Чим закінчиться протистояння румунського уряду й президента?

9 липня, 2012 ▪ сайт “Український тиждень”

Віктор Каспрук

Ситуація в Румунії входить в зону політичної невизначеності. Румунський парламент зробив перший крок до імпічменту президента країни Траяна Басеску, усунувши його від влади на 30 днів. 29 липня має бути проведений всенародний референдум щодо імпічменту

Процедуру імпічменту ініціювала лівоцентристська коаліція. Рішення підтримали 258 парламентарів, проти – 114. Президента Басеску звинувачують в порушенні закону (запроваджуючи в 2010 році заходи жорсткої економії, він узяв на себе функції прем’єр-міністра) та обмеженні незалежності суду. Віктор Понта і Соціал-ліберальний союз обвинувачують президента Бесеску також в тому, що він вів себе, як диктатор, у той час, як його повноваження обмежені у порівнянні із тими, які має в Румунії прем’єр-міністр. Хоча Конституційний суд виніс вердикт, що Басеску не порушував конституції.

У свою чергу, Бесеску звинуватив депутатів в спробі домогтися його відставки, щоб захопити контроль над юридичним та іншими державними інститутами. «Головною метою мого відсторонення – є поставити юридичну систему і державні інститути під контроль Соціал-ліберального союзу. Запевняю вас, що як президент держави, я діяв з усією відповідальністю в період, коли економічна криза вдарила дуже жорстко, повторюю – дуже жорстко!», – заявив він.

Варто пригадати, що в 2007 році відносно президента Бесеску вже була розпочата процедура імпічменту. Але тоді всенародний референдум його відставки не підтвердив. У 2007 році 74 відсотки виборців виступили проти відставки президента. Але після кризи 2009 року, Румунія була змушена звернутися до МВФ за екстреним кредитом, для гарантованого отримання якого необхідно було, щоб уряд вжив рішучих заходів для боротьби з дефіцитом. У тому числі, вдався до скорочення заробітної плати в державному секторі і до збільшення ПДВ. Очевидно, що програма з жорсткої економії, значно зменшила популярність Бесеску. А опитування громадської думки показують, що цього разу він може і не втриматися у президентському кріслі.

Ситуація в Румунії – це всього лиш останній приклад нестабільності і ослаблення демократичних інститутів в колишніх комуністичних країнах. І коли організації, котрі захищають принципи громадянського суспільства, піддали критиці прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, дії якого підривали демократію в його країні, вони пропустили той момент, що ситуація в Румунії також є далекою від ідеалу.

Привид узурпації

Спроба імпічменту президента є лише одним із кроків, які прем’єр Понта зробив за останні місяці, щоб зміцнити свою владу. Тож виглядає, що політична криза в Румунії, котра спровокована прем’єр-міністром Віктором Понта і його прихильниками в парламенті, є неприкритою спробою уряду узурпувати владу і підірвати молоду демократію в країні.

У офіційній заяві Державного департаменту США наголошується, що «такий серйозний крок, як винесення імпічменту, повинен проводитися в обстановці повної прозорості та дотримання всіх законів країни і принципів демократії». Але європейські лідери, схоже, наскільки нині захоплені кризою в зоні євро, що на проблеми в інших частинах Європейського Союзу, здається, вони починають звертати увагу тільки тоді, коли ті досягають вже критичної точки.

Як вважає представник однієї з найбільших фракцій у Європейському парламенті, голова Європейської групи Народної партії (ЄНП) Джозеф Даул: «відсторонення з посади президента і президентів обох палат парламенту всього за чотири дні, в порушення правил, конституції і законів можна вважати переворотом». На думку Джозефа Даула, не можна сказати, що це була політична боротьба між двома опонентами, це «цілеспрямована атака проти державних інститутів, судової системи і верховенства закону». «Прем’єр-міністри не повинні діяти врозріз з Конституційними судами, судді також, на будь-якому рівні, не повинні лякатися в жодній із держав-членів Європейського Союзу. Європейські інститути повинні вжити належних заходів, щоб забезпечити дотримання верховенства права в усіх державах-членах ЄС», – заявив лідер ЄНП Джозеф Даул.

Румунські експерти наголошують на тому, що не можна не помітити різниці між президентом і прем’єр-міністром. «Оскільки помітне розходження між ними полягає у тому, що Траян Бесеску був обраний народом, а Віктор Понта був призначений після зміни парламентської більшості. Крім того, Понта й досі не може спростовувати обвинувачення у плагіаті. Понта настільки захопився імпічментом президента, що не хоче помічати того, що баланс політичних сил, з кожним днем, змінюється. Парламент Румунії продемонстрував, і з плином часу це стає все більше очевидно, що це пов’язані між собою групи неосвічених людей (хоча часто і з докторськими ступенями), котрі часто і поняття не мають, нащо вони там, і що вони там мають робити. Вони не навчилися мислити самостійно, і тому намагаються діяти у стилі Чаушеску».

Помста чи спроба само відбілювання?

Якби референдум про імпічмент Бесеску відбувався не в липні 2012, а у травні 2010 року, коли президент оголосив про урізання заробітної плати та соціальної допомоги, можна було не сумніватися, що результатом референдуму стала б його відставка переважною більшістю голосів. Сьогодні ж ситуація є зовсім іншою. Нова влада (передбачувана жертва), діє, як безжалісний агресор, а передбачуваний злочинець – все більше схожий на жертву. Тому ця несподівана зміна ролей не може не вплинути на результати липневого референдуму.

Важко переконати румунів, що після появи звинувачень прем’єра в плагіаті у двох престижних зарубіжних виданнях, не ця історія обернулося у змову проти президента. Поспішне відсторонення президента Трояна Басеску силами коаліції, у той час коли прем’єр-міністра Понта було викрито в плагіаті, означає навіть не зведення політичних рахунків, а помсту. Бо ці дії більше схожі не на юридичну мотивацію, а бажання покарати одного із політичних лідерів, і унеможливити йому продовжувати свою політичну кар’єру в майбутньому.

Та й ті, хто за останніми опитуваннями громадської думки, не довіряють президентові, не є однорідними в своїх переконаннях. Крім тих, хто б хотів, щоб Басеску пішов відразу ж, є люди, які дотримуються більш збалансованої думки. Бо не дивлячись на те, що вони вже втомилися від президента за останні вісім років, вони визнають і певні його переваги. Наприклад, визнають той факт, що Румунія змогла протриматися на плаву в часи серйозних економічних криз.

Плагіат прем’єра Понта підтвердила комісія, яка включала навіть президента Румунської Академії наук. А це означає, що серед причин, з яких намагаються усунути Бесеску від президенства, основна причина полягає саме в Понта. Що є серйозною проблемою, бо покарання Бесеску не справедливе. Однак, більше ніж плагіат Понта, румунів дратує та агресивність, з якою прем’єр і його команда знищує людей і інституції на своєму шляху.

Схоже, що прем’єр Віктор Понта прорахувався у своїх розрахунках, думаючи, що дуже легко усунути президента Траяна Бесеску з президентської посади. Широкі прошарки румунського суспільства, котрих цим референдумом підштовхують до того, що вони мають вибрати менше із зол, не обов’язково вважатимуть, що Бесеску – це зло більше.

Прихильники Бесеску уже намагаються пов’язати долю Бесеску та демократії перед загрозою узурпації влади неокомуністами, що відкине країну назад: “Противники Бесеску хочуть взяти владу так само силою, як свого часу, комуніст Георгіу-Деж. Використовуючи ту ж саму тактику, як і їхні попередники. Це ті ж самі політичні актори, тільки вже їхні онуки. Вони вже одного разу продали Румунію, то чи варто все це повторювати іще раз? Невже румуни через 20 років забули, що таке страхіття тоталітаризму щоб через усе це проходити іще раз?”

Уже зараз зрозуміло, що референдум спровокує насамперед мобілізацію виборців Бесеску на емоційній основі. Вони, скоріше за все, масово прийдуть на виборчі дільниці, щоб запобігти тому, що вони вважають великою несправедливістю. Їхню переконаність підтримуватиме і те, що президент не виглядає наляканим, не збирається тікати від проблем спровокованої його противниками політичної кризи, і усвідомлює, що його місце в історії не дає можливості відступати.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s