Президент Обама готовий до Кемп-Девіду-2

25 березня, 2013 ▪ сайт “Український тиждень”

Віктор Каспрук

Візит президента Сполучених Штатів Барака Обами до Ізраїлю є важливою подією у житті цієї країни. Метою візиту стала демонстрація глибокого зв’язку Америки з єврейською державою і намагання зняти підозри, що президент США навмисно ігнорує відвідання Ізраїлю.

Візит Обами також є намаганням відродження надії на відновлення переговорного процесу з мирного врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту. І попри те, що американський президент не привіз ні в Єрусалим, ні Рамаллу нового плану врегулювання затяжного близькосхідного конфлікту, він все ж є проривом у американсько-ізраїльських стосунках.

Та показує наскільки важливими є стратегічні взаємини між Сполученими Штатами і Ізраїлем, адже свій перший офіційний візит після переобрання на другий президентський термін, Барак Обама здійснив саме до Ізраїлю.

Візит президента США Барака Обами в Ізраїль, перший у якості глави держави, не залишився без уваги американської преси. Так, політичні оглядачі з впливової американської газети The Washington Post переконані тому, що візит до Єрусалиму допоможе Бараку Обамі відновити довіру ізраїльського народу до американської влади, котра була втрачена за останні роки.

Саме тому, за їхніми словами, Обама вибрав досить нетрадиційну для глави держави арену для звернення до ізраїльського народу – єрусалимський комплекс «Біньяней а-Ума», де його головною аудиторією стала ізраїльська молодь.
«Це частина політики з встановлення довіри, – цитує The Washington Post колишнього радника Нетаніягу Дорі Голда, – створення такого роду відносин з народом Ізраїлю вкрай важливе, особливо якщо президент Обама хоче й надалі дотримуватися тієї політичної лінії, яка наближає нас до важливих політичних рішень».

У свою чергу Бен Родс, заступник радника з національної безпеки США зі стратегічних зв’язків, в інтерв’ю цьому ж виданню звернув увагу на те, що адміністрація Білого дому не випадково обрала саме цей час для візиту до Єрусалиму. І в США, і в Ізраїлі зовсім недавно було сформовано новий уряд, а це означає, що керівництву країн-союзників необхідно виробити єдину стратегію поведінки в певних питаннях і сферах зовнішньої політики.

«Абсолютно очевидно, що в найближчі місяці і роки доведеться приймати серйозні рішення з приводу Ірану, Сирії, ізраїльсько-палестинського мирного процесу, – зазначив Бен Родс, – тож, маючи цю можливість поговорити з ізраїльськими лідерами, американське керівництво може окреслити ті рішення, які в кінцевому підсумку будуть втілені в життя».

У свою чергу оглядачі американського телеканалу CNN відзначають, що візит Барака Обами до Ізраїлю необхідний прем’єр-міністру Біньяміну Нетаніягу не менше, ніж самому американському лідерові. Незважаючи на прохолодні відносини в минулому, обидва політики, за словами аналітиків, розуміють, що уникнути взаємного співробітництва їм не вдасться, тому його необхідно зробити більш ефективним, ніж у їх минулу каденцію.

«Це найбільш розбалансовані відносини в історії американсько-ізраїльських взаємин. Немає жодного реального почуття впевненості та довіри. Немає можливості надати один одному кредит довіри. Але я думаю, обидва лідери зараз вирішили, з різних причин, що настав час перевірити твердження про те, що вони можуть працювати разом», – цитує CNN Аарона Девіда Міллера, віце-президента Міжнародного наукового центру імені Вудро Вільсона, фахівця з Близького Сходу.

Існують усі підстави вважати візит президента Барака Обами до Ізраїлю історичним. Подібно до своїх великих попередників, таких як Лінкольн, Рузвельт і Трумен він входить на арену постійних конфліктів і воєн, намагаючись зрушити з місця застарілий регіональний конфлікт, який несе світу величезні негативні глобальні наслідки.

Президент Обама намагався на Близькому Сході стимулювати відновлення мирного процесу, який на сьогодні явно виглядає недосяжною метою. І за прикладом необхідного для досягнення цієї мети красномовства, він явно звернувся до Черчіля, мотивуючи те, що потрібно зробити, щоб нарешті подолати безодню глибинних негативів палестинсько-ізраїльського конфлікту.

Першим вагомим позитивом візиту американського президента в близькосхідний регіон стало те, що Ізраїль вибачився перед Туреччиною. Це призвело до нормалізації стосунків між цими двома країнами, є кроком до нормалізації ситуації в регіоні і може сприяти налагодженню мирного процесу між Ізраїлем і палестинцями.

У той же час, деякі експерти підозрюють, що Беньямін Нетаньягу міг погодитися на подібне вибачення лише в обмін на згоду американців щодо ізраїльського нападу на Іран. Але, скоріш за все, це не правильні висновки. Адже президент Обама, у такому разі, навряд чи говорив би про те, що конфлікт між ізраїльтянами і палестинцями має бути вирішеним таким чином, аби не було несправедливості відносно палестинців.
Так само, якби метою візиту президента США було дати лише зелене світло для нападу на Іран, то він би обминув увагою необхідність замороження будівництва поселень на палестинських територіях.

Хоча необхідно враховувати той факт, що коли президент Обама несе повну відповідальність за американську національну оборону, прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу несе повну відповідальність за захист своєї держави. А це може означати, що точки зору США і Ізраїлю стосовно близькосхідного палестинського конфлікту не обов’язково мусять точно співпадати між собою.

При чому, досягнення консенсусу між ізраїльтянами і палестинцями входить у протиріччя з інтересами Ірану. Адже не для того режим іранських мулл так багато допомагає палестинським бойовикам, щоб мирну угоду між Ізраїлем і Палестинською автономією було коли-небудь взагалі підписано.

Можна сказати, що після історичного візиту на Близький Схід, Барак Обама може стати першим американським президентом (після Джиммі Картера), який має кращі шанси на віднаходження шляхів для досягнення стійкого миру в регіоні.

І, на відміну своїх попередників, Джорджа Буша-молодшого і Білла Клінтона, які майже наприкінці свого президентського терміну вирішили впритул зайнятися близькосхідним питанням, у президента Обами є ще досить багато часу для того, аби спробувати віднайти дієву парадигму вирішення конфлікту на Близькому Сході.
Промова президента США у Єрусалимі показує, що він наполягатиме на важливих змінах в підходах до близькосхідного конфлікту. І покладатиме тягар, котрий необхідний для досягнення результату в мирному прогресі, як на палестинців, так і на ізраїльтян.

Тому не можна виключати, що найближчим часом Барак Обама виступить із ініціативою необхідності запуску політичного процесу Кемп-Девід-2. І буде позиціонувати себе у якості політичного «брокера», який готовий допомогти обом сторонам висловити власні ідеї, щодо шляхів досягнення миру під час переговорів на нейтральній території.
Очевидно, що Кемп-Девід-2 потребуватиме багато зусиль з боку президента Обами. І у першу чергу тому, що араби ніяк не хочуть взагалі визнавати право Ізраїлю на існування.

У той час, коли євреї мають повне право на спадщину і цивілізацію іудаїзму. Бо іудейська цивілізація залишила багато фізичних слідів свого існування так само, як і римська, грецька, японська, індуїстська, мусульманська, християнська, перська, арабська чи буддійська.

І єврейська присутність на землях сучасного Ізраїлю та на територіях, які нині називаються Палестиною, не міф сіоністів, як це часто люблять повторювати ісламські фундаменталісти, а реальність, котра безліч разів була науково обґрунтована археологами і істориками.

Проте, Сполучені Штати мають дуже обережно підходити до питання остаточного визначення кордонів Ізраїльської держави. Адже палестинська проблема на сьогодні полягає у тому, що палестинці готові домовлятися з ізраїльтянами лише виключно дотримуючись висунутих ними ж умов і вимог. А це, від самого початку, заводить увесь переговорний процес в позицію, за якої прийти до остаточного консенсусу майже неможливо.

Президент Барак Обама, який є випускником юридичного факультету Гарвардського університету і колишнім викладачем юриспруденції на правничому факультеті Чиказького університету, добре знає правничі науки. А в даному випадку він готовий допомогти ізраїльтянам і палестинцям реалізувати їхнє право на існування їх держав.
Не має сумніву, що президент США, під час своєї поїздки, був дуже ефективним в лобіюванні миру на Близькому Сході. Він спромігся так високо підняти планку очікувань, що врешті-решт і інші почали вірити у те, що ці очікування можливо нарешті наповнити конкретним змістом.

Варто зазначити, що переговори щодо вирішення одного із найбільш складних конфліктів у світі, дуже відрізняються від стандартних розмов по телефону двох лідерів країн-антагоністів один з одним. І успіх на Близькому Сході вислизав раніше з рук тих американських президентів, які були до того відомі своєю завзятістю і здатністю посадити політичних противників за стіл переговорів.
Серйозність планів Барака Обами, щодо мирного процесу на Близькому Сході, підтверджує і те, що це питання буде одним із головних завдань нового державного секретаря Джона Керрі.

У цьому сенсі необхідно звернути увагу на той факт, що відповідаючи на запитання стосовно мирної угоди на спільній прес-конференції з королем Йорданії Абдаллою ІІ, президент Барак Обама наголосив: «Я не можу гарантувати, що це відбудеться. Але я можу гарантувати, що ми робитимемо зусилля. Я можу гарантувати, що держсекретар Керрі планує проводити багато часу в дискусіях із зацікавленими в цьому питанні сторонами».

Джон Керрі зараз готується до розроблення заходів, які б допомогли обом сторонам конфлікту відродити довіру і дозволили б відновити переговори з таких ключових питань, як кордони майбутньої держави Палестина. Ці кроки могли б включати звільнення палестинських ув’язнених, або ізраїльську згоду уповільнити будівництво поселень, якщо воно не буде навіть зупинене зовсім.
До Кемп-Девіду-2 сторони конфлікту може підштовхнути і те, що держсекретар Джон Керрі, нині якнайкраще підходить до реалізації вирішення близькосхідного питання. Адже він більше 20 років був занурений у проблеми Близького Сходу, працюючи у сенатському комітеті з міжнародних відносин.

Аарон Девід Міллер, віце-президент Міжнародного наукового центру імені Вудро Вільсона, визначив візит Барака Обами до Ізраїлю, як «потрійний виграш». Адже, на його думку, президент США спромігся: покращити свої відносини з Нетаньягу, переформатувати свій імідж у США на проізраїльського президента і показати себе у вигідному світлі ізраїльській громадськості.

Таким чином, можна сказати, що близькосхідний мирний процес має реальний шанс отримати своє нове дихання. Втім, для кращого усвідомлення того, що відбувається на Близькому Сході, можливо, варто спробувати зрозуміти, що означає взагалі відновлення єврейської держави Ізраїль.
Адже, по суті, масове повернення євреїв на свої історичні землі – це було не чим іншим, як своєрідною мирною єврейською Реконкістою. І тут можна спробувати провести певну історичну паралель. Адже маври утримували більшу частину територій, у завойованій ними Іспанії, майже тисячу років.

І багато хто в арабському світі і досі вважає, що вигнання маврів з іспанських земель, після того, як вони так довго там проживали, є незаконним.
Варто не забувати, що і як у випадку з Іспанією, арабам не вдалося повністю витіснити євреїв з території колишньої древньої держави Ізраїль. І, навіть, у найгірші для єврейського світу часи, там залишалися невеликі анклави, де компактно проживало єврейське населення.

Тому, підходячи до питання вирішення конфлікту на Близькому Сході, необхідно завжди враховувати той факт, що ізраїльтяни в жодному випадку не є загарбниками чужих територій, як це пробують нав’язати міжнародній громадськості ісламські фундаменталісти. Вони намагаються лише зберегти свою державу на частині із тих територій, яка не одну тисячу років була їхнім домом. І, очевидно, що мають на це повне історичне право.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s