспективі буде збільшувати неофіційній курсу долара, що призведе до ще більшої інфляції.
Але найгірше те, що використовування урядом цих параметрів викличе серйозну економічну кризу в країні. Безгосподарне використання Чавесом і його урядом державних ресурсів змусило владу вдатися до максі-девальвації, якою намагаються збалансувати прорахунки соціалізму ХХI століття.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s