Туреччина грається з ізраїльським вогнем

липень 2010 року

Віктор Каспрук

На цьому тижні Ізраїль і Туреччина приступили до серії таємних зустрічей в спробі виправити відношення пошкоджені ізраїльським оглядом судна під турецьким прапором, котре намагалося прорватися до сектора Гази в кінці травня. Туреччина вимагає від Ізраїлю надати компенсації за втрату 9 життів турецьких громадян, публічно вибачитися за свої дії, дозволити провести міжнародне розслідування і звільнити три судна, котрі були захоплені під час рейду.

Хоча Ізраїль до цього часу не згоден з турецькими умовами, але вже існують плани майбутніх зустрічей для встановлення порозуміння між двома країнами. Однак ці зустрічі вже створили багато шуму як в Ізраїлі так і в Туреччині. Міністр закордонних справ Ізраїлю Авігдор Ліберман заявив, що він не був повідомлений про таємні переговори і що цей інцидент може привести до «серйозних збитків» його хиткій коаліції з партією прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху.

Турецький експерт Мустафа Акйол також висловив своє обурення, заявивши, що турецько-ізраїльські стосунки не підлягають «ремонту». Посилаючись на міфічних «яструбів війни» Акйол повторював це, як політичну мантру. Наголошуючи на тому, що це розумію, як в окупованому Єрусалимі так і в Стамбулі.

Варто звернути увагу на той факт, що сьогодні Туреччина намагається з усіх сил стати провідною і найвпливовішою силою на Близькому Сході. Свого часу Туреччина отримала набагато більший, аніж могла на це розраховувати статус лише тому, що стала форпостом НАТО і Сполучених Штатів на кордоні з СРСР. Сьогодні ж для того, аби відігравати провідну роль в близькосхідному регіоні Туреччині необхідно мати Ізраїль за свого ворога. І настільки публічно погіршити свої стосунки з Ізраїлем для того, щоб в арабському світі зрозуміли, що стратегічні партнерські взаємини між цими двома країнами вже залишилися у минулому.

Нині Туреччина розробила план дій, котрий націлений проти Ізраїлю. І рішуча політика Туреччини під час спровокованої нею ж самою кризи з Ізраїлем показує, що турки намагаються вибити з ізраїльтян поступки на які ті ще жодного разу не погоджувались піти під час всієї своєї новітньої історії. Адже якщо гіпотетично на виплату компенсації Ізраїль міг би іще піти, то вимога публічного вибачення за те, що ізраїльські військові захищали свою територію від стороннього проникнення – це вже майже на грані нереального.

Проте, як вважає керівник ізраїльського Інституту вивчення національної безпеки (The institute for national security studies) Одед Еран
вірогідність розриву дипломатичних стосунків між Туреччиною і Ізраїлем найбільш висока на даному етапі. «Цей розрив стосунків
цілком можливий, тому що останнім часом спостерігається серйозне зниження рівня стосунків. Обидві сторони можуть втратити від погіршення стосунків, проте тут багато що залежить від рішення Туреччини, – вважає Одед Еран. – Питання в тому, куди йде Туреччині протягом останніх років, тому проблему потрібно розглядати в ширшій перспективі».

Очевидно, що перспективи таки можуть бути досить різними. І це вже починають розуміти в самій Туреччині. Так турецький журналіст Семіх Ідіз в газеті Hurriyet показує розуміння цього дуже складного питання. «Все більш хаотичне непродумане погіршення стосунків Туреччини з Ізраїлем заставляє міністра закордонних справ Давутоглу внести корективи до його глобальної політики на Близькому Сході – пише Семіх Ідіз – І хоча Давутоглу продовжує пожинати лаври на вулицях арабських міст і потішати слух похвалами радикальних угрупувань по всьому Близькому Сході, конфлікт з Ізраїлем різко скорочує роль Туреччини в головному регіональному конфлікті – арабо-ізраїльському. В найближчому майбутньому Ізраїль не дозволить Туреччині грати яку б то не було роль у вирішенні спірних питань».

На думку Семіха Ідіза – висновки міжнародної комісії можуть виявитися прикрими для Туреччини – є вірогідність, що спливуть зв’язки адміністрації Ердогана з гуманітарною мусульманською організацією IHH, яка була одним з організаторів флотилії. Ця група добре відома на Заході. У Вашингтоні знають, що IHH пов’язана з ХАМАСом, який і в США і в Європі вважають терористичною організацією. Отже встановлення зв’язку AKP-IHH не піде на користь нинішньої адміністрації в Анкарі.

Солідарність з ХАМАСом і Іраном лише погіршили положення Туреччини, як би Ердоган і Давутоглу не намагалися представити оплески на арабській вулиці своїм великим досягненням. Адміністрація АКР відкрила, на своє велике розчарування, що її стосунки з Ізраїлем є попередньою умовою стосунків із Сполученими Штатами. Цей факт відчуватиметься все більше і більше в найближчі тижні і місяці. Незрозуміло, що Туреччина виграла від всієї цієї історії? – запитує турецький журналіст Семіх Ідіз.

Виглядає на те, що Туреччина грається з вогнем. Адже наявний ще один дуже небезпечний для Туреччини процес. Якщо Ізраїль остаточно втратить Туреччину, то на Близькому Сході у нього не буде союзників. Отже Ізраїль просто буде вимушений здійснити заходи для створення нового союзника. Цим союзником може стати незалежний Курдистан, ядро якого знаходиться в Північному Іраку, проте кордони або, точніше, домагання якого не обмежуються лише вказаною територією. Сьогодні турецька авіація без протидії з боку міжнародної спільноти і світової громадської думки бомбить сусідній незалежний Ірак. Досі всі робили вигляд, що впритул цього не помічають. Проте, незабаром ця ситуація може змінитися. Чим більше Туреччина висуватиме претензій до Ізраїлю, тим більше претензій в Ізраїлю буде до Туреччини.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s