Де Голь був зворушений величністю України, яку він відкривав для себе

img077


Інтерв`ю з Надзвичайним і повноважним Послом Франції в Україні Паскалем Фієскі політолога Віктора Каспрука

– Пане Посол, сучасна Франція є одним із найактивніших будівничих єдиної Європи. Що конкретно нині робиться вашою країною і далі у цьому напрямку?

– Європейський Союз є самобутнім політичним утворенням, будівництво якого розпочалося біля 50 років тому. З року в рік тіснішають зв’язки між країнами-членами ЄС, які поступово роблять спільними широкі галузі, які до того входили до суто національних компетенцій: зовнішня торгівля, економічна політика, фінанси, а віднині також юстиція та оборона.

Франція постійно намагалася бути надзвичайно активною і конструктивною в цьому процесі. Являючись однією з країн-засновників Спільного Ринку в 1957 році, вибір Франції завжди був на користь продовження будівництва оригінальної і безпрецедентної споруди, якою є Європейський Союз: двічі, в 1959 та 1983 роках, коли їй доводилося обирати між власною традиційною економічною політикою та європейським шляхом, вона висловлювалася на користь Європи.

Головування в Союзі є важким завданням: на головуючу країну покладається роль організатора і координатора. Їй належить просувати спільність позицій країн-членів та забезпечувати кінцевий компроміс з конкретних питань. Термін головування є коротким, але воно проходить в дусі наступництва надбань попередніх головувань і має довгостроковою метою посилення узгодженості спільних дій “п’ятнадцяти”.

– Серед закордонних державних діячів, згідно опитуванням громадської думки в Україні, одним з найбільш популярних є колишній президент Франції Шарль де Голь. Нині, мабуть, мало хто пам`ятає про його візит до Києва 27-28 червня 1966 року. Знаменно, що початок і кінець свого візиту він завершив двома короткими фразами:
“Хай живе Київ!
Хай живе Україна!”
Чи не уявляв вже тоді Шарль де Голь, один із найдалекоглядніших державних діячів ХХ століття, Україну з геополітичного погляду важливою частиною Центральної Європи?

– Приїзд до Києва Генерала де Голя був одним з яскравих моментів візиту, що символізував початок періоду “розрядки”. Жодний інший текст Генерала де Голя не дозволяє зробити остаточного висновку щодо цієї промови. Але відомо, з якою великою увагою ставився Генерал де Голь до народів та націй. Відвідуючи Київ, він, природно, був зворушений величністю України, яку він відкривав для себе.

– Пане Посол, чи не здається Вам, що економічні зв`язки між Францією та Україною невиправдано звужені і їх динаміка не відповідає інтересам обох дружніх народів? Що, на Вашу думку, необхідно зробити, щоб змінити ситуацію на краще?

– Розвиток економічних відносин не залежить від дружби, яка єднає народи. Він визначається насамперед тим, чи буде можливим встановити з часом зв’язки, що дозволять налагодити вигідну та тривалу діяльність в кліматі довіри. Перешкоди відомі: в усіх країнах це бюрократія, неприємності з боку податкових органів, застосування дискримінаційних заходів, надмірна кількість регулюючих текстів, корупція – всі ці явища гальмують розвиток не тільки відносин, але й економіки в цілому. Вони справляють негативний ефект на процес інвестування – внутрішнього чи зовнішнього – який є ключовим чинником розвитку. Відновлення зростання в Україні, і зокрема в сфері інвестицій, яке супроводжує реформи, впроваджувані протягом кількох місяців Президентом, Урядом та Парламентом, дає надію щодо швидкого розвитку відносин з Францією.

– На початку 2000 року в Києві відбулося урочисте відкриття Українсько-французького центру. Яке значення має його функціонування для розширення французько-українських гуманітарних стосунків, і які вже культурно-освітні програми вдалося зреалізувати за цей час?

– Під час візиту до Києва Президента Республіки, було вирішено створити французько-український форум, який об’єднував би діячів політики, економіки та культури, маючи на меті покращити знання наших народів один про одного та посилити співпрацю між нашими країнами. Перше засідання форуму має відбутися ще в цьому році. Його діяльність дозволить доповнити та скоординувати заходи, що вже проводяться в економічній (інформаційні зустрічі, присвячені Україні регулярно відбуваються в Парижі та в регіонах) та культурній сферах. Французький культурний центр в Україні теж має активізувати свою діяльність, а також діяльність численних Альянс Франсез, значення яких важко переоцінити.

– Для мільйонів людей у світі Україна асоціюється в першу чергу з Чорнобилем, для футбольних вболівальників “зі стажем” – з київським “Динамо”. А з чим Україна асоціюється у Вас?

– Не вагаючись, відповім: з Святою Софією. Важко сказати скільки разів я приходив туди, але кожного разу враження були не менш сильні.

– Якби у Вас була можливість обдарувати кожного жителя України для знайомства з Францією однією-єдиною книжкою про свою батьківщину, то яку б Ви книжку вибрали?

– Такий вибір зробити надзвичайно важко: довелося б взяти книгу про архітектуру, книгу про краєвиди, книгу про кухню, книгу про людей…

– Чи існує у Франції структура подібна нашому Міністерству з надзвичайних ситуацій? Якщо існує, то які функції і обов`язки покладені на неї?

– Структурою, що відповідає у Франції за попередження ризиків та захист населення, є Секюріте Сівіль (Securite Civile, Цивільна Безпека). Вона є одним з управлінь в складі Міністерства внутрішніх справ. До її компетенції входять ризики природного та техногенного характеру, включаючи ядерні, боротьба з пожежами, в тому числі лісовими, розмінування, і т.ін… Але у випадку кризової ситуації, префект кожного департаменту забезпечує задіяння та координацію різноманітних необхідних заходів, які відносяться до компетенції різних міністерств (транспорту, охорони здоров’я і т.ін.). Саме від якості цієї координації залежить успіх операцій.

– Як в Франції зустріли інформацію про рішення українського керівництва закрити Чорнобильську атомну станцію до грудня 2000 року?

– Франція дуже схвально сприйняла рішення про закриття Чорнобильської станції до кінця року. Вона підтримує зусилля України щодо швидкого завершення компенсуючих потужностей в Рівному та Хмельницькому.

– Яку роль відіграють профспілки в французькому суспільстві?

– Протягом вже більше 50 років, функціонування систем соціального захисту та захисту від безробіття координується головним чином профспілками та директоратом. Нещодавно виникла потреба перегляду цієї системи, отож роль профспілок може змінитися найближчими місяцями.

– Пане Посол, якими Ви бачите перспективи українсько-французьких взаємин?

– Перспективи дуже добрі, на найближчі місяці заплановано зустрічі на високому рівні. Співпраця, яку нам вдалося встановити в ООН з моменту обрання України непостійним членом Ради Безпеки, є чудовою. на високому рівні. Але, зрозуміло, найкращим свідченням стане розвиток економічних відносин, якого ми так прагнемо.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s