Сьогодні Індія одна з найвпливовіших країн Азії

січень 2000 року

Інтерв`ю з Надзвичайним і Повноважним Послом Індії в Україні Відья Бушан Соні політолога Віктора Каспрука

– Сьогодні Індія одна з найвпливовіших країн Азії. Кілька років тому, чисельність населення вашої країни досягла одного мільярда, і вона має великий економічний потенціал. Як ви оцінюєте можливість Індії стати в ХХІ столітті одним із найвпливовіших економічних ринків та світових центрів політичних впливів?

– Не так давно ми святкували 50 річницю з того часу, як республіка Індія здобула незалежність. Цим пояснюється вся подальша наша історія і наш здобуток на ґрунті якого ми оцінюємо, як буде далі розвиватися Індія. Ми пишаємося тим, що в нас є багато надбань досвідом яких ми могли б поділитися з іншими країнами. Коли Індія здобула незалежність в 1947 році, то загальне виробництво продуктів харчування сягало лише 57 мільйонів тонн. А в цьому році ця цифра досягла вже 205 мільйонів тонн. Ви бачите наскільки збільшилось виробництво. І якщо раніше були проблеми з забезпеченням населення продуктами харчування, то зараз ми не тільки повністю забезпечуємо ними 1 мільярд населення, але й також імпортуємо продукти харчування.

Що стосується промислового розвитку, то зараз, за своїми показниками, Індія знаходиться на сьомому місці в світі. А в наступному столітті Індія буде намагатися стати четвертою країною в світі за динамікою розвитку останніх десяти років. За останні 9 років розвиток промисловості досягнув прогресу в 7 відсотків за рік. І взагалі в світі кажуть, що це століття – це століття Азії. В цьому процесі Індія (за винятком Китаю) буде відігравати провідну роль. Нині Індія досягла такого рівня розвитку промисловості, що вона виробляє все – від голки і до сучасних літаків. Також Індія займає провідну позицію серед країн-лідерів в розробці програмного забезпечення для комп`ютерів. Розробки програмного забезпечення для комп`ютерів приносять нашій країні прибуток в 5 мільярдів доларів. Індія зараз друга країна в світі, (після Китаю), за загальною чисельністю програмістів і комп`ютерщиків. Навіть в Сполучених Штатах, (в НАСА та в силіконовій долині), де найбільше скупчення вчених-комп`ютерщиків, дуже велика частина фахівців є вихідцями з Індії. Індія зараз – це ядерна держава. Ми запускаємо самостійно в космос супутники, а також ракети середньої та далекої дальності. Після досягнення нашою країною такого рівня розвитку, держави Європи і Сполучені Штати зацікавились Індією, як великим потенційним ринком.

Індія заклала потужний і надійний фундамент для свого подальшого розвитку. Але не треба дуже часто згадувати про минуле, треба дивитися у майбутнє. В нас є ще над чим працювати. Є ще деякий рівень бідності, з яким потрібно боротися. Також необхідно якимось чином контролювати зростання чисельності населення. Потрібно краще забезпечувати населення медичною допомогою. Ми знаємо, що ці проблеми існують і їх необхідно вирішувати. Хоча зараз спостерігаються сталі тенденції до зростання в Індії середнього класу. Нині в нас середній клас складає 300 мільйонів. Але так як за оцінками міжнародних економічних експертів Індія має дуже позитивні тенденції розвитку, то вони дивляться з оптимізмом в майбутнє Індії.

– Свого часу Альберт Ейнштейн, який усяке бачив на своєму віку і не був схильний занадто захоплюватись людьми, написав про Махатму Ганді: “Грядущі покоління навряд чи повірять, що така людина зі звичайної плоті і крові ходила цією землею…” Який, на вашу думку, вплив Махатми Ганді на хід історії в незалежній Індії, і чи відчуваються ці впливи зараз?

– Постать Махатма Ганді має великий вплив не лише на історію Індії, а й на хід історії всього світу. Найважливіше всього що він осягнув це – можливість альтернативного шляху здобуття незалежності. Тобто шлях ненасильства. Він довів світові, що можливо здобути незалежність без війни, без конфлікту, без вдавання до застосування зброї. Та зброя, якою він боровся, це було ненасильство. Цим він звернувся до колоніального режиму. Він натякав на те, що вони застосовують силу для того, щоб тримати в покорі населення Індії. Це було його звернення до колонізаторів. Махатма Ганді змобілізував населення, народні маси і закликав їх не співпрацювати з британськими властями, чинити опір тому, що стосується збору податків і імпорту тих товарів, котрі були вироблені в Британії. Таким чином він зробив все для того, щоб в кінці-кінців Британська імперія все-таки передала повноваження народу Індії і щоб він міг здобути незалежність.

Невдовзі ж після того, як Індія в 1947 році здобула незалежність, дуже багато країн також скинули з себе колоніальне ярмо. Саме на прикладі Індії вони усвідомили, що це можливо. І дуже велику роль у цьому відіграв якраз Махатма Ганді. Він вселив в людей впевненість в своїх силах і довів реальність досягнення незалежності. Махатма Ганді не тільки боровся проти колоніалізму, він боровся проти расизму, проти рабства. Проти того, що тоді відбувалося у Африці, зокрема в Південній Африці. Зараз в Африці дуже шанують, знають і пам`ятають Махатму Ганді, як фігуру, що вплинула також і на їхні визвольні рухи. Бі-бі-сі, а також і інші впливові агенції висунули постать Махатма Ганді, як людину не тільки століття, а людину взагалі цього тисячоліття. Ідеї Махатма Ганді й до цього часу мають значні впливи на політичні рухи не тільки в країнах Азії, Африки, а також в інших частинах світу. І хоча він був дуже релігійною людиною, він ніколи не нав`язував своїх релігійних поглядів іншим. Махатма Ганді казав, що потрібно бути релігійною людиною, потрібно вірити, потрібно дотримуватись всіх заповідей основних вірувань, і просто намагатися стати кращою людиною. Бути кращою людиною – тобто носити достойно високе звання людини.

– Індійський світ існує вже 5000 років, але демократична, незалежна Індія існує лише 50 років. Що змінилося за ці роки в індійському суспільстві?

– Сучасна історія незалежної Індії становить 50 років, але британці панували в Індії лише 200 років. Та справа в тому, що 200 років тому, ще до колонізації Індії не існувало такого поняття, як єдиної держави. Звичайно, на більшій території Індії панували моголи. Але поговоримо про останні 50 років. З нації, яка була нацією бідних людей, людей, які не мали достатньої їжі, постала нація, яка вирішує питання подолання бідності, забезпечення людей продуктами харчування, і це нація, яка динамічно розвивається, яка перебуває на шляху до кращого, заможного життя. Індія нині це – індустріальна держава. Це країна, яку поважають і до голосу якої прислухаються сьогодні у всьому світі. Індія – виразник інтересів країн третього світу, країн які розвиваються. Світ сприймає Індію, як демократичну країну, як країну зі стійкими демократичними традиціями. Якщо, наприклад, інші країни не можуть так голосно і так чітко донести до світу свою точку зору і взагалі свою позицію, то Індія бере на себе таку роль і спілкується від імені країн, що розвиваються з розвинутими країнами Заходу таким чином, що ці розвинені країни не можуть ігнорувати позицію Індії.

Справа в тім, що в Індії функціонує вільна преса і інші засоби масової інформації, юридичні інституції також є незалежними. І тому Індія – це дійсно демократична країна. Та хоч які дуже важливі досягнення ми маємо зараз, ми й далі просуваємось вперед. І ще існує багато того, чого Індія прагне досягти.

– Свого часу серед радянських спеціалістів, що допомагали в розбудові індійської промисловості, українці складали 40 відсотків. Чи можливе нині відновлення співпраці між нашими країнами в подібних обсягах?

– Так, дійсно, така співпраця звичайно можлива. Бо Україна допомагає й до цього часу будувати об`єкти в такій галузі важкої промисловості, як сталеливарна промисловість. Подібна співпраця є дуже важливою для Індії. І відновлення співпраці в більших обсягах було б логічним саме зараз, коли Індія модернізує свої виробництва в різних галузях промисловості. Ті спеціалісти, які свого часу приймали участь у будівництві цих об`єктів, могли зараз допомагати це все перебудовувати, модернізувати і зробити більш сучасним і технологічно довершеним. До речі, десь п`ять місяців тому зам. міністра сталеливарної промисловості Індії перебував з візитом в Україні, і відвідав деякі регіони та залишився дуже задоволеним підсумками цього візиту. Бо дійсно існує великий потенціал співпраці між нашими країнами. Після цього візиту він запросив свого українського колегу відвідати з візитом-відповіддю Індію для того, щоб продовжити ділові переговори і, звичайно, в результаті підписати угоди про співпрацю.
Але крім сталеливарної і галузей важкої промисловості є дуже багато інших галузей – і однією з них, можливо, могли б стати телекомунікації. А також хімічна промисловість та виробництво хімічних добрив для потреб сільського господарства. Та для цього потрібно, щоб українські компанії самостійно виходили на індійський ринок і пропонували свою продукцію. Тому, що лише показуючи свою продукцію – ви зможете її продати. Якщо ж вас не знають, то і ваш товар не буде продаватися.

– Раніше в Україні навчалося багато студентів з Індії, чи продовжується ця традиція зараз?

– Так, за часів Радянського Союзу було дуже багато студентів з Індії. Які приїздили сюди і навчалися по стипендіям, так і по обміну студентами. Зараз також достатня кількість студентів з нашої країни навчається в вузах України. Хоча, на жаль, кожного року число цих студентів меншає і меншає. Для цього є певні причини. Зараз навчання в Україні дорожчає і це є також однією з причин. Часом буває і таке, що з індійськими студентами в Україні не дуже гарно поводяться. Але реально кількість студентів постійно зменшується, і потрібно щось зробити для того, щоб це тенденція не прогресувала й надалі. Тому ми намагатимемося щось робити в цьому напрямку. .

– Якими є пріоритети розвитку українсько-індійських економічних стосунків?

– Існує дуже велике різноманіття видів кооперації та співробітництва між Україною та Індією в різних галузях промисловості. Візьмемо спочатку торгівлю. Зрозуміло, що між нашими країнами може бути значно більший оббіг торгівлі, ніж він існує нині. Хоча зараз з Індії імпортується дуже багато фармацевтичних та хімічних продуктів. З індійської сторони існує навіть можливість збільшити їх імпорт до України. І звичайно ж, що і українські промисловці та бізнесмени можуть також збільшити обсяги поставок продукції та товарів в Індію. Як традиційних так і нових. Хочу вам сказати, що десь в наступному місяці ділова делегація з України збирається здійснити візит до Індії. Можливо це закладе певний грунт до ширшої співпраці та допоможе в подальшому розвитку стабільних торгівельних та економічних відносин. А також сприятиме співпраці між торгово-промисловими палатами обох країн.

Також це стосується і технологій, бо в Україні існує дуже багато модерних та якісних технологій, які Індія могла б придбати чи Україна могла б передати Індії. Співпраця в науковій галузі також є дуже важливою і дуже цікавою для Індії. В Україні дуже багато відомих вчених. Як Україна так і Індія, обидві країни могли б скористатися тим досвідом і тим потенціалом, який існує в Україні. Тому науково-дослідна співпраця також є пріоритетною у зацікавленостях Індії.

Що стосується культурних обмінів та наукового співробітництва, то наші країни збираються підписати договори про співпрацю в цій сфері. Що ж стосується культури та спорту, то Індія також зацікавлена в більш тісному співробітництві та обмінах між нашими країнами. Серед українців існує дуже великий інтерес до індійської культури, зокрема до індійського кіно, до індійських танців та до індійської мови. Індійський уряд кожного року надає стипендії для навчання в Індії мистецтву та мові. Також виділяється більше 10 стипендій для навчання в галузях науки та техніки. Тобто тут існує необмежена кількість галузей та напрямків для співробітництва. І я дуже оптимістично ставлюсь до цієї співпраці та обмінів, хоча й вважаю, що потрібно робити більше і можливо дещо швидше вирішувати нагальні питання, котрі постають в ході цієї співпраці.

Але існує й декілька негативних факторів. Це, скажімо, договір України з Пакистаном про поставки танків до Пакистану. Справа в тому, що Україна й раніше поставляла танки до Пакистану (про це відомо), але готується до підписання, чи вже підписаний договір про поставки модернізованих видів танків до Пакистану, а також і до Китаю. Це непокоїть Індію через те, що Пакистан вже дуже багато разів нападав на Індію. Звісно, що коли Пакистан закуповує ці танки, то ясно, що це не для якої іншої цілі, а для військових дій проти Індії. Як, наприклад, це було у квітні 1999 року в районі Каргіл. Пакистанські сили атакували Індію, і це коштувало нам значних людських жертв. Це також впливає на розвиток тероризму, тому що, як відомо, в Пакистані готується терористи. Індію непокоїть те, що терористи нападають на мирних жителів та тероризують мирне населення. Або, наприклад, що трапилося з захватом літака в кінці 99 року. Це також стало проблемою для Індії. Але ми вважаємо, що цей договір щодо поставок танків не завадить розвитку добрих відносин між Індією та Україною.

Другим негативним моментом є те, що Україна засудила випробування Індією ядерної зброї. Україна зайняла дуже активну позицію проти проведення Індією ядерних випробувань. Хоча до України це питання не має прямого відношення. Але Індія є політично збалансованою країною і так само ми судимо про інших. Ми тверезо оцінюємо ситуацію, і розуміємо, що це не повинно стати перешкодою для вибудовування подальших відносин між нашими країнами.

– Яку роль відіграють профспілки в індійському суспільстві?

– Профспілки відіграють важливу роль в індійському суспільстві і ця тенденція звичайно ж посилилась після здобуття Індією незалежності. Зараз в Індії проводиться рух проти експлуатації людини, хоча звичайно більшість виробничого і промислового сектору приватизовано. Але водночас все більше ідеться про те, щоб відстоювати інтереси простого працівника. До речі, до цього часу якісь спірні питання між власниками компаній та найманими працівниками вирішувались вдало. Механізм врегулювання налагоджений таким чином, що, в принципі, до цього часу не було ніяких конфліктів. І уряд завжди буде втручатися якщо тільки стане відомо, що права робітників якимось чином порушуються, або обмежуються. Тому взагалі клімат для промислового розвитку в Індії є дуже сприятливим.

– Пане Посол, якою ви бачите перспективу українсько-індійських взаємин?

– Я дуже оптимістично дивлюсь на перспективу наших двосторонніх взаємин. Тому, що існує значний потенціал, який ще не зреалізований. Були вже зроблені певні кроки для того, щоб побачити і відкрити ці нові галузі й нові напрямки співпраці. Відомо, що й українська сторона прагне продовжувати й розвивати ці взаємовигідні відносини, зважаючи на потенціал, і на територію Індії. Україна здобула незалежність тільки в 1991 році, тому за ці 10 років були вже зроблені деякі кроки для того, щоб налагодити і закласти ґрунт для подальшого співробітництва між нашими країнами. Індія і я, як її Посол, знаємо про той величезний потенціал, про ту спроможність промисловості і всього господарського комплексу України, та про ті галузі, які дуже добре розвинені в Україні, і з якими ми б хотіли співпрацювати. Нам відомо про ці галузі, але можливо потрібно рухатися трошки швидше. З індійської сторони ми б хотіли збільшити різноманіття різних товарів та матеріалів, які ми поставляємо до України. Також відомо, що українські бізнесмени мають інтерес до того, щоб приймати участь в розвитку промисловості Індії. Так що зацікавленість у плідній співпраці є, як ми бачимо, з обох сторін. І від нас залежить, як ми її наповнимо конкретним змістом.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s