Брюс Каммінґс: Ізоляція лише посилює найгірші риси режиму в КНДР

1 Cumings_Bruce

1 вересня, 2012 ▪ сайт “Український тиждень”

Віктор Каспрук

Професор міжнародної історії та східноазійської політичної економіки Чиказького університету Брюс Каммінґс, який багато років вивчає Корею, розповів Тиждень.ua про особливості правління Кім Чен Ина, американський та китайський вплив на КНДР та її ядерний арсенал

– Кім Чен Ір створив особливу форму диктатури на основі своїх власних думок та ідей?

– У 1960-ті роки Кім Ір Сен та освічені люди в його оточенні розробили спочатку ідеї «чучхе», як доктрину для країн третього світу, що передбачала прагнення до антиімперської самостійності й упевненість у власних силах. Попри гори пропаганди, присвяченої «чучхеїзмові», це досить типовий постколоніальний підхід, як на період розквіту Руху неприєднання, й водночас дуже корейський, бо він повертається до старих часів «Королівства-самітника» (так називали Корею в ХІХ столітті, коли вона зазнавала тиску з боку Японії, Китаю, Росії та деяких країн Заходу. – Ред.).

Кім Чен Ір дуже мало додав до батькового вчення. Він був відомий переважно своєю політикою «Сонгун» (військовою зорієнтованістю керівництва КНДР. – Ред.). Політикою виживання по закінченні холодної війни, яка ставила величезні збройні сили Північної Кореї над Робітничою партією, відображаючи цим складну ситуацію в державі у 1990-х роках.

– КНДР – яскравий приклад того, що промивання мізків від найранішого віку таки спрацьовує?

– Я назвав би це «соціалізацією», яка зазвичай там починається в дуже ранньому віці (від народження). Утім, коли ви краще пізнаєте північних корейців, то зрозумієте, що вони зовсім не роботи в людській подобі, котрим промили мізки, а реальні люди, вимушені жити в умовах жорстокої, небезпечної диктатури.

– Що найдужче може непокоїти Кім Чен Ина?

– Насамперед його молодий вік, що передбачає регентство дядька Чан Сон Тхека (65 років), наділеного неабияким впливом у Північній Кореї. Проте в Кім Чен Ина є одна велика перевага: він має такий самий вигляд, як і його дід у відповідному віці. Це допоможе громадянам КНДР забути про Кім Чен Іра, 17 років перебування котрого біля керма були найважчими для них, від моменту закінчення Корейської війни.

– Що відбувається з ядерною зброєю в КНДР?

– Північна Корея, імовірно, має до п’яти-шести одиниць ядерної зброї, бо не виробляє плутонію більше, й далека від того, щоб володіти бомбою зі збагаченим ураном. Ядерну зброю там використовують здебільшого як засіб залякування. Адже будь-яке її застосування закінчилося б крахом режиму.

– Яку роль, професоре Каммінґс, відіграє КНР у Північній Кореї?

– Піднебесна завжди бачилася там найважливішим чинником зовнішнього впливу, бо Кім Ір Сен був членом Комуністичної партії Китаю і боровся з японцями, разом із китайськими партизанами, в 1930-х роках. Крім того, Північна Корея надіслала десятки тисяч солдатів, які підтримали комуністів під час громадянської війни в Китаї, наприкінці 1940-х. Тож, звичайно, Пекін захистив Північ у Корейській війні. Сьогодні залежність КНДР від нього величезна. Оскільки впродовж останніх п’яти років відносини двох Корей були надзвичайно погані й Сеул припинив торгівлю із Пхеньяном у 2010-му.

–Чи мають важелі впливу на КНДР Сполучені Штати?

–Так, переважночерез продовольчу допомогу. Але їхні стратегія, націлена на ізоляцію таконфронтацію, тільки зміцнилапозиції режиму та його контроль над народом. Америка мусила б давно нормалізувати відносини із Пхеньяном, як Китай і СРСР зробили це із Сеулом у 1991–1992 роках. Якби Сполучені Штати відкрили посольство у столиці КНДР, ми могли б справляти серйозний вплив на цей режим.

– Чи можна чекати істотних змін на північній половині півострова найближчим часом?

– На мою думку, багато чого залежить від грудневих виборів у Південній Кореї. Адже в 1998–2008 роках, коли Сеул проводив політику зобов’язань щодо північного сусіда, сталося багато позитивних змін. Якщо наприкінці року буде обрано іншу політичну персону, можна очікувати, що Північ відреагує на це позитивно. У довгостроковій перспективі, на найближчі 10 років, гадаю, Кім Чен Ин зосереджуватиме владу в своїх руках, і небагато що зміниться в політичному сенсі, коли Сполучені Штати не облишать своєї стратегії ізоляції Північної Кореї. Тільки через проведення політики зобов’язань щодо нього цей режим здатен коли-небудь змінити свій характер. А ізоляція лише посилює його найгірші риси.

Довідка Тиждень.ua

Брюс Каммінґс – професор міжнародної історії та східноазійської політичної економіки Чиказького університету, США. Провідний спеціаліст із питань сучасної Кореї. Здобув ступінь доктора філософії в Колумбійському університеті 1975 року. Викладав у Свортмор-коледжі, Вашингтонському, Північно-Західному й Чиказькому університетах.

Його перша монографія, «Витоки Корейської війни» («The Origins of the Korean War»), удостоїлася книжкової премії Джона Кінґа Фербенка Американської історичної асоціації, а другий її том відзначено премією Квінсі Райта Асоціації міжнародних досліджень. У 1999 році Брюса Каммінґса було обрано до Американської академії мистецтв і наук.

Професор Брюс Каммінґс є автором багатьох книжок, у яких він досліджує Корею, зокрема «Місце Кореї під сонцем: новітня історія» («Korea’s Place in the Sun: A Modern History» та «Північна Корея: інша країна» («North Korea: Another Country»).

Щойно він завершив працю «Домініон від моря до моря: Тихоокеанське панування й американська влада» («Dominion From Sea to Sea: Pacific Ascendancy and American Power»), що буде опублікована видавництвом Єльського університету.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s