Україна-Європа-НАТО: шлях до системи трансатлантичної безпеки

Україна Європа шлях до системи

12-18 березня 1998 року, газета «Час-Time»

Інтерв’ю з главою Місії України при НАТО, Надзвичайним і Повноважним Послом України в країнах Бенілюкс Борисом Тарасюком кореспондента «Час-Time» Віктора Каспрука, який нещодавно побував у Брюсселі в штаб-квартирі НАТО

– Пане Посол, дипломатична служба за роки української незалежності практично вже пройшла установчий етап. Які, на вашу думку, завдання наступного етапу розвитку українських амбасад, зокрема вашого посольства в країнах Бенілюкс?

– Становлення української зовнішньополітичної служби – це процес, який, на мій погляд, ще далеко не завершений. Він триває. Звичайно, можна говорити про те, що певний етап завершено. Створено цілу мережу дипломатичних представництв, без чого важко уявити собі зовнішню політику.
Безумовно, така діяльність вимагала надзвичайної енергії, сил і фінансів, без чого неможливо це зробити. Я думаю, що зовнішньополітична служба не займалася тим, що концентрувала увагу на своїх внутрішніх проблемах і процесах.

Тут, власне, відбувалося два паралельних процеси одночасно. З одного боку, становлення зовнішньополітичної служби, з іншого, – це забезпечення зовнішньої політики держави, головним речником якої є Президент.
І ці два процеси відбувалися в дуже складних умовах. Треба було створювати службу, як таку, а ніхто не давав часу на роздуми. Ніхто не говорив, що ми почекаємо, поки ви там створитесь, а тоді почнемо з вами говорити серйозно. Потрібно було одночасно вирішувати два найважливіших завдання – становлення самої служби і забезпечення зовнішньополітичних інтересів нашої держави.
Це був дуже складний процес, і я думаю, що він ще не завершився й триватиме, але сьогодні, коли вже більш-менш сформовано структуру зовнішньополітичної служби, мусимо говорити про підвищення її якості.

Оскільки відбувався екстенсивний процес розвитку служби, коли не завжди були можливості й час для того, щоб добирати людей лише високого фахового рівня з блискучим знанням мов, потрібно було хоч якось заповнити той вакуум, який виник.

Тепер питання, як на мою думку, полягає в тому, щоб підвищувати професійний рівень усіх працівників дипломатичної служби. Питання дуже складне, найбільш резонансне питання зовнішньої політики нашої держави, від чого залежить національна безпека, тобто комфортне оточуюче середовище для розвитку внутрішнього.

Цей процес тих резонансних зовнішньополітичних здобутків більш-менш уже пройшов. Зараз настає етап, я б сказав, такої напруженої роботи, яка, можливо, буде менш помітною ззовні, з реалізації досягнутих домовленостей чи то з Росією, чи то з Румунією чи то з НАТО, чи то з Європейським Союзом.
Це колосальна повсякденна робота, яка вимагає, звичайно, того ж самого, що ми потребували на початковому етапі – професіоналізму, а також достатніх ресурсів, оскільки важко тримати професіонала, заробітна плата якого не витримує ніякого порівняння, скажімо, з умовами роботи й заробітної плати представників комерційних структур. Це моє бачення тих завдань, які стоять перед зовнішньополітичною службою в цілому.

Якщо говорити про наше посольство, то тут ми бачимо перспективу, ми знаходимося в процесі розвитку. І цей процес полягає в тому, що посольство було таким, яке фактично виконувало шість важливих функцій для нашої держави:

– відносини з Європейським Союзом
– відносини з НАТО
– відносини з Західноєвропейським союзом
– відносини з Бельгією, з Нідерландами, з
Люксембургом

Поступово, з початку 1996 року, функція співробітництва з Європейським Союзом перейшла до окремої дипломатичної установи.

Нині ми знаходимося на етапі виокремлення зі складу посольства і створення нового дипломатичного представництва – Місії України при НАТО. Тобто, посольство продовжуватиме свою роботу в напрямку забезпечення двосторонніх зв’язків з країнами Бенілюкс і Західноєвропейським союзом, а також з деякими міжнародними організаціями, що існують в Нідерландах і Бельгії.
Далі, перспективою є та, яку окреслив Президент під час візиту в Нідерланди. Це створення окремої дипломатичної установи України в Нідерландах, дуже важливої країни з точки зору наших інтересів.

– Пане Посол, одночасно ви ще є і керівником Місії України при НАТО. Як вам удається поєднувати одночасно ці дві посади, і чи є завдання цих ваших місій тотожними, а система трансатлантичної безпеки тотожною стосовно України?

– Відповідь на перше запитання – звичайно, це не легко. Оскільки фактично Посол залишився єдиною особою, яка відповідає і за відносини з НАТО, з Бельгією, Нідерландами, Люксембургом і Західноєвропейським союзом. Звичайно, це вимагає великого напруження, вільного часу, власне, немає.
Що стосується моїх колег, то зараз їм буде трошки легше, а з іншого боку, буде трошки складніше, оскільки вони концентруватимуть свою увагу лише на напрямку, скажімо, НАТО. А обсяг співробітництва з кожним днем зростає, воно вимагає людських ресурсів, часу, енергії, і це покладає великі навантаження і на працівників місії. Повірте, що в нас небагато працівників місії, так само, як і посольства, якщо порівняти з посольствами і місіями аналогічних країн, аналогічного розміру і потенціалу.

Якщо говорити про те, чи є система трансатлантичної безпеки тотожною стосовно до України, то є система колективної оборони (яка охоплює лише країни-члени альянсу), є система європейської і трансатлантичної безпеки, яка знаходиться ще в стадії формування.

Так-от, дуже важливо, що Україна знайшла своє місце в цьому процесі формування євроатлантичної безпеки шляхом укладання Хартії про особливе партнерство з НАТО, яка визначає місце і роль України не лише сьогодні, а й на майбутнє. Це документ, який не лише фіксує сучасний стан відносин, а й спрямований у майбутнє.

Тому я вважаю, що саме те, що нам удалося 16-ма найвпливовішими країнами Заходу знайти спільний знаменник і визначити орієнтири на майбутнє співробітництво, засвідчує, що Україна і НАТО, а відтак і весь простір Євроатлантичного партнерства є тотожним і сумісним у поглядах на питання безпеки.

– Поки що населення України десь на 25-30 відсотків підтримує ідею вступу України в НАТО. Що можна зробити, на вашу думку, щоб усе-таки більшість українців зрозуміла, що це єдино правильний шлях створити безпеку для України?

– Продовжувати те, що робить керівництво нашої держави. Продовжувати те, що здійснює і наше посольство, і Місія при НАТО – допомагати нашій громадськості краще зрозуміти суть і цілі діяльності альянсу. Ваш візит, власне, і є невід’ємним елементом цієї спільної роботи між Україною і альянсом, поєднанням зусиль в інформаційній галузі для того, щоб дати можливість широкому загалу українського народу краще зрозуміти цілі і діяльність сучасного альянсу, а також визначитися самому, чи це відповідає його баченню інтересів України, чи не відповідає.

На знімку: Надзвичайний і Повноважний Посол України в країнах Бенілюкс Борис Тарасюк вручає вірчу грамоту глави Місії України при НАТО Генеральному секретарю НАТО Хав’єру Солані

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s