Корпус вартових революції продовжуватиме нарощувати свою чисельність

серпень 2007 року

Віктор Каспрук

Ухваливши рішення оголосити елітарний військовий підрозділ Ірану – Корпус вартових революції, іноземною терористичною організацією» адміністрація президента Сполучених Штатів Джорджа Буша задіяла більш конфронтаційні підходи у взаєминах з Тегераном. Очевидно, що це рішення ухвалене після того, як конгресмени закликали адміністрацію ужорсточити позицію відносно Ірану, а США відчувають невдоволення щодо неефективності резолюції ООН щодо заборони ядерної програми Ірану.

І хоча Білий дім і представники держдепартаменту неодноразово обговорювали питання, щодо того, коли зробити формальну заяву, але, мабуть не маючи наміру чекати на закінчення літнього відпускного періоду політиків, адміністрація Буша вирішила почати жорсткішу розмову щодо іранської загрози. Як заявив представник державного департаменту, Шон Маккормакк, «Ми протистоїмо поведінці Ірану на різних напрямках поля бою». Шон Маккормакк сказав, що його слова не означають, що Сполучені Штати повинні протистояти Ірану у військовому відношенні, за що ратують зокрема деякі високопоставлені посадовці.

Але інші представники бушівської адміністрації вважають, що США програли у протистоянні іранським муллам, оскільки санкції Ради Безпеки ООН щодо Ірану, які призначалися для приборкання ядерних амбіцій Тегерана, виявилися анемічними. Крім того, союзники Америки в накладенні санкцій, а особливо Росія і Китай, не поспішали погоджуватися на збільшення тиску і вживання жорсткіших заходів щодо Ірану.

Можна сказати, що Сполучені Штати, визначивши Корпус вартових революції, як «іноземну терористичну організацію» послали чіткий меседж таємним покровителям Ірану, що у разі продовження нагнітання ескалації і ядерного шантажу з іранського боку Америка буде вимушена у відповідь вжити адекватних жорстких заходів. Слід звернути увагу на той факт, що це перший випадок, коли США внесли саме збройні сили іншої країни у свій список терористичних організацій. Хоча до цього Іран вже знаходився у списку держав-спонсорів тероризму. Крім того, США звинувачують Корпус вартових революції в тому, що вони залучені в дестабілізацію Іраку і Афганістану.

Можливо, не випадково американці виступили з такою безпрецедентно різкою заявою буквально на передодні зустрічі на вищому рівні Шанхайської Організації Співпраці в столиці Киргизії Бішкеку. Поза сумнівом, що США дуже турбує факт різкого зближення Росії і Китаю не тільки в політичному, але і у військовому аспектах.

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад, використовуючи суперечності між Америкою і Росією, і собі намагається уклинитися в це протистояння. Так він різко засудив розгортання американської системи ракетного захисту в Європі як погрозу для Азії і сказав, що група країн на чолі з Росією і Китаєм повинна протистояти втручанню у цей регіон. «Це загроза – більше ніж одній країні, – підкреслив Ахмадінеджад на зустрічі Шанхайської Організації Співпраці, – вона зачіпає велику частину Азії і членів ШОС». Президент Ірану Ахмадінеджад використовує будь-який привід, щоб спробувати вбити ще один клин у відношення між Росією, Китаєм і Сполученим Штатами.

Сьогодні Іран є спостерігачем в Шанхайській Організації Співпраці і іранський лідер прагне добитися для своєї країни повноцінного членства в ШОС. Хоча мало ймовірно, щоб подібне членство Іраку буде запропоноване. Оскільки ані Росія, ані Китай не бажають спровокувати розрив з США, запрошуючи їх заклятого ворога до свого клубу. Адже залучення Ірану, який знаходиться під санкціями ООН через свою ядерну програму, створило б лише великі неприємності.

Проголошення Корпусу вартових революції терористичною організацією було проведено відповідно до розпорядження виконавчої влади номер 13224, яке президент Буш підписав за два тижні після 11 вересня 2001 року. Розпорядження покликане перешкоджати фінансуванню терористів. Воно уповноважує Сполучені Штати поіменно називати фізичних осіб і фірми, а також добродійні і екстремістські організації, замішані в терористичній діяльності. Корпус вартових революції став першим воєнізованим підрозділом будь-якої держави, включеним до цього списку. Крок вельми незвичайний, оскільки йдеться не про типову «неурядову» терористичну організацію, а про частину державної структури.

Це розпорядження дозволяє Сполученим Штатам заморожувати рахунки і майно терористів і зривати діяльність іноземних фірм, які «надають підтримку, послуги або сприяння терористам чи пов’язані з ними яким-небудь іншим чином». Корпус вартових революції оголошений терористичною організацією перш за все для того, щоб приборкати розгалужену мережу його ділових зв’язків, а також перешкодити зарубіжним компаніям укладати угоди, що мають відношення до цього іранського збройного підрозділу і окремих осіб, які в ньому служать. Адміністрація США планує включити до «чорного списку» цілий ряд фінансових операцій Корпусу.

За словами американських офіційних осіб, хоча суперечки в адміністрації продовжуються, заздалегідь вирішено вжити заходи проти Корпусу вартових. Адміністрація ще не намітила, коли краще оголосити про нові заходи, але за деякою інформацією прийнято рішення зробити це до сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка відбудеться у вересні. На цій сесії США мають намір посилити міжнародний натиск на Іран.

Корпус вартових ісламської революції, сформований у 1979 році, спочатку був покликаний захищати єдину в світі сучасну теократичну державу. Він відігравав провідну роль у військовому протистоянні з Іраком під час кривавої ірано-іракської війни 1980-1988 років. З того часу Корпус вартових став в Ірані впливовою політичною і економічною силою. Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад зробив свою кар’єру в Корпусі і здобув владу в країні завдяки підтримці його високопоставлених ветеранів. Командування Корпусу має зв’язки з багатьма компаніями в основних секторах економіки Ірану.

Вони тісно пов’язані зі всіма галузями – від фармацевтичних компаній до телекомунікацій і трубопроводів. Навіть з новим аеропортом імені імама Хомейні і великою мірою – з контрабандою. Багато з підставних фірм, котрі беруть участь в добуванні ядерних технологій для Ірану, належать вартовим революції і управляються ними. Корпус йде по шляху китайської армії, яка активно займається бізнесом. І це не що інше, як величезна бізнес-імперія.

Корпус вартових ісламської революції, котрий має у своєму розпорядженні свій власний військово-морський флот, військово-повітряні сили, наземні війська і частини спеціального призначення – конкурує з «простими» збройними силами Ірану. Весною нинішнього року його військові моряки викрали 15 британських моряків і морських піхотинців, що викликало міжнародну дипломатичну кризу, а його частини спеціального призначення озброїли ліванську «Хізбаллу» ракетами, які були використані проти Ізраїлю під час війни 2006 року. Корпус також відіграє ключову роль у військовій промисловості Ірану, зокрема в спробах придбати ядерну зброю і ракети «земля-земля».

В недавній час десятки міжнародних банків і фінансових інститутів скоротили або припинили ділове партнерство з Іраном після «тихої кампанії», яку провели Казначейство і Держдепартамент США з метою обмеження доступу Тегерана до міжнародної фінансової системи. За останній рік дві резолюції ООН припускали санкції проти майна і свободи пересування 28 чоловік – зокрема деяких представників Корпусу вартових ісламської революції, котрі мають відношення до ядерної програми Ірану. Головною перешкодою посилення міжнародного тиску на Тегеран служить позиція Китаю – найбільшого торгового партнера Ірану. За словами американських офіційних осіб, після того, як іранські власті відмовилися виконувати дві резолюції Ради Безпеки ООН, що стосуються їх ядерної програми, Пекін став чинити опір американському проекту резолюції по накладенню санкцій на Корпус вартових ісламської революції.

Іранське керівництво дуже обурило рішення американської адміністрації. Як підкреслила впливова іранська щоденна газета «Jam-e-Jam», «Корпус вартових революції не тільки не буде ізольований, він буде посилений, і продовжуватиме нарощувати свою чисельність. 27 років американці атакують ісламську систему, але Корпус вартових революції зробив захист ісламської системи своїм обов’язком і день у день він збільшує цю здатність».

Здається, що Іран навмисне провокує Вашингтон, неначе прагнучи підштовхнути його до рішучих дій у відповідь. Тим часом президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад всіма силами прагне переконати себе і свій народ, що американці лише блефують. Власне, такі «політичні заклинання» навряд чи на когось можуть вплинути у Вашингтоні, оскільки підривні дії Махмуда Ахмадінеджада, направлені проти Америки, давно вже стали там причиною серйозного і усестороннього аналізу. Очевидно, що Ахмадінеджад не просто фрондує проти США, а всіма силами прагне створити «антиамериканську вісь» (на противагу «осі зла» світового тероризму і тоталітаризму, котру визначив Буш) і об’єднати в «антиглобалістичну коаліцію» всіх тих, хто не хоче змиритися з лідируючою роллю американців у світі.

Проте Ахмадінеджаду в цьому дуже не повезло. Якби в Білому домі сьогодні відбував свій другий президентський термін Ел Гор, а не Джордж Буш, то, можливо, це давало б йому деякі шанси. Оскільки інтелектуал Гор ще міг би потягнути час, проводячи його за роздумами зі своїми радниками і експертами. Для президента ж Буша єдино правильним є те, що думає він сам і що йому порадить із цього приводу держсекретар Кондолізза Райс. Оскільки ж сам він, до певної міри, «вихованець» близькосхідних концепцій цієї чарівної, але із залізною волею жінки, то думають вони однаково, в одному напрямі: той, хто зважився вести за спиною США геостратегічні ігри, що підривають геополітичні інтереси Америки, повинен за це поплатитися.

Іранці не усвідомили одне: американці програють в Іраку тому, що намагаються воювати з супротивником за західними правилами ведення війни, а проти них самих ведеться війна без яких-небудь правил. Американці не проявляють жорстокості, тому бунтівники жорстокі з ними і їхніми іракськими союзниками. Але щодо Ірану може бути реалізована зовсім інша гра. США ніколи не дозволять Ірану бути гегемоном на Близькому Сході, не дозволять знищити Ізраїль, а головне — не допустять, щоб абсолютно неконтрольований і непередбачуваний Ахмадінеджад одержав атомну зброю.

Він вирішив перевірити Джорджа Буша на міцність і фактично пішов на прямий «політичний таран», не врахувавши лише одного: президент Буш може чогось не знати або не розуміти до кінця, але він не відступить. Очевидно, у такому разі можемо говорити навіть не про протистояння президентів Буша і Ахмадінеджада, а про протистояння ісламського фундаменталізму, що ототожнюється з Ахмадінеджадом, і християнським фундаменталізмом, який ідентифікується з Бушем. Оскільки саме ісламські радикали своїми терактами 11 вересня 2001 року спровокували процес новітнього відродження християнського фундаменталізму, який завдяки непримиренній позиції і силовій політиці Джорджа Буша в Іраку знайшов сьогодні послідовників в Америці, найближчим часом в Персидській затоці можуть розвернутися дуже бурхливі події.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s