Росія планує відкрити військову базу в Єгипті?

Віктор Каспрук

Недавній візит заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації і начальника ГРУ (військової розвідки) генерал-лейтенанта В’ячеслава Кондрашова до Каїру продемонстрував бажання Росії відновити свої колишні позиції не лише в Єгипті, але й на всьому Близькому Сході.

Єгипет заявив про своє бажання придбати не тільки нову модифікацію ракетного комплексу Тополь-М. Генерал Кондрашов на зустрічі з єгипетським військовим керівництвом обговорював список озброєнь, яке готове закупити в Росії міністерство оборони Єгипту. І не викликає сумніву, що ця угода між Москвою і Каїром може стати найбільшою за тридцять останніх років.

Власне, єгиптяни просять Москву поставити саме ті види озброєнь, на які Сполучені Штати, свого часу, відповіли Каїру відмовою. Список озброєнь очолюють міжконтинентальні балістичні ракети з укороченою максимальною дальністю до «середньої». Але які цілком здатні «дістати» більшість країн Великого Близького Сходу, в тому числі і Іран.

Варто звернути увагу на той факт, що представники військових кіл Єгипту заявили, що Москва повинна підкріпити свої наміри будувати нові стратегічні відносини з Єгиптом саме поставкою йому всього необхідного озброєння.
Закономірно, що цей візит начальника військової розвідки Росії викликав занепокоєння у Вашингтоні і Єрусалимі, адже виникає питання – проти кого може бути направлена ця російська зброя? І що Росія може вимагати взамін від Каїру?

У цьому контексті можна спробувати зробити припущення, що плани Москви йдуть набагато далі, аніж це виглядає на перший погляд.

Оскільки, враховуючи той фактор, що невідомо скільки ще протягнеться громадянська війна у Сирії, і те, що Кремль зовсім не впевнений у тому, що після її закінчення йому вдасться залишити за собою військову базу в Тартусі, не можна виключати того, що паралельно Росія домовляється з Каїром про відкриття військової бази в Єгипті на побережжі Середземного моря.

І, якщо це дійсно так, то подібна військова база цілком могла б бути розміщеною десь поблизу другого за величиною єгипетського міста Олександрії. У такому разі у Москви з’являється реальна можливість закріпити свої військові зусилля на Близькому Сході.

На користь можливості відкриття російської військової бази в Єгипті і проведення таємних переговорів з військовим керівництвом говорить той факт, що питання про постачання російської зброї знаходиться зовсім не в компетенції начальника військової розвідки генерал-лейтенанта В’ячеслава Кондрашова.

Не було б нічого дивного, якщо б ці переговори очолював начальник Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації генерал армії Валєрій Герасімов чи його перший заступник, який курує оборонну промисловість. Але при чому тоді ГРУ? Яке завжди проводить операції зовсім іншого роду.

Так що, Єгипет перестав довіряти Сполученим Штатам і почав переорієнтовуватися на Росію? Це припущення підтверджує те, що Москва готує поїздку міністра оборони Росії Сергій Шойгу до Єгипту. І ця поїздка має стати прелюдією до візиту Владіміра Путіна до Єгипту.

Мабуть, саме тоді буде офіційно оприлюднено, що Москва зобов’язується поставити Єгипту зброї на 4 мільярди доларів. А Єгипет за це погодиться розмістити військово-морську базу біля Олександрії або Порт-Саїда.

З усього цього можна зробити висновок, подібна «операція» Москви є поразкою американської дипломатії, яка чомусь не прорахувала того, що коли Каїру буде відмовлено у закупках модерної зброї, то він здатен відразу ж звернутися до Росії.

Виглядає на те, що Росія повертається в Єгипет, після того, як колишній президент Анвар Садат витіснив її звідти близько 40 років тому.

Арабський світ уже давно відчуває дискомфорт від просування демократії і громадянських прав в суспільства, які не зовсім готові їх прийняти.

Проте, найбільше «впала» репутація Америки на Близькому Сході після того, як вона відмовилася допомагати своєму давньому партнеру президенту Єгипту Хосні Мубараку.

На противагу американцям, Владіміру Путіну, останнім часом, вдалося просувати Росію на Близький Схід в якості надійного союзника. Бо Росія продає зброю незалежно від характеру режиму.

Москва надає непохитну політичну підтримку в Організації Об’єднаних Націй своєму «клієнту» – режиму сирійського диктатора Башара Асада. І Кремль не намагається виправити близькосхідні диктаторські режими та зробити їх більше відкритими і терпимими. Навпаки, йому з ними набагато легше працювати.

Усе це говорить про те, що Вашингтону необхідно корінним чином переглянути свою близькосхідну політику.

Тим більше, що сьогодні, в понеділок 11 листопада, російський ракетний крейсер «Варяг» (флагман Тихоокеанського флоту Росії), прибув до Олександрії. А вже через два дні, 13 листопада, до Єгипту прибудуть міністр оборони Росії Сергій Шойгу і міністр закордонних справ Сергій Лавров. І цей візит спрямований на зміцнення військово-політичних зв’язків з Єгиптом.

Росія всіляко нарощує свою військово-морську присутність у цьому регіоні з грудня 2012 року, коли вона оголосила про свій намір створити постійний флот у Середземному морі для захисту своїх інтересів.

Але, як наголосив в інтерв’ю найбільш впливовій єгипетській газеті Al-Ahram посол Єгипту в Сполучених Штатах Мохаммед Тауфік: «Єгипетсько-американські відносини мають шанси повернутися до нормального стану. Нинішній стан відносин не повен залишатися таким, яким він є на сьогодні. Є шанси на його повернення до попереднього стану, і це те, що я зрозумів із розмов з посадовими особами в адміністрації США.

У чому важливість американсько -єгипетських відносин? Сполучені Штати є наддержавою у світі, а Єгипет є наддержавою регіональною. І, отже, для досягнення стабільності в регіоні повинен бути певний ступінь сумісності між позиціями Єгипту і США. І питання у тому, як керувати цими відносинами в інтересах двох країн. У тому сенсі, щоб знайти спільне бачення і спільні інтереси та оптимізувати їх. Цим і займається сьогодні єгипетське посольство у Вашингтоні».

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s