Польські уроки для України

травень 2003 року

Віктор Каспрук, політолог

Як зазначила впливова американська газета “Chicago Tribune”: “Італія, Іспанія, Данія, Болгарія, Нідерланди та Україна погодились надати свої загони, щоб допомогти Сполученим Штатам, Англії і Польщі у повоєнному Іраку”. Така смілива ініціатива залишила на узбіччі країни, які чинили спротив застосуванню сили проти режиму Саддама Хусейна. Перш за все це стосується Франції, Німеччини та Росії.

“Троянський кінь” США у Європі

США прагнуть перетворити повоєнний Ірак на своєрідний полігон для випробування своїх нових підходів до міжнародних справ. Наразі військова і політична присутність у Перській затоці Польщі, якої захотів президент Джордж Буш, стала однієї з великих несподіванок постсадамівської епохи. І це не тільки тому, що “доктрина Буша” припускає винагороду для друзів і покарання для супротивників чи критиків, таких як Франція, Німеччина і Росія. Але й ще тому, що Буш-молодший бачить у Польщі висхідну силу “нової Європи”. Адміністрація Буша встановила особливі стосунки з Польщею надавши Варшаві кредит розміром у $ 3,5 мільярди, щоб та закупила американські, а не французькі чи британські винищувачі-бомбардувальники. Крім того, Вашингтонові вдалося переконати три могутні великих американських концерни – “Дженерал моторс”, “Локхід” і “Моторолу” – інвестувати в економіку Польщі ще $ 6 мільярдів. Через ці позаєвропейські домовленості Франція вже закинула Польщі те, що вона стала “троянським конем” США у Європі. Очевидно, що надзвичайно близькі взаємини між Польщею і Сполученими Штатами не до вподоби Франції і Німеччині, ключовим європейським опонентам очолюваної Вашингтоном війни у Іраку. Офіційні особи у тих країнах вважають, що Польща може стати доволі впевненим та незалежним гравцем і в Європейському Союзі, коли приєднається до нього у 2004 році.

Поляки добре засвоїли уроки історії

Щоб краще зрозуміти позицію Польщі у іракському конфлікті необхідно пригадати складну польську історію. Як люблять нагадувати поляки, їхня країна за розмірами подібна до Іспанії, а її населення складає половину населення десяти країн, що мають приєднатися до Євросоюзу у травні 2004 року. Часто при цьому згадують про історичну дилему Польщі, затиснутою між Німеччиною і країнами колишнього Радянського Союзу. Однак саме її масштаби становлять для неї проблему. Вочевидь вона не є однією з малих європейських країн на кшталт Чеської республіки чи ж Болгарії. Однак водночас вона також не є і однією з визнаних великих держав, на зразок Франції чи Німеччини. Поляки потерпали від гострого браку безпеки. В ХVІІ столітті Польща була найбільшою країною в Європі, але вже наприкінці ХVІІІ – зовсім зникла з європейської мапи.

З того часу відбулося кілька нереалізованих відроджень польської держави. Отож коли поляки дивляться на Захід, то часом почуваються бідними і зневаженими родичами, але коли дивляться на Схід, то зазвичай вважають себе західниками у східному середовищі. В ідеальному випадку Польща хотіла б дружити з країнами на кшталт Німеччини і Франції так само, як і з Америкою. Однак навчені гірким досвідом минулого поляки не вірять, що західні європейці підтримають їх у момент кризи. Вони також завважили, що коли Америка сперечається з Парижем та Берліном, то їхня власна цінність для Вашингтона зростає. В довготривалій перспективі ставка на американців може виявитись ризикованою стратегією, однак на сьогодні вона забезпечує значні політичні дивіденди, конвертовані і більшу вагу польської держави на міжнародній арені.

Поки що Польща не є поважним і впливовим міжнародним гравцем. І хоча в 1950 році її ВВП був приблизно таким, як у Іспанії, сьогодні, після півстоліття комуністичного правління, він є в 2,5 рази меншим ніж іспанський. Попри намагання Польщі стати мостом між Заходом і Сходом обсяги польських інвестицій і рівень впливу на країни-сусіди Україну і Білорусію є недостатнім. Відносини ж з Росією і надалі відзначені прохолодою та недовірою. Але врешті-решт, якщо Польща захоче закріпити за собою здобутий під час іракської кампанії значно вищий міжнародний статус, то рано чи пізно ще доведеться продемонструвати і самій собі і іншим здатність виступати в іншій, вищий за нинішню політичній “ваговій категорії”.

За словами президента Польщі Олександра Квасьнєвского, його країна може відправити до Іраку не більш двох тисяч військових. Звичайно, що цього недостатньо для того, щоб контролювати цілий сектор. Тому під польським командуванням будуть знаходитися підрозділу з інших країн, що також побажали взяти участь у відновленні країни. Як відзначив Квасьнєвский, мова може йти про солдат з України, Словаччини і Румунії.

Щоправда покладання на Польщу контролю над одним із секторів сполучено з певними проблемами, головною з яких є проблема грошей. У поляків немає достатньо коштів для фінансування участі в керуванні Іраком. Вони готові взяти на себе це завдання, якщо їм не доведеться витрачати на це бюджетні гроші. Хоча мова про те, що Польщі прийдеться самій фінансувати відправлення свого контингенту до Іраку, ніколи і не йшла. Варшава сподівається на фінансову підтримку країн з так званої “коаліції згодних”. Але звичайно, зараз важко сказати, звідкіля саме надійдуть гроші. Можливо, витрати, котрі понесе Польща, будуть частково компенсовані за рахунок коштів отриманих від експорту іракської нафти.

Поляки розраховують на одержання вигідних контрактів у відновленні Іраку. В першу чергу, мова йде про участь у відновленні нафтопереробної промисловості Іраку, адже багато підприємств цієї галузі були побудовані при участі Польщі. Сьогодні у Варшаві пов’язують з одержанням контрактів великі надії. Про це в країні говорять цілком відкрито, цьому присвячуються цілі телевізійні передачі. Можна припустити, що рішення Вашингтону надати контроль над одним із трьох секторів Іраку Польщі було досить прагматичним. І однією з причин є позитивний досвід роботи поляків в Іраку. Ще в часи соціалізму багато поляків бували в Іраку, а чимало іракців навчалися в Польщі. Також багато доріг і фабрик північному Іраку побудовані польськими фахівцями.

Ірак буде поділений на три адміністративних сектори – американський, британський і польський. При визначенні географічних параметрів цих зон прийматимуться до уваги етнічні, релігійні, племінні та політичні поділи в країні. Так, курди становлять більшість у північних районах Іраку, але чимало їх живе і у Багдаді. Наведення і стабілізацію цивільного порядку в Іраку планується покласти на міжнародний миротворчий контингент, що буде спрямований до Іраку найближчим часом, оскільки в країні утворився вакуум влади після скинення режиму “залізного кулака” за допомогою якого Саддам Хусейн керував Іраком.

Вчитися в Польщі, значить вчитися перемагати

Однак водночас для Польщі дуже важливо, щоб підвищення її міжнародної значимості не стало короткочасним явищем. Якщо їй вдасться довести своїм партнерам по Європі, що вона не є “європейським розкольником”, а навпаки, як об’єднувач Європи, піклується про створення кращого клімату у відносинах з Америкою і її провідна участь у американській коаліції не що інше ніж внесок у представництво інтересів Європи, то така несподівана точка зору, надати їй нового авторитету в очах європейців. Вчитися в Польщі, значить вчитися перемагати. Можливо так коротко можна сформулювати польські уроки для України. Сучасне різке підвищення міжнародного авторитету і політичного статусу польської держави, безумовно, є нічим іншим як тріумфом польської дипломатії.

Полякам вдалося вповні використати розбіжності Америки з найвпливовішими європейськими політичними потугами Німеччиною і Францією, зігравши при цьому саме свою філігранну гру. При цьому вони неоднозначно досягли того, що сьогодні вони є основною опорою Сполучених Штатів у Європі. Звичайно можна закинути Польщі, що всі її сьогоднішні старання є певною мірою блефом і що вона немає достатніх економічних ресурсів аби взяти на себе роль однієї з провідних європейських країн. Можливо це і дійсно так. Але при цьому необхідно зважати на те, що теперішній статус Польщі у Європі є стратегічно вигідним для США. І в такому разі Америка зробить все від неї залежне аби її європейський стратегічний союзник не втратив набуте останнім часом реноме.

Тому можна не сумніватися, що кредит США Польщі у $ 3,5 мільярди, щоб та закупила американські винищувачі-бомбардувальники, є лише першою ластівкою у нових американо-польських взаєминах. Бо для Америки дуже важливо виплекати собі впливового спільника у Європі, у відданості якого вона може бути абсолютно впевненою. Те що роблять США у цьому напрямку є набагато кроків прорахованими діями, котрі мають принести швидкі і гарантовані політичні дивіденди. При цьому можна зробити певний висновок, що для гарантованого стратегічного впливу Сполучених Штатів на Європу їм необхідні декілька подібних Польщі відданих стратегічних союзників. І ця ніша нині не є повністю зайнятою. У цьому випадку для США є досить цікавим можливий геостратегічний тандем Польща-Україна. Йдеться про те, що виступивши в ролі “локомотива”, який проштовхне Україну до Європи, Польща не лише однозначно підсилить свою європейську позицію, а й матиме особі Української держави надійного політичного партнера.

Таким чином Україна має зробити спробу використати новий міжнародний статус Польщі собі на користь. Цей шанс дещо схожий на ту козирну карту, яку вдалося витягнути польським політикам з “колоди” іракської війни. Проте хтозна чи готова українська дипломатія використати шанс, котрий з’явився після повалення багдадського режиму. Певно що часу на роздуми залишається не так вже і багато. Наступний хід залишається за Україною…

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s