Викорінювання бідності в Латинській Америці

грудень 2007 року

Віктор Каспрук

Очевидно, що сьогодні одним із найголовніших завдань, котрі стоять на порядку денному в Латинській Америці і в країнах Карибського басейну, де нерівність є вищою, аніж будь-де у світі, а кожен п’ятий житель існує на трохи більш ніж 2 долари на день. Бідність – надзвичайно динамічне явище. Бідні люди знаходяться в пастці дешевих активів (або можливостей). Тому спроби скоротити рівень бідності повинні включати в себе пошук стимулів для бідних людей набувати активів і можливостей, які дозволять їм уникнути бідності у майбутньому.

Звичайно, неможливо зробити серйозні кроки на шляху боротьби з бідністю без формування стійкого економічного зростання. Але, враховуючи економічне зростання даного континенту за останніх 15 років, можна зробити висновок про те, що одне лише економічне зростання навряд чи спроможне скоротити бідність у найближче десятиліття більш ніж на 25%. Навіть якщо б політики досягли успіху в створенні умов, які б краще заохочували інвестиції і, відповідно, сприяли б швидшому економічному зростанню, проблеми Латинської Америки все одно не були б вирішені. Високий рівень нерівності в доходах вимагає специфічних кроків по скороченню рівня бідності.

Вражаючою особливістю Латинської Америки є те, що на даний час тут відбувається украй мало перерозподілу фінансових коштів. Податки найчастіше не дають хорошого ефекту для перерозподілу фінансів, тому що більшість країн багато в чому покладаються на непрямі податки. Навіть податкова система Чилі (найефективніша у Латинській Америці) насправді є регресивною. Доходи від персонального прибуткового податку в Латинській Америці і в країнах Карибського басейну невисокі. Це говорить про те, що у політиків є над чим подумати, а саме – як збільшити доходи держави, аби отримати більше грошей, які можна перерозподілити тим, хто має у цьому потребу.

Збільшення державних інвестицій на початку життя дитини має переконливу економічну вигоду. Значне недоїдання у ранньому дитинстві знижує рівень пізнавального розвитку і формування інтелекту. І, на жаль, прогаяне в ранньому дитинстві, неможливо компенсувати у більш зрілому віці. Заходи по скороченню дефіциту заліза, анемії і вітаміну А (як і раніше високого в деяких країнах даного регіону) матимуть позитивні наслідки. Підвищення якості харчування немовлят і маленьких дітей за допомогою розвитку годування грудьми і кращого інформування матерів про важливість якісного харчування, необхідного дитині в період відлучення від годування грудьми, буде вигідним кроком, прибуток від якого перевершить витрати в 5 – 7 разів.

Виплата допомоги на певних умовах – ще один варіант, який повинні розглянути латиноамериканські політики. Дані програми розроблені для боротьби з бідністю за допомогою виплати допомоги залежно від дій одержувачів. До критеріїв отримання допомоги можна віднести регулярні відвідини дітьми школи або регулярні огляди лікаря.

Комплексна мексиканська програма «PROGRESA» передбачає виплату тим, хто має потребу допомоги на освіту, медичні послуги, харчові добавки для вагітних жінок, годуючих матерів і для дітей до п’яти років, а також на щорічне медичне обстеження для інших членів сім’ї. У 2002 році даною програмою була охоплена п’ята частина населення Мексики, якому надавалася допомога, що склала до 20% від загальних витрат одержувачів.

Факти по даній і по інших, менш масштабним програмам говорять про значне зростання споживання в сім’ях, що призводить до швидкого зниження рівня бідності, а також про те, що подібні програми підвищують рівень відвідин школи, хоча і не сильно впливають на успішність. Дослідження також показують, що дані програми покращують здоров’я дітей і дорослих.

Крім того, немає жодних свідоцтв того, що подібні програми спричиняють появу значних негативних тенденцій, таких як зростання безробіття серед дорослого населення і вищий рівень народжуваності. Навпаки, існують деякі свідоцтва того, що сім’ї, котрі одержують допомогу, збільшили свою участь в малому бізнесі і зробили крупні вкладення в сільськогосподарську діяльність.

Проекти щодо розвитку маленьких дітей, призначені для поліпшення фізичного, інтелектуального і соціального розвитку дітей, утворюють третю ефективну систему заходів по перерозподілу фінансових коштів. Велика кількість державної допомоги стосується даної категорії. Деякі види такої допомоги, такі як контроль за розвитком дитини, дитячі садки, позашкільні заходи і удосконалення гігієнічних і медичних послуг, направлені безпосередньо на дітей. До даної допомоги можна також віднести послуги з підготовки вчителів і вихователів, а також зміцнення інституційних і суспільних ресурсів і можливостей.

Дослідники, котрі займалися вивченням програм з розвитку маленьких дітей в Латинській Америці, прийшли до висновку про те, що участь в даних програмах дозволяє дітям краще підготуватися до початку шкільного життя, збільшує їхні шанси своєчасно поступити в школу, знижує вірогідність залишення на другий рік і виключення з школи, а також покращує загальний рівень успішності. Економічна вигода неймовірна: вона перевищує витрати в 5 – 19 разів.

План по скороченню рівня бідності в Латинській Америці і країнах Карибського басейну повинен включати значно більше, аніж виплату допомоги на певних умовах і державну допомогу в харчуванні та освіті для маленьких дітей. Не дивлячись на те, що для оцінки конкретних програм поки що немає достатніх фактів, наявні свідоцтва говорять про те, що політики повинні також зробити пріоритетними завданнями підвищення можливостей для здобування освіти, створення надійніших прав власності за допомогою земельної реформи, сприяння розвитку малого бізнесу і удосконалення інфраструктури в сільській місцевості.

За останні два десятиліття рівень бідності в даному регіоні трохи знизився, проте для того, щоб скоротити високий рівень нерівності, необхідно строго притримуватися політики, котра б спонукала бідних людей набувати засобів, які згодом допоможуть їм вийти з бідності. Але, перш за все, політики повинні гарантувати те, що боротьба з бідністю залишиться для них одним з найважливіших пріоритетів. Цікаво, а яким чином українські політки збираються боротися з бідністю в Україні? Чи не так як це було досі – постійним вимиранням українців, а значить і зменшенням наявності чисельності самих бідних в українському суспільстві?..

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s