Роль профспілки Гістадрут у становленні Ізраїльської держави

квітень 2009 року

Віктор Каспрук, політолог

Історія сучасної Ізраїльської держави невід’ємно пов’язана із профспілковим рухом. Так один із батьків засновників Ізраїлю Бен-Гуріон, повернувшись після Першої світової війни в Палестину, передану під контроль Великої Британії, став виразником сіоністського голосу трудящих. Він заснував робітничу партію Гістадрут, став її генеральним секретарем і перетворив свою партію в потужну силу профспілкового руху.

До 1920 року в Ізраїлі існували дві робітничі партії, котрі були далекі від єдності. Ці дві партії створили організації, котрі дублювали одна одну. Дві служби працевлаштування, дві служби допомоги репатріантам, дві лікарняні каси і так далі. Але ставало усе більш зрозуміло, що все більше зростає необхідність в об’єднанні сил. В грудні 1920 року в місті Хайфі відбувся загальний з’їзд ізраїльських робітників, на якому було прийнято рішення про створення загальної робітничої профспілки (Гістадрут). Був вибраний секретаріат з 87 чоловік, що представляли 4 партії і вибраних 4433 робітниками, членами профспілки.

Значення створення загальної робітничої профспілки полягало в наступному. Профспілка сприяла ідеологічному і соціальному об’єднанню робітничого табору.
Профспілка сприяла національному формуванню єврейської нації і об’єднанні , всіх її партій. В соціальному плані це виражалося в турботі про робітника, в плані культурному – в розвитку іврітської культури, в плані національному – в допомозі репатріантам. Головна сила єврейської оборони, Хагана, була підпорядкована керівництву профспілки. Керівники профспілки були одночасно і політичними лідерами всієї нації.

Іншими словами, створення загальної робочої профспілки, Гістадруту, виявилося принципово новим етапом заселення Ізраїлю і будівництва єврейської держави. Тепер робітничі керівники змогли відчути, що саме робочий рух приведе єврейську націю, котра була розкидана по світу, і поверталася додому в Ізраїль, до здійснення її національних і політичних цілей. По суті Гістадрут, як єврейський профспілковий рух, став фундаментом на якому вдалося так швидко змонтувати і розбудувати єврейську процвітаючу і добробутну державу Ізраїль там де раніше нічого фактично не було окрім пісків.

Варто зазначити, що первинною метою профспілки Гістадрут було забезпечення всіх прав працівників єврейської національності в Британській підмандатній Палестині, та забезпечення двох найважливіших на ті роки доктрин сіонізму, про «боротьбу за єврейську землю» (покупка євреями землі і розгортання на ній сільськогосподарського виробництва) та «боротьба за єврейську працю» (забезпечення зайнятості євреїв, не дивлячись на те, що арабська робоча сила коштувала дешевше). На жаль, про це мало хто у нас знає, що євреям вдалося таким чином викупити у арабів більше третини землі сучасного Ізраїлю і вони б викупили і всю, якби арабам пізніше не було заборонено продавати землю євреям, а тим хто осмалювався це робити грозила неминуча смерть від рук своїх.

Знаменно, що якщо у 1920 році Гістадрут налічував 4433 членів, то вже в 1922 році він виріс до 8394 чоловік, що складало приблизно половину всього єврейського робочого класу в Палестині. А у 1927 році профспілка налічувала 25 тисяч чоловік, або 75% єврейської робочої сили у підмандатній Палестині. Можна сказати, що Гістадрут став однією з найвпливовіших установ держави Ізраїль, основою трудового сіоністського руху. І окрім виконання ролі профспілки він також став власником багатьох підприємств і найкрупнішим працедавцем в державі, утворивши цілий сектор економіки.

Через своє економічне крило, Хеврат ХаОвдім («Суспільство трудящих»), Гістадрут управляє рядом підприємств, включаючи найбільші в країні промислові конгломерати, і найбільший банк, ХаПоалім. Також він забезпечує систему медичного страхування. У 1983 році він налічував 1 600 000 чоловік, що складало одну третину від населення Ізраїлю, і близько 85 % всього економічно активного населення. У 1959 році був дозволений прийом в Гістадрут неєвреїв. На 1989, Гістадрут був працедавцем 280 тисяч чоловік. У зв’язку з лібералізацією ізраїльської економіки роль Гистадруту в 1980-ті роки дещо знизилася, але він продовжує залишатися важливим чинником в країні. Захищає інтереси державних службовців і «робітничої аристократії».

Проте, і нині Об’єднаній федерації профспілок Гістадрут є чим похвалитися. Так зовсім недавно Об’єднана федерація профспілок Гістадрут загрожував оголосити трудовий конфлікт в лікарні «Бікур Холім», якщо керівництво спробує реалізувати програму по реорганізації і звільнить 70 працівників, а також знизить останнім зарплату на 20%. Прес-служба профспілок стверджує, що керівництво «Бікур Холім» раніше в односторонньому порядку понизило всім співробітникам зарплату на 15% і припинило перераховувати відрахування до фонду підвищення кваліфікації.

Гістадрут стверджував, що програма реорганізації, розроблена керівництвом лікарні, не гарантує збереження всіх робочих місць і не може запобігти вірогідному закриттю «Бікур Холім». Профспілки вказують, що керівництво намагається вирішити фінансові проблеми за рахунок працівників, не роблячи жодних поступок зі свого боку, наприклад, відмовляючись скоротити число зовнішніх радників. Лікарня зіткнулася з труднощами після того, як бізнесмен Аркадій Гайдамак, який купив «Бікур Холім» в 2007 році, через судового виконавця припинив фінансування. А за угодою з Гайдамаком, всі працівники повинні були зберегти робочі місця ще протягом 5 років.

Також зовсім недавно Гістадруту вдалося запобігти закриттю підприємства «Оф ха-Емек» в Рамат-Ішає і звільненню двохсот його працівників. Адміністрація підприємства повідомила працівників про його закриття найближчими днями і негайне звільнення всіх співробітників. Але завдяки втручанню голови Гістадруту Офера Ейні закриття підприємство було відкладено, аби зробити спробу знайти вихід з кризисної ситуації. Йдеться про двохсот працівників, котрі одержують маленьку зарплату і які працюють у сфері забою птиці по 30-40 років. Голова регіонального відділення Гістадруту Ліон Перец і робітничий комітет звернулися до голови Гістадруту Офери Ейні з проханням втрутитися в розв’язання кризи.

Завдяки цьому втручанню в даний час адміністрація за участю держави робить спробу врятувати підприємство шляхом грошових інвестицій і розробки програми оздоровлення, яка дозволила б працівникам продовжувати працювати на підприємстві. Компанія «Оф ха-Емек» – це підприємство з забою птиці, що належить Об’єднанню господарств Ізраїльської долини. Акціонерами компанії є кібуцники. Компанія працювала з фірмами «Тнува» і «Тів Таам». Останнім часом компанія перебувала у скрутній ситуації у зв’язку з економічною кризою. Тим часом це підприємство – єдине в окрузі, де й досі ще використовується ручна праця.

Не менш важливою є боротьба Гістадруту за достойні пенсії для робітників. Гістадрут розпочав кампанію по поширенню серед працівників інформації про нову пенсійну угоду. Мета кампанії – надати найнятим робітникам максимум інформації про їх права, витікаючі з нової пенсійної угоди, а також закликати їх звернутися до працедавців за реалізацією їх законних прав. Очолює кампанію керівник штабу голови Гістадруту Равіт Дом-Фідель. Для проведення кампанії вибрано рекламне агентство GPS. Вартість кампанії – близько 2,5 мільйона шекелів.

В зв’язку з початком кампанії голова Гістадруту Офір Ейні заявив, що «Гістадрут підписав з працедавцями історичну угоду. Оскільки багато працівників, чиї інтереси враховані в цій пенсійній угоді, не є організованими працівниками, Гістадрут надає особливу важливість турботі про їхні права. Адже у цих працівників немає робочих комітетів, які можуть відстоювати права від їхнього імені. Чим більше у них буде інформації про їх права, тим більше шансів на те, що ці права будуть реалізовані».

В рамках кампанії будуть організовані передачі по радіо і телебаченню. Також на залізничних станціях і на автобусах з’являться плакати. Крім того, Гістадрут передбачає розвернути роботу на місцях, в якій візьмуть активну участь члени організації працюючої молоді, що вчиться, а також члени відділень Гістадруту. В рамках цієї акції поширюватиметься спеціальна брошура-довідник, в якій роз’яснюються пенсійні права і даються рекомендації по реалізації цих прав. Ця брошура видається на трьох мовах: івриті, російській та арабській.

Також в ході цієї кампанії буде відкритий спеціальний сайт в Інтернеті, присвячений угоді про обов’язкове пенсійне страхування. На цьому сайті працівники зможуть отримати якомога простішою і зрозумілішою мовою роз’яснення щодо положень цієї угоди і їх пенсійних прав. Також на сайті можна буде залишити повідомлення про працедавців, які не виконуватимуть вимоги угоди і ігноруватимуть указ про обов’язкові пенсійні відрахування. Причому, таке повідомлення можна буде залишити і анонімно. Адвокат Дом-Фідель заявила, що «звернення працівників дозволять Гістадруту мати зворотний зв’язок щодо характеру проблем, котрі виникають під час проходження реалізації пенсійної угоди. Ми сподіваємося, що після вивчення звернень працівників, що поступили на сайт, ми зможемо уточнити напрями нашій діяльності».

Равіт Дом-Фідель додала, що на цьому сайті будуть також розміщені адреси і телефони місцевих відділень Гістадруту, аби працівники могли звернутися у відповідне територіальне відділення і отримати там необхідну допомогу: «Гістадрут провів спеціальні заняття по підвищенню кваліфікації координаторів по пенсійних питаннях у всіх місцевих відділеннях Гістадруту, в чиї обов’язки входитиме турбота головним чином про працівників, відносно яких не виконується дана угода. Ми сподіваємося, що нам удасться максимально забезпечити підтримку працівників в боротьбі за забезпечення їх прав на пенсію. Ми робитимемо все, що в наших силах, бо йдеться про історичні зміни, котрі стосується близько мільйона працівників, які до теперішнього часу не мали права на пенсійне забезпечення».

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s