Куди веде знищення християн у Нігерії?

22 січня, 2012 ▪ журнал “Український тиждень”

Віктор Каспрук

Переслідування християн у Нігерії за останні десятиліття стало вже недоброю традицією. Мусульманські екстремісти «зачищають» нігерійську територію від християн. Знищення християн в Нігерії цілком вписується у їхню концепцію насильницької ісламізації християнської частини Африки. «Нігерійські таліби» намагаються повністю усунути християнську присутність в Нігерії, створюючи новий оплот войовничого ісламу на території Африки.

«Християноцид» став реальністю

Ісламісти, надавши собі право на насильство над християнами в Нігерії, влаштували «християноцид» в північній частині цієї країни. Християнські церкви та майно спалюються і знищуються мусульманськими фанатиками та екстремістами, християн вбивають, калічать; ісламські фундаменталісти явно поставили перед собою ціль перетворити Нігерію чи, принаймні, її північну частину на ісламістську державу.

Ісламські імами, направляючи екстремістів на невинних християн, чудово усвідомлюють, що винуватці християнських погромів не будуть притягнуті до відповідальності, а самим християнам не буде надана компенсація. У Нігерії запущено «годинник джихаду», і у своєму прагненні нав’язати закони шаріату по всій Нігерії ісламістське терористичне угруповання «Боко Харам» систематично і цілеспрямовано знищує християн і нігерійських чиновників, котрі насмілюються публічно говорити правду про цю терористичну організацію.

Вбивство християн стало майже буденним явищем з того часу, коли, починаючи від 1999 року, закони шаріату були введені в 12 північних штатах та на деяких частинах чотирьох інших штатів Нігерії. Відтоді загинули десятки тисяч нігерійських християн і було зруйновано близько тисячі церков. Сьогодні бути християнином в Нігерії не просто небезпечно, а й дуже ризиковано для життя.

Варто відзначити, що нова хвиля насилля і жорстокості захлиснула Нігерію після президентських виборів, котрі відбулися в травні 2011 року. Перемогу на них здобув християнин Гудлак Джонатан. Це підштовхнуло терористів з «Боко Харам» ще жорстокішими методами добиватися запровадження шаріату по всій Нігерії і вимагати викорінення світської моделі західної освіти.

31 грудня 2011 року президент Джонатан ввів надзвичайний стан у деяких районах Нігерії після вибухів, здійснених бойовиками «Боко Харам» у католицьких церквах. І якщо так продовжуватиметься далі, то напади ісламістів здатні розв’язати громадянську війну в цій найбільш населеній африканській країні, після якої Нігерія як цілісна країна може і не вижити.

Що далі? Чи не виникне на нігерійській території африканський відповідник «Талібану»? Адже ісламістське терористичне угруповання «Боко Харам», яке має тісні зв’язки з «Аль-Каїдою», ні на крок не збирається відступати від своєї наміченої цілі – якнайшвидше повністю ісламізувати Нігерію.

Які досягнення» здатен принести всій Нігерії африканський «Талібан», уже зараз цілком можна передбачити. Адже в цій країні простежується разючий контраст між переважно мусульманською північчю і християнським та анімістичним півднем. Так, у деяких північних нігерійських штатах менше 5% жінок вміють читати і писати, тоді як в деяких районах півдня понад 90% жінок грамотні.

Нігерія не має запасу міцності

Сьогоднішня Нігерія – це нафтовий гігант, що не має запасу міцності. Хоча свого часу цю країну наводили як один із прикладів демократизації Африки. Найбільший у Африці експортер нафти опинився в епіцентрі насильницьких дій та «коктейлю нестабільності», де змішані політична криза і релігійний конфлікт.

Стає очевидно, що «Боко Харам» угамовуватися не збирається. І як один із можливих варіантів розвитку подій в Нігерії, після введення надзвичайного стану в деяких штатах країни, можуть розпочатися бойові дії проти ісламістських терористів. До якого здатні підключитися і війська НАТО.

Бо ж чого можна чекати, коли представник «Боко Харам» Абул Куака відверто заявляє: «Миру не буде до того часу, поки не будуть випущені з в’язниць всі наші брати, поки вся країна не почне жити за шаріатом, а демократія і конституція не будуть заборонені»? За такої ситуації залишається, можливо, лише силовий шлях вирішення проблеми.

Виглядає на те, що терористичне угрупування «Боко Харам» навмисне розхитує човен, щоб викликати цим появу християнських фундаменталістів в Нігерії. «Нігерійські таліби» чудово розуміють, що мають в країні не так вже й багато прихильників. І легальним та правовим шляхом вони прийти до влади ніяк не зможуть. Тому їхній єдиний шанс – влаштувавши «християноцид», спровокувати громадянську війну між християнами та мусульманами, і на цій хвилі нестабільності й хаосу спробувати захопити владу в країні.

Бурхливе терористичне відродження угрупування радикальних ісламістів із «Боко Харам» можна спробувати пояснити і активізацією його співпраці з «Аль-Каїдою». Адже сьогодні «Боко Харам» заявляє про себе, як про правомочну філію «Аль-Каїди Арабського Магрибу». Її бойовики проходять навчання в таборах «Аль-Каїди» і добре озброєні.

Тепер ця терористична організація, перегрупувавши свої ряди, вирішила вийти із підпілля. А уряд Гудлака Джонатана, схоже, не може знайти самостійно шляху для виправлення становища. Тому Нігерія все більше перетворюється в регіональний плацдарм тероризму під контролем «Аль-Каїди».

Утім, на основі зростаючої кількості атак на християн можна зробити припущення, що терористи із «Боко Харам» організаційно та кадрово пов’язані з іншими організаціями, котрі знаходяться поза межами Нігерії.

Стрімко зростаючий потенціал «Боко Харам», як географічно, так і з точки зору можливостей отримувати сучасне озброєння, здатен означати, що це угрупування отримує допомогу від ширшої терористичної мережі в регіоні. Адже використання «Боко Харам» потужних вибухових речовин свідчить, що до її традиційних методів – перестрілок і вбивств з-за рогу – додаються нові.

Можливо, краще розділитися?

Статистика вбивств в Нігерії приголомшує. Так, лише за два тижні (з 22 грудня 2011 року до 7 січня 2012 року) до 54 тисяч нігерійців, яких було вбито з 1999 року, додалося ще 215 безневинних жертв. Ці трагічні факти вказують на те, що Нігерія знаходиться лише за кілька кроків від геноциду типу Руанді чи Сомалі, або від «балканізації» своєї території.

У такому разі, президент Гудлак Джонатан може бути останнім президентом єдиної Нігерії, якщо його уряд не знайде шляхів вирівнювання нинішньої катастрофічної ситуації. Якщо ж ні, то є всі підстави, що його президентська епоха закінчиться таким же чином, як у колишнього президента СРСР Михайла Горбачова чи генерала Мохаммеда Сіада Барре в Сомалі.

Гіпотетично Нігерія може розпастися на шість геополітичних утворень: Південно-східну Нігерію, Південно-південну Нігерію, Південно-західну Нігерію, Північно-центральну частину Нігерії, Північний схід Нігерії і Північно-західну Нігерію.

Народам, які засиляють ці частини Нігерії, має бути дозволено повернути новоутвореним незалежним країнам свої автохтонні назви. Для чого необхідно попередньо провести референдуми з цього питання.

За таких обставин також виникає питання обміну територіями. Як вважають нігерійські експерти, північний захід штатів Адамава і Тараба повинен бути повернутий Північно-центральній частині Нігерії, і цій Північно-центральній частині має бути дозволено провести референдум, щоб приєднатися до Північно-західної Нігерії чи залишатися окремою територією. Так само Південно-південим частинам Нігерії варто було б дозволити за допомогою референдуму приєднатися до свої єдиновірців з Південно-Східної Нігерії і створити Ісламську республіку.

Можливий й інший варіант: християни та анімісти створюють свою державу, яка буде здатна протистояти ісламістській загрозі, мусульмани – свою.

Коли центральна влада в Нігерії не спроможна запобігти терору проти християн й утримати як одне ціле єдину і неподільну Нігерію, то чи не краще дійсно розділитися і цим зберегти тисячі життів нігерійців? Дрейф Нігерії в зону анархії краще зупинити на самому його початку. Оскільки перехід влади на нігерійських територіях до рук бойових командирів цілком здатен призвести до повторення геноциду в Руанді, під час якого за 100 днів у 1994 році було вбито до 1 мільйона чоловік, включаючи жінок, дітей і літніх людей. Тож, можливо, краще дійсно роз’єднатися і жити в мирі, ніж знищувати один одного через неприйняття релігійних і культурних цінностей?..

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s