Мексика може стати перспективним партнером для України

Я ШКРУМ

Інтерв`ю з Почесним консулом Мексики в Україні Іваном Шкрумом політолога Віктора Каспрука

– Пане Почесний консуле, що передувало відкриттю консульства Мексики в Україні?

– Все почалося більше, ніж рік тому. Під час моїх відвідин Москви я познайомився з тодішнім послом Мексики в Російській Федерації (а за сумісництвом і в Україні). Виникло питання, чому ж в Україні відсутній такий інститут, як почесне консульство Мексики в Україні. Ми опрацювали наявні данні і всебічно проаналізували це питання, визначаючись з тим наскільки воно важливо і з точки зору Мексики, і з точки зору України. І чи дозволяють взагалі можливості мексиканської сторони відкрити подібну представницьку установу в Україні. Попередньо було проведено декілька раундів переговорів, після чого підготували необхідні документи, які надіслали через мексиканське посольство в Москві до міністерства закордонних справ Мексики Та сталася прикра подія, яка дещо змінила ситуацію. Посол Мексики захворів, був відізваний на батьківщину і незабаром помер.

Представляти Мексику в Україні призначили посла, який сьогодні знаходиться у Варшаві і в Україні є послом за сумісництвом. Тобто пріоритети з Росії були географічно зміщені до Польщі. При прийнятті подібного рішення керівництвом Мексики були враховані ті фактори, що Польща територіально і історично ближче до України.

Ми продовжили роботу з підготовки до відкриття в Україні почесного консульства і невдовзі з`явилися документи, які підтверджували необхідність та доцільність подібного рішення. Був виданий патент, направлені документи до МЗС України і, як результат, подія, котра відбулася 15 листопада – офіційно відкрито почесне консульства Мексики в Києві. На сьогодні – це єдина організація, яка користується дипломатичними привілеями, офіційно представляє Мексику в Україні та територіально знаходиться в Україні.

– А яку роль тут відіграла адвокатська агенція ЮКОМ?

– Я за фахом юрист (і ЮКОМ мабуть відіграв ту роль), що починаючи з 1989 року, я працював і працюю в різних юридичних організаціях. І це було враховано при призначенні мене на цю посаду. Також була врахована моя фахова освіта та професійний рівень. А Віденська конвенція про консульські зносини дозволяє особі представляти іншу державу не пориваючи свої професійні обов`язки в інших установах. Забороняється лише працювати на державній службі. Інститут почесного консульства широко використовується в багатьох країнах світу, і міністерства закордонних справ цих країн покладають обов`язки на цю установу, не відкриваючи з тих чи інших причин посольств.

-А чим можна пояснити, що досі не було ані консульства, ані посольства Мексики в Україні?

– Рішення про відкриття консульства чи територіального посольства (тобто посольства, яке б територіально знаходилось в країні акредитації) приймається керівництвом держави. Ці питання вирішуються виходячи з економічних, політичних та інших обставин. Дипломатичні стосунки між Мексикою і Україною започатковані ще у 1991 році (про що були підписані відповідні угоди). А те, що не відкрито і територіально не акредитовано посольство Мексики і до листопада 2000 року не було консульства Мексики в Україні, пояснюється тим, що Україна очевидно не входила до сфери першочергових пріоритетів мексиканського уряду чи мексиканської держави.

На сьогодні ж (про що можна зробити висновок із тих кроків, які робить Мексика і робить Україна), ця ситуація починає докорінно змінюватись. Бо і Мексика і Україна прагнуть до того, щоб перевести свої політичні і економічні стосунки на більш високий рівень. Нещодавно в Мексиці відкрилось посольство України і, будемо сподіватись, що в наступному році на такий же щабель відносин будуть підняті і стосунки Мексики з Україною. Але це зовсім не означає, що коли відкриється посольство Мексики, то консульство буде закрите. Це дещо різні функціонально установи, які будуть співіснувати паралельно. І хоча на них покладено досить багато схожих обов`язків, вони лише взаємно доповнюватимуть одна одну. В кожної з них є ( чітко визначені Віденською конвенцією про консульські відносини, чи про дипломатичні відносини) функції, які належить виконувати.

– А чому саме Мексика потрапила до кола ваших зацікавлень?

– Завжди виникають подібні запитання. І хоча це досить важко пояснити, але “мексиканське питання” визрівало давно. Спочатку була ідея, потім було опрацювання цієї ідеї, а в подальшому з`явилася впевненість в тому, що цю ідею неодмінно потрібно зреалізувати. Встановлений певний рівень стосунків з посольством Мексики і оскільки аргументи про необхідність тіснішої співпраці між нашими країнами були очевидно переконливими – їх прийняли. Можна лише доповнити, що історія Мексики і України дещо схожі між собою. Це прагнення двох наших народів до незалежності, боротьба за цю незалежність, і в результаті – визнання і Мексики, і України, як незалежних держав.

– Які ви бачите перспективи українсько-мексиканських відносин?

– Якщо говорити про розвиток дипломатичних стосунків між Мексикою і Україною, то в майбутньому вони будуть представлені на рівні Надзвичайних і Повноважних послів.

Але варто пам`ятати, що для підкріплення таких серйозних рішень необхідно визначитись з фінансуванням витрат на відкриття посольств і консульств. А заодно і з усім тим, що пов`язане з цими установами і утриманням персоналу. Це і виділення фінансів на придбання приміщення та матеріально-технічних засобів, визначення з коштами на оплату комунальних та інших послуг, тощо. Але економічні стосунки між державами не зациклюються лише на відкритті посольства чи консульства. В першу чергу, це мають бути контакти бізнесменів з обох країн, які хочуть співпрацювати між собою і прагнуть до того, щоб ця співпраця набула конкретного змісту.

Щодо реальних можливостей економічної співпраці, то нині Україна виробляє багато продукції, яка є конкурентноспроможною на міжнародному ринку. Думаю, що ця продукція буде цікавою і для Мексики. Оскільки Мексика – це держава з 100 мільйонним населенням. До того ж Україна має достатню кількість сировини, яка могла б використовуватись для виробництва різноманітних промислових товарів в Мексиці. Також для Мексики будуть цікавими українське автомобілебудування, машинобудування і українські товари. А Україну не можуть не зацікавити мексиканські капітали, мексиканський досвід співпраці з такою потужною сусідкою, як Америка. Можливо, саме надходження мексиканського капіталу до України сприятиме подальшому зближенню України зі Сполученими Штатами Америки.

Серед пріоритетних сфер майбутньої мексикансько-української співпраці я би назвав туризм, а ще, можливо, енергоносії (бо, як відомо Мексика є державою, котра видобуває велику кількість нафти).

– А чи доцільно транспортувати нафту в Україну аж з Мексики?

– Мексиканську нафту продають в Голландію, продають в інші держави, які від Мексики знаходяться ще далі ніж Україна. Чому ж економічно доцільно транспортувати і продавати мексиканську нафту в ці країни, а не доцільно продавати її в Україну? Економічні стосунки і рівень цін у світі є однаковим, є плац. А все інше вже залежить від споживачів. Росія зараз встановлює свої ціни точно по плацу.

Щодо транспортування мексиканської нафти то й тут також немає потреби знову вкотре “відкривати Америку”. Її танкерами можна доставляти до Одеси, а в Одесі, як відомо, знаходиться нафтопереробний завод. В принципі, для розвитку економічних стосунків держав не обов`язково щоб ці енергоносії навіть і перероблялися в Україні. Достатньо, щоб продаж цієї нафти фінансувався українським капіталом, чи будь-яким іншим. Для України важливо, щоб податки сплачувались тією кампанією, яка здійснює підприємницьку діяльність на її території.

Мексика може експортувати і срібло (за видобутком якого вона займає перше місце в світі), а Україна має велику кількість ювелірних заводів. Але досі ніхто детально не опрацьовував наскільки з економічної точки зору це може бути доцільно для України. А саме тоді, коли кожна з названих держав дізнається одна про одну більше (шляхом залучення бізнесменів до цієї роботи, проведення виставок товарів народного споживання і промислових товарів, контактів між суб`єктами підприємництва України і Мексики) можна буде говорити про розширення економічних стосунків .

– А в чому полягатиме розширення економічних стосунків?

– На мій погляд, оскільки досі американський капітал за різних причин не дуже прижився в Україні (але він дуже солідно представлений в Мексиці), то не можна виключати такої можливості, що вже мексиканський капітал (а фактично американський), може бути інвестований в Україну. Але подібний рух, за всіма законами, не може бути одностороннім. В такому випадку, в іншу сторону піде сировина, матеріали, технології, та й кваліфіковані українські спеціалісти також можуть стати в пригоді мексиканській економіці. Очевидно, що на місці будуть вивчатися і можливості інших держав регіону (Аргентини, Бразилії та інших країн, котрі межують з Мексикою).

Мексика може стати для України воротами до Південної Америки. Але це в перспективі. На сьогодні для того, щоб можна було йти далі, необхідно спершу оволодіти однією вершиною, створити своєрідний плацдарм відносин між Мексикою і Україною. Таким плацдармом має стати політичне волевиявлення двох держав, а вся подальша робота залежатиме від бізнесменів, від підприємців. Яких необхідно переконати і зацікавити, довівши, що це вигідне для них вкладення капіталів, розумових, фізичних і інших здібностей.

– Мексика одна з провідних країн західної півкулі, чи не було великою прогалиною української дипломатії відкладення на стільки років зведення політичного і економічного мосту між нашими державами?

– Як я вже говорив раніше, ситуація після 15 листопада значно змінилася. Тому не варто акцентувати велику увагу на тому, що могло б бути. Для нас є значно важливішим те, що ми зможемо зреалізувати разом, враховуючи великий людський потенціал двох наших держав, які володіють значною територією і мають потенційні можливості посягати на певне місце в світовій історії. Україна, за своєю територією, є другою країною в Європі, а Мексика нині (за своїм потенціалом) входить в першу п`ятірку країн американського континенту. І дивно, що дві такі країни – одна з найбільших країн Європи і одна з найбільших країн Америки не мали досі тісніших політичних і економічних зв`язків між собою. Нині ми перегортаємо нову сторінку наших двосторонніх взаємин, намагаємося надати нового імпульсу не тільки економічним чи політичним стосункам, а й бачимо широкі перспективи мексикансько-українських наукових, культурних, інформаційних зв`язків.

Потенціал Української держави досить потужний і він, слава Богу, не втрачений. Існують технологічні розробки, які з різних причин не ще впроваджені в життя. Тому міжнародна кооперація в різних царинах може стати надзвичайно ефективним фактором, котрий здатен спрацювати на той економічний результат, який буде вигідний для обох держав. Мексиканська економіка після недавніх потрясінь досить швидко пішла на підйом. Можливо цей досвід допоможе і українській економіці, а мексиканський капітал принесе бажані інвестиції, що і може стати початком підйому і економіки України.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s