Веб-портал для декларації майна чиновників просто фікція

“Голос Столиці” 106 FM

Глава держави Віктор Янукович доручив Кабінету Міністрів створити спеціальний веб-портал, де будуть опубліковані фінансові декларації чиновників.

До червня поточного року уряд має розробити законопроект про створення спеціального веб-порталу. На сайті публікуватимуться майнові декларації українських чиновників. Йдеться про інформацію щодо майна, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру. Таким чином, влада планує посилити боротьбу з корупцією в країні. Ініціативу Президента для радіостанції «Голос Столиці» коментує політолог Віктор Каспрук.

«Голос Столиці»: Як ви поясните таке розпорядження Президента? Чи не свідчення це імітації бурхливої боротьби з корупцією?

Віктор Каспрук: Думаю, що це дійсно чиста імітація, тому що риба гниє з голови, тож починати треба з себе. Абсолютно всім було зрозуміло, що якщо від’їхати трошки від Києва і побачити ті палаци, більшість яких побудована не олігархами чи бізнесменами, а чиновниками, які відривали дуже величезні шматки від годівнички. І тому це виглядає дещо наївно, тому що якщо влада хоче показати перед Заходом, що вона починає боротись з корупцією – почати треба з себе. Тому що в розкоші можновладців на фоні тотальних злиднів, в яких живе українській народ, вони нікому не заткнуть очі чи рот, щоб люди не бачили те, що відбувається. А в країні відбувається катастрофа. І такими напівзаходами не допоможеш викоренити корупцію.

«Голос Столиці»: Достовірність даних, вказаних у деклараціях, якось перевіряється? Адже часто-густо чиновники заповнюють декларацію формально.

Віктор Каспрук: Ні, в нас є, як ви розумієте, касти людей недоторканих. Вони дійсно можуть когось на цьому піймати, навіть посадити кілька членів Партії регіонів, аби показати: «Дивіться, як ми боремося!». Насправді ж чиновництво настільки погрузло в корупції, що такими заходами нічого не можна змінити, треба міняти весь чиновницький апарат. Ті люди, які були замішані в корупції, не мають жодного права займати будь-які державні посади. Але ніхто цього не зробить, тому що наша опозиція, відверто кажучи, показала, що вона не є дієвою, а частково навіть вмонтована в систему цієї влади. Тому дуже важко говорити про якісь ефективні зміни, це є тільки приводом до того, щоб можна було поговорити і проаналізувати ситуацію. Це нічого не дасть, що зрозуміло наперед. Я думаю, що за кілька тижнів чи місяців ми побачимо: це була тільки фікція.

«Голос Столиці»: Чи є якийсь механізм в Україні, аби вплинути на цю ситуацію? Громадськість, яка у злиднях живе зараз, може це зробити?

Віктор Каспрук: До останнього часу я вірив в зміни. Наш народ часто-густо перетворювався на людей, які живуть одним днем. Тобто за 22 роки незалежності України ми прийшли до того, що люди живуть, як в концтаборі. Їм абсолютно байдуже, що буде з тим, хто поруч конає – для них головне прожити один чи другий день. Змінити цю психологію, яка примусово нав’язана українцям, дуже важко. Люди зневірилися в політиках. Політики, які говорять, що вони опозиціонери, приїжджають на протести на мерседесах – такім політикам віри не може бути. Мені здається, що все має йти знизу, і в жодному разі не хотілося, щоб це йшло революційним шляхом, тому що, як показали і французька революція, і революція в царській Росії, може бути ще гірше. Я писав неодноразово про це, років 10 і 20 тому в пресі, що у цій касті «недоторканих» мають з’явитися номенклатурні прогресевісти, які задля збереження не системи, а того, що вони награбували, повинні робити певні поступки народу, йти на певні зміни. Але це має робити не Янукович, тому що Янукович і команда дуже захопилися пограбуванням України, як і їхні попередники. І тому їм дуже важко переформувати свою позицію. А народ з кожним роком все більше вимирає і деградує. Якщо зараз Україна на другому місці по вимиранню в світі, то можна говорити про геноцид нації, і тому жодні антикорупційні методи тут вже не можуть допомогти.

«Голос Столиці»: Ви сказали, що змінити психологію народу важко. Але це можливо?

Віктор Каспрук: З моєї точки зору, за 22 останні роки в Україні дуже впав рівень освіченості. Люди отримали в фіктивних університетах фіктивні дипломи. Із іншого боку, частина людей не має роботи, закінчили школи ще в Радянському Союзі і не є конкурентоздатними. У нас немає ринку праці. Якщо проаналізувати всю катастрофу, яку зробила номенклатура нам за 22 роки, тут треба не тільки величезні багатомільярдні вливання в економіку України, а й тих людей, які вже досягли, наприклад, 40-ка років, та ніколи по-справжньому не працювали, перенавчати. Треба створити цілу систему витягнення України з цієї прірви. А хто буде це робити? Я, наприклад, таких людей не бачу. Тому що є українські інтелектуали, які починають говорити про зміни, проте ані попередня влада, ані ця не збиралася дослухуватися до того, що мало відбуватись. Тому що головне для них – це жити в палацах, мати золоті унітази, огородитись від народу мурами. Все відбувається так, як приблизно 25 років тому в Латинській Америці і в таких от країнах третього світу. Ми проходимо те, що всі народи проходили в Латинській Америці. Мені здається, що нам треба просто подумати: якщо ми хочемо зберегти себе як націю, люди мають об’єднуватись. Тому що влада не дасть створити ані справжньої профспілки, ані справжньої партії. І їй абсолютно байдуже, якщо тут буде жити 20 мільйонів людей – це їх теж влаштовує. Тому що серед 20-ти мільйонів вони знайдуть холуїв, які будуть їх обслуговувати, а інші непотрібні. Земля буде перетворена на латифундію, люди будуть жити в бараках і радіти, що їм дадуть заробити шматочок хліба. Тобто взагалі треба говорити про українську катастрофу.

Нагадаємо, що наразі у корупційному рейтингу міжнародної неурядової організації Transparency International Україна посідає 144-е місце із 176-ти. Це найгірші показники серед колишніх країн СРСР. Гіршою є ситуація лише в державах Середньої Азії. Через невтішні цифри ЄБРР обіцяв переглянути обсяги інвестування в українську економіку.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s