Цензурне «цунамі» захлеснуло телебачення Єгипту

жовтень 2010 року

Віктор Каспрук

Можна сказати, що сьогодні Єгипет є країною протиріч. Адже незважаючи на велику економічну лібералізацію, ця країна, як і раніше, зберігає жорсткий контроль за політичною діяльністю і свободою висловлювання думок. Так в Єгипті були прийняті нові вимоги для ЗМІ, котрі покликані ефективно контролювати всю інформацію, що йшла раніше в прямому ефірі, в тому числі телевізійні шоу, та інформаційні новини, які нині поставлені в жорсткі цензурні рамки.

Критики цензурних нововведень вважають, що ряд нових цензурних обмежень на діяльність журналістів призначенні для знищення різноманітного медійного ландшафту Єгипту за місяць до парламентських виборів в цій авторитарній країні.

Продовженням цих нововведень стало скасування дозволу для приватних телекомпаній, котрі транслювали свої передачі на території Єгипту. Режим Хосні Мубарака припинив одночасно мовлення 12 супутникових каналів і водночас направив попередження ще 20. Міністерство інформації мотивує це рішення систематичними порушеннями встановлених правил, котрі оговорювались при виданні ліцензій. Всі ці телевізійні канали здійснювали своє мовлення за допомогою єгипетського супутника Nilesat.

Серед закритих єгипетські телеканали: Al-Nas», «Hafez», «Alhalijiya», «Syhhatu wa djamal», йорданський телевізійний канал «Badr» та саудівський телеканал «Orbit».

Вся це телевізійна акція дивним чином співпала зі звільненням редактора провідної незалежної щоденної єгипетської газети Al-Dostour Ібрагіма Ісси. Причиною такого рішення стала публікація статті колишнього генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії і потенційного кандидата від опозиції в наступному 2011 році на президентських виборах в Єгипті Мохаммеда ель-Барадеї. В якій він звернувся до єгипетської влади із закликом розпочати зміни в країні.

Завжди відвертий щодо того, що в дійсності відбувається в Єгипті, журналіст і письменник Ібрагім Ісса був засуджений до двох місяців тюремного ув’язнення у 2008 році за «образу» президента Хосні Мубарака. Котра полягала в інформації про погане здоров’я вісімдесятирічного лідера Єгипту. Однак, завдяки президентському помилуванню, він не повинен був відбувати покарання.

Знаменно, що єгипетський уряд вводить посилений контроль над інформацією і ЗМІ саме напередодні парламентських виборів і президентських виборів 2011 року. Все це відбувається на фоні поширення народного невдоволення збільшенням убогості та зростанням цін на продовольство в Єгипті. Молодих опозиціонерів і активістів надихнув заклик до демократичних реформ. Проте, одночасно з цим, зростає опір можливості передачі влади президентом Хосні Мубараком у спадок своєму сину Гамалю Мубараку.

Власне і до цього в Єгипті існували табу на такі теми, як релігія, сексуальність, політичне насильство і президентська сім’я. Їх потрібно було розглядати з обережністю. Свого часу єгипетські опозиціонери покладали великі сподівання на інтернет, доступ населення до якого з кожним роком збільшується. Але він в основному поширений в Каїрі і великих містах, а у віддалених від центра регіонах про нього можна лише мріяти. Тому інтернет в Єгипті так і не дав істотний імпульс для демократизації в державі і пониження рівня тиску цензури.

Проте, як вважають деякі єгипетські експерти, цей крок повинен був здійснений давно, адже певні канали, котрі називаються «ісламськими» вели екстремістку релігійну пропаганду. В цьому сенсі мабуть варто розмежовувати саму цезуру в Єгипті і стримування релігійного екстремізму. Адже релігійні супутникові канали перетворилися на поле битви між шиїтами і сунітами, а також між суфізмом і ваххабізмом. Хоча більшість цих телеканалів були прибутковими.

Але під виглядом їхнього закриття уряд Єгипту увімкнув «червоне світло» і для світських незалежних телевізійних каналів та інших засобів масової інформації. Напередодні початку процесу виборів до Народних зборів Єгипту, дії єгипетського уряду дуже змахують на розчищення шляху в інтересах правлячої Народно-демократичної партії. В цьому сенсі закриття телеканалів не є вторинним явищем, адже воно вказує на дефіцит прогресу в ліберальному напрямку, стрімке пониження рівня демократії і повергнення до тоталітаризму.

Виглядає, що через обмеження ЗМІ уряд Єгипту напередодні парламентських і президентських виборів намагається використати свою владу для того, аби отримати повне домінування в ході політичного діалогу з опонентами. При цьому не варто забувати, що Єгипет є країною в якій на сьогодні більша половина населення є неписьменною, і блокування телеканалів відрізає цих людей від інформаційних потоків, котрі надають інформацію відмінну від офіційної.

З іншого боку, закриття телевізійних каналів в передвиборчий час завдає й певної шкоди і самому правлячому режиму Хосні Мубарака. Адже для частини радикально налаштованих мусульман це закриття психологічно виглядає, як інформаційна війна з ісламом.

І коли одним із спонукальних мотивів цих дій влади було бажання не допустити провокування ісламістськими телеканалами акцій громадянської непокори, то закриття саме в передвиборчий час таку непокору і здатне викликати. Оскільки ставить під питання не лише процес проведення чесних виборів у Єгипті, а й і саму структуру демократії зразка Народно-демократичної партії. Цим не запобігти міжрелігійної ворожнечі, але подібні рішення висвітлюють позицію уряду, котрий задля своїх політичних інтересів блокує свободу слова.

Між тим, керівництво Єгипту сьогодні стоїть перед дуже складною дилемою. Важке економічне становище великої частини єгиптян культивує проісламістські настрої в суспільстві. І якщо б в Єгипті була свобода слова західного зразка, то при владі давно б знаходилися ісламістські екстремісти з «Мусульманського братства».

Але якщо користуватися подібною логікою, то рішення режиму про закриття телеканалів – це зовсім не звуження можливостей діяльності ЗМІ, а зупинення скочення соціуму в бік розпаду. Та блокування розмиття національної єдності, усунення загроз внутрішній безпеці Єгипту і можливості заколоту з боку мусульманських фанатиків.

Проте, на думку єгипетського аналітика Шаріфа Мансура: «Очевидно, що ця смуга репресивного контролю над справами країни та її народу – не що інше, як намагання уряду задіяти всі інструменти влади та доступні йому засоби контролю над ЗМІ для тиску на свободу слова для того, аби прикрити свої плани щодо фальсифікації виборів і передачі влади у спадок».

Якщо ж підтасування результатів виборів є основним фактором виправдання недопущення «Мусульманського братства» до влади в Єгипті і індульгенцією уряду на тоталітарні методи керівництва країною, то нездатність забезпечити мінімальні вимоги до чесності виборів – це не що інше, як фальсифікація волі народу. І політичне шахрайство, яке чомусь помилково називається виборами.

Репресивні заходи єгипетського уряду направлені на здобуття контролю над виборами до Народних зборів Єгипту, а в 2011 році і над виборами президента. І в цій системі запланованого владонаступництва немає місця для демократичних сентиментів при передачі влади у спадок від батька до сина.

Варто визнати, що донедавна свобода слова і поширення інформації в Єгипті була безпрецедентною у порівнянні з іншими арабськими країнами. І хоча це не зовсім відповідало статусу і демократичній практиці країн західного світу, але все це можна було списати на проблеми стабільності і безпеки в Єгипті. Сьогодні ж медійний дискурс в цій країні зводиться лише до констатації обмежень демократії в ім’я збереження системи влади і династичної передачі у спадок посади президента.

Майже тридцять років режим президента Хосні Мубарака діяв, як система, котра виступала лише в ролі наглядача над своїм народом. Вважаючи, що він не досяг зрілості і нездатен самостійно відповідати за свою історичну долю. При цьому телебачення і друковані єгипетські ЗМІ використовувались владою для досягнення їхніх власних політичних цілей. А у випадку із закриттям телеканалів подібне рішення лише показує опасання діючого режиму щодо подальшого успішного монтажу системи влади під інтереси правлячого клану Мубараків.

Втім, скоріше за все, закриття телеканалів більше все таки націлене на президентські вибори 2011 року. Адже у президентському оточенні не можуть не розуміти, що ці вибори можуть вибухнути вулканом народного невдоволення і гніву простих єгиптян. І лише волі правлячої Народно-демократичної партії буде явно замало для «коронації» Гамаля Мубарака на пост президента Єгипту. Єгипетський режим хоче пройти цей дуже складний для себе етап благополучно, тому йому необхідно унеможливити широкий суспільний дискурс, який могло б спровокувати незалежне телебачення після «перемоги» Мубарака молодшого.

Цензурне «цунамі» на телебаченні Єгипту цілком може слугувати попередженням і для України. Хоча і на Заході вже стало всім зрозуміло, що «шагренева шкіра» української демократії досягла сьогодні свого критичного мінімуму. Україна під керівництвом «донецьких» крок за кроком наближається до тоталітаризму і, якщо нині і не закривають масово телеканали, то лише з тієї причини, що вони в своїй переважній більшості і так належать олігархам, а ті виконають будь-які антидемократичні забаганки режиму «януковичів».

В теперішній Україні, поки що пішли дещо відмінним шляхом. На телеекранах випускаються новини, в яких зовсім немає новин. Ведуться дебати лише в площині політичної геніальності діючого керівництва країни. В телепросторі демонтується плюралізм і замінюється повною і остаточною сервільністю до будь-яких найабсурдніших дій владоможців.

Проте, тішить лише одне. На відміну від Єгипту Україна цілих 19 років перебувала в полі притяжіння західної демократії, і попри всі старання і неймовірний тиск з боку «донецької» влади українське суспільство не виявляє бажання до повернення у колишні часи тоталітарних «здобутків» СРСР.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s