Північна Корея домагається війни?

березень 2013 року

Віктор Каспрук

Ситуація на Корейському півострові набуває нового рівня конфронтації. Пхеньян зробив крок до нагнітання потужного витка протистояння у цьому надзвичайно нестабільному регіоні. Так в офіційному друкованому органі Трудової партії Кореї, газеті Rodong Sinmun, була надрукована стаття під промовистим заголовком – «Угоди про перемир’я між Північною і Південною Кореєю більше не існує».

У ній зокрема йдеться: американсько-корейські маневри, які розпочалися 1 березня, показують, що укладена влітку 1953 року Угода вже більше не здатна гарантувати забезпечення миру на Корейському півострові. Також будуть анульовані всі угоди, що стосуються припинення політичного і військового протистояння. Крім цього, КНДР більше не має наміру визнавати морський кордон між двома країнами у Жовтому морі.

В іншому матеріалі газети Rodong Sinmun – «Агресори провокують своє знищення», передруковується повідомлення з інформаційного бюлетеню № 1021 від 8 березня Секретаріату Комітету з мирного об’єднання Кореї. Варто звернути увагу на надзвичайно різкий тон цієї заяви: «Армія і народ КНДР готові до остаточної битви на смерть, щоб знищити ворогів. Південнокорейські маріонеткові військові хулігани нерозважливо занурилися у конфронтацію і провокації, не підозрюючи всієї серйозності ситуації і наступних її катастрофічних наслідків. КНДР урочисто заявляє всьому світові, що з моменту, коли корейські угоди про перемир’я анулюються, через провокування війни американськими імперіалістами та маріонетковими паліями війни, КНДР буде готова без коливань до нанесення удару правосуддя по провокаторам. Революційні збройні сили КНДР вже знаходяться у стані підвищеної готовності, чекаючи на великий крок вперед до національного возз’єднання. Ні США, ні ядерна парасолька, на яку маріонеткові сили покладають роль рятівника, ні міжнародні спільнота не будуть в змозі врятувати групу зрадників нації».

То ж чого добивається КНДР? Чому Північна Корея порушила договір, який зупинив у 1953 році Корейську війну? Втім, варто звернути увагу на той факт, що хоча з часу закінчення війни між КНДР і Південною Кореєю минуло вже майже 60 років, однак мирного договору між ними так і не було підписано. Існувала лише угода про перемир’я, а це велика різниця.

Нагнітання конфронтації Пхеньяном є його відповіддю не лише на військові маневри Сполучених Штатів і Південної Кореї, а й реакцією на санкції, котрі накладені Радою Безпеки ООН на Північну Корею. То чи не збирається нині КНДР вступити у війну і з Організацією Об’єднаних Націй?

Питання полягає у тому: ультимативні заяви КНДР є політичним блефом чи готовністю режиму Кім Чен Ина піти ва-банк? Що у такому разі мали б робити Вашингтон і Сеул. Чекати першого удару з півночі, а вже потім приймати відповідне рішення? Чи вести конфіденційні переговори з Пекіном і Москвою, аби ті погодилися на силову зміну режиму в Пхеньяні?

Адже у разі, якщо КНДР кине свою більше ніж мільйону армію на територію Південної Кореї і почне бомбити Сеул, то тоді північнокорейці матимуть перевагу в ініціативі і вестимуть широкомасштабні військові дії вже на чужій території.

У іншому випадку, можливий превентивний удар по території Північної Кореї військами Південної Кореї і США. Однак якщо ця операція проходитиме без узгодження з Пекіном, то подібний розвиток подій здатен втягнути у конфронтацію і Китай.

Звісно, ще можна розглянути й інший варіант розвитку подій. США, наприклад, вдасться переконати китайців у тому, що необхідно якимось чином вирішувати разом північнокорейську проблему. Адже у Китаї зовсім не зацікавлені в тому, щоб поряд розпочалася війна із застосуванням ядерної зброї, після початку якої мільйони північнокорейських біженців опинилися б на китайській території.

Проте, коли не вдасться виробити спільну стратегію США і Китаю з приводу ядерної загрози з боку КНДР, то що тоді? Як реагуватимуть китайці, коли виявлять ядерні запуски з північнокорейської території? Оскільки не залежно від того, програє Північна Кореї, чи Південна Корея, населення Китаю, внаслідок застосування ядерної зброї, буде піддане зараженню радіоактивними речовинами. А це зовсім не входить до планів пекінського керівництва.

Однак, виглядає на те, що «хлопчик-король» із сімейства Кімів вирішив зіграти у смертельну гру з дорослими «дядями-політиками» з США і Південної Кореї. Але він може виявитися поганим актором, якщо при цьому не враховуватиме китайського фактору. Адже йому дозволялося гратися доти, поки його ігри не загрожували інтересам Китаю. І коли у Пекіні така загроза сприйматиметься всерйоз, то китайці не вагаючись здатні жорстко поставити його на місце. Бо одна справа постійні демарші і провокації, а інша початок військових дій.

Втім, можна розглянути й інший варіант. Загроза з боку Північної Кореї є дутою. І Кім-молодший не збирається вторгатися на чужу територію. Йому потрібна ця ризикована провокація для того, щоб знову підштовхнути Захід до надання економічної допомоги КНДР. Тоді, враховуючи критичний стан, у якому знаходиться північнокорейська економіка, Кім Чен Ин використовуватиме свої порожні загрози для того, щоб настрахати країни західної демократії та примусити їх піти на поступки і допомогу.

У такому разі, ці провокації є подібними на поведінку розбещеної дитини, що влаштовує істерики для того, щоб примусити таким чином дорослих купити їй ту іграшку, яку вона хоче. Тоді потрібно відповідати режиму «кімів» у такий же спосіб, як і на погане поводження капризної дитини, яка не усвідомлює повністю того, що вона робить.

Кім-молодший провокує Захід, аби витиснути з нього допомогу, використовуючи шантаж ядерною зброєю, як тверду валюту. У такому випадку, ймовірно доведеться змінювати колишні підходи, котрі визначали мирне співіснування двох Корей, і за яких закривалися очі на усі «фокуси» північнокорейської диктатури.

Але тоді починається справжня небезпека. Бо якщо буде прийняте рішення, що мудріше і дешевше продовжувати стосовно КНДР проводити попередню політику, а по суті продовжувати платити дань режиму Кім Чен Ина, то це лише підсилить віру комуністичної диктатури у свою всесильність.

Якщо ж спробувати закручувати політичні і економічні «гайки» ще більше, то це погіршуватиме загальну негативну ситуацію в Північній Кореї, але при цьому різко підвищить ризики початку нової Корейської війни. А це, звичайно, вимагатиме активної співпраці з Китаєм.

Не можна відкидати і того, що застосування ненасильницьких методів щодо КНДР вимагатиме повторення дій, які свого часу були використані для падіння режиму в Східній Німеччині, і котрі призвели до об’єднання Німеччини.

У такому разі, якщо з Китаєм вдалося б домовитися, то перше, що мало б бути зроблено у цьому напрямку – це припинити практику повернення біженців з Північної Кореї. Зрозуміло, що Китаю не дуже потрібен головний біль, який приносять йому біженці із КНДР. Але цілком реально заснувати міжнародний фонд, який опікувався б допомогою північнокорейським втікачам і фінансував їх транспортування до Південної Кореї.

Тоді, можливо, щоб допомогти цьому процесові, необхідно було б побудувати великий аеродром в Китаї недалеко від річки Ялуцзян, яка розділяє Китай і КНДР. А звідти переправляти біженців літаками до Південної Кореї. І якщо вдасться пробити цю «дорогу життя», то це надасть можливість втекти з комуністичного «раю» представникам еліти та кваліфікованим інженерам і вченим.

Таким чином, з’явиться можливість вибити головний козир режиму Кімів – ядерний шантаж. Оскільки, якщо частині вчених і інженерів вдасться покинути Північну Корею, то там вже не буде достатньої кількості фахівців, які необхідні для підтримки ядерної і ракетної програми. І режим не зможе функціонувати використовуючи шантаж.

За всієї необхідності значного фінансування, ця програма могла б виявитися набагато дешевшою, аніж витрати на війну з Північною Кореєю. Диктаторський режим у КНДР неможливо повалити лише вдаючись до суворих санкцій. Тому необхідно шукати нові методи і засоби для того, щоб нарешті об’єднати Корею мирним шляхом.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s