Що буде в Єгипті після Мубарака?..


сайт “Український тиждень” 2 вересня, 2010

Віктор Каспрук

Арабська преса все більше дискутує питання з приводу висунення правлячою в Єгипті Національно-демократичною партією (НДП) Гамаля Мубарака, сина президента Єгипту Хосні Мубарака, в якості кандидата на президентських виборах в 2011 році.

Втім, варто пригадати, що свого часу єгиптяни були дуже вдячні Хосні Мубараку за перші роки президентства, після травмуючого вбивства ісламськими екстремістами його попередника Анвара Садата у жовтні 1981 року. Мубараку вдалося не лише успішно протистояти войовничим ісламістам, а значно прорідити їхні ряди, стабілізувавши цим самим ситуацію в країні. Правда під час цього президент ввів надзвичайний стан та удався до ряду інших рішучих заходів.

Після майже 29 років правління єгиптяни втомилися не лише від надзвичайного стану, але й від самого режиму Мубарака. Тепер вони розуміють, що той ранній час стабільності нині оплачений пізнішими роками надзвичайного застою і втрати свободи для всіх єгиптян. Вже більше немає змоги приховувати не лише стан здоров`я самого президента, але й і його втрату контролю за ситуацією в країні та втрату позицій Єгипту на міжнародній арені. Хоча президент і його оточення намагалися пояснити економічний спад і зубожіння Єгипту, спочатку, 11 вересням 2001 року, а потім війною в Іраку, немає сумніву, що великою мірою ця стагнація є наслідком незворотного старіння самого єгипетського лідера.

Внутрішній тиск суспільства на владу є постійним. Варто лише пригадати, що кілька років тому сатиричний роман «Death of the Big Man» («Смерть Великої людини»), котрий написав молодий єгипетський журналіст і письменник Ібрагім Ісса, влада заборонила. Режим визнав його «богохульним і політично підступним». Роман оповідає про події останніх 72 годин життя 82-річного арабського президента. Про інтриги, обман, шахрайство і махінації з боку влади, котра за будь-яку ціну намагається встигнути обрати спадкоємця ще до часу кончини умираючого президента. Зусилля високопоставлених сановників з вищих ешелонів влади, смерть лідера держави і послідовність подій, котрі насуваються, не могли не викликати у читачів асоціацій зі своєю країною.

Немає сумніву, що сьогодні настрої в єгипетському суспільстві відбивають потребу з’яви Єгипту без хворого Хосні Мубарака чи ще якогось іншого пожиттєвого президента. Єгиптяни хочуть вибирати собі майбутнього лідера, період виконання яким своїх службових обов’язків має чітко обмежений часовий термін.

Однак нині не можна обминути питання – хто ж стане спадкоємцем президента Єгипту Хосні Мубарака? За яких обставин? І який вплив це матиме на міжнародну політику Єгипту? 1928 року народження (4 травня) Хосні Мубарак зробив успішну військову кар’єру. Так у 1969 його було призначено начальником Академії повітряних сил. На цій посаді він прослужив до 1972 року, часу свого призначення на пост заступника міністра і одночасно командуючого повітряними силами держави. Протягом цього періоду майбутній президент брав участь в розробці і плануванні об’єднаного єгипетсько-сирійського наступу на Ізраїль у жовтні 1973 року. В квітні 1975 року президент Анвар Садат призначив Мубарака своїм віце-президентом. З цим портфелем він розпрощався лише 6 жовтня 1981 року, після вбивства Садата ісламськими фанатиками. Проте на відміну від своїх попередників Нассера і Садата, він так і не призначив віце-президента, тому що ця посада виявилася б ідеальним трампліном для його спадкоємця. Щоб уникнути суперництва за президентську посаду Мубарак, вирішив зосередити у своїх руках всі важелі влади.

Попри всю необхідно визнати, що не дивлячись на не зовсім демократичні методи правління, президенту Єгипту вдалося таки приборкати войовничих ісламістів та досягти крихкого, але все ж таки миру з Ізраїлем. Тому єгиптяни не можуть не бути стурбованими з того приводу, що ж буде з країною після сходження з політичної сцени президента Мубарака. Хто може гарантувати, що якщо держава піддаватиметься широкомасштабним змінам, то до влади в країні не матимуть шанси прорватися радикальні ісламісти, що кардинальним чином вплине на увесь близькосхідний регіон?

Сьогодні одним із можливих спадкоємців називають Гамаля Мубарака, котрий закінчив економічний факультет Американського університету в Каїрі, займає посаду голови політичного комітету правлячої Національної демократичної партії, будучи одночасно свого роду главою тіньового кабінету. Його лобі поширюється і на ЗМІ, котрі намагаються представити його, як символ відновлення. Однак, як вважають деякі єгипетські аналітики, Гамалю не вдасться виграти цю партію, оскільки багато представників старої гвардії ще входять до складу уряду.

Основною проблемою Гамаля Мубарака є те, що він є цивільною особою, тоді як у Єгипті гарантом влади як і раніше залишається армія. Хто знає, чи зможе стати спадкоємець Мубарака виключенням із загального правила. Більшість вищих чинів мають занадто поважний вік, аби претендувати на посаду спадкоємця.

Проте, ні для кого не є секретом, що режим єгипетського президента Хосні Мубарака сьогодні великою мірою є залежний від США, не тільки в економічній сфері, але й для гарантій його виживання і безпеки. Це тим більше проявляється через недостатню популярність єгипетської влади серед власного населення. Тому вона дуже добре усвідомлює, що не може собі дозволити втратити американську підтримку і захист. Ці фактори й слугують причиною ослаблення єгипетської держави. А значне збільшення популярності «мусульманського братства» стало наслідком економічних труднощів, від яких люди втрачають почуття адекватного сприйняття дійсності. Для єгиптяни, з їхнім вихованням і менталітетом, у цьому разі релігія – є дуже зручним рішенням. При чому фактори економічного і соціального тиску (типу безробіття), як очікують, збільшаться, а не зменшаться. В цьому контексті, гіпертрофована релігійність – це інша сторона монети – реакція на важкі соціально-економічні умови.

Інформація з приводу того, що президент Хосні Мубарак готує сина на свого наступника викликала і неоднозначну реакцію в самому Єгипті. Багато єгиптян опасаються, що молодший Мубарак буде продовжувати політику свого батька – збагачення еліти і придушення незаможних. Адміністрація США висловила заклопотаність з приводу стабільності Єгипту в епоху після Мубарака. В американський доповіді, опублікованій в Middle East Quarterly, що дуже важко повірити в стабільність в арабській найбільш густонаселеній країні після того, як Хосні Мубарак звільнить свій кабінет.

В доповіді підкреслюється, що «Нестабільність в Єгипті після непрацездатності Мубарака або його смерті може стати міжнародною проблемою безпеки. Адже не існує механізмів і бази громадянського суспільства для сприяння передачі влади до рук наступного президента».
У доповіді також говориться, що цілком можливо, що «Мусульманське братство» спробує захопити владу. Якщо «Мусульманське братство» буде спроможним захопити владу в Єгипті, то знищення Ізраїлю знову буде об’єднуючим чинником для регіональних урядів».

Втім, американці мають усвідомлювати, що попри все, ера старіючого президента Хосні Мубарака, добігає свого кінця. Існуюче майнове розшарування і соціально-економічна ситуація в Єгипті, разом із зростаючим ісламістським екстремізмом в середині країни, спроможні змінити ситуацію таким чином, що США не лише втратять свого багаторічного стабільного союзника у близькосхідному регіоні, а й матимуть ще одну велику проблему. Наряду із Палестинською автономією і Іраком. То чи не стане Єгипет, після відходу від влади президента Хосні Мубарака, третьою «гарячою точкою» на Близькому Сході?

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s