Гістадрут: ізраїльський досвід у проекції на українське майбутнє

Віктор Каспрук

Третя Українська Республіка

Олігархічне засилля в Україні стало великою мірою можливим через те, що в нас фактично немає вільних профспілок. А Федерація профспілок України за роки незалежності перетворилася зі «школи комунізму» на орган, котрий допомагає олігархам тримати у покорі найманих працівників України. Інакший досвід профспілкового руху має Держава Ізраїль. Думаю, у і в Україні могли б щось взяти для себе позитивне із цього досвіду.

Історія сучасної Ізраїльської держави нерозривно пов’язана з профспілковим рухом. Так, один із батьків-засновників Ізраїлю Бен-Гуріон, переїхавши після Першої світової війни до Палестини, переданої від Оттоманської імперії під контроль Великої Британії, став виразником голосу трудящого люду. Він заснував робітничу спілку Гістадрут, став її генеральним секретарем і перетворив свою організацію на потужну силу профспілкового руху.

До 1920 року на території майбутньої Держави Ізраїль існували дві робітничі спілки, далекі від єдності. Вони створили організації, що дублювали одна одну, – дві служби працевлаштування, дві служби допомоги репатріантам, дві лікарняні каси і т. ін.

Але ставало все зрозуміліше, що існує дедалі більша необхідність в об’єднанні сил. У грудні 1920 року в місті Хайфі відбувся загальний з’їзд ізраїльських робітників, який ухвалив рішення створити спільну робітничу профспілку (Гістадрут, повністю – Гістадрут ха-клаліт шель ха-‘овдим бе-Ерец-Ісраель (Генеральна федерація робітників землі Ізраїлю). 4433 робітників – членів профспілки обрали й секретаріат з 87 чоловік, які представляли 4 партії.

Створення єдиної робітничої профспілки мало величезне значення. Профспілка сприяла ідеологічному і соціальному об’єднанню робітничого табору, сприяла процесам об’єднання суспільства і партій, що її утворили.
У соціальному плані це відображало турботу про робітника, у плані культурному – розвиток івритської культури, у плані національному – допомогу репатріантам.

Головна сила єврейської оборони, єврейська військова організація Хагана (на івриті Оборона), була підпорядкована керівництву профспілки. Керівники профспілки у ті роки були одночасно фактично і політичними лідерами всієї нації.

Пізніше на базі Хагани було створені ізраїльські збройні сили. Але не тільки. Під прикриттям Гістадруту єврейським національним лідерам вдалося на території підмандатної Великій Британії Палестини таємно підготувати усю державну інфраструктуру. Що після проголошення Держави Ізраїль дозволило розгорнути цю інфраструктуру буквально протягом кількох днів.

Іншими словами, створення сильної робітничої профспілки, Гістадруту, виявилося принципово новим етапом заселення Ізраїлю і будівництва єврейської держави. Тепер робітничі керівники змогли відчути, що саме робочий рух приведе єврейську націю, котра була розкидана по світу і поверталася на історичні землі Ізраїлю, до здійснення її національних і політичних цілей.

По суті, Гістадрут, як єврейський профспілковий рух, став фундаментом, на якому вдалося швидко змонтувати і розбудувати процвітаючу державу Ізраїль – там, де раніше фактично не було нічого, окрім пісків.

Варто зазначити, що первинною метою цієї профспілки було забезпечення всіх прав працівників єврейської національності в Британській підмандатній Палестині та забезпечення двох найважливіших на ті роки доктрин сіонізму: про «боротьбу за єврейську землю» (йдеться про купівлю євреями землі і розгортання на ній сільськогосподарського виробництва) та «боротьбу за єврейську працю» (забезпечення зайнятості євреїв, попри те, що арабська робоча сила коштувала дешевше).

Мало хто в нас знає, що євреям вдалося таким чином викупити в арабів третину землі сучасного Ізраїлю. Вони викупили б і всю, якби арабам пізніше не було заборонено продавати землю євреям, а тим, хто насмілювався це робити, загрожувала неминуча смерть від рук своїх.

Знаменно, що якщо у 1920 році Гістадрут налічував 4433 членів, то в 1922-му він виріс до 8394 чоловік, що становило приблизно половину всього єврейського робітничого класу в Палестині. А в 1927 році профспілка налічувала 25 тисяч чоловік, або 75% єврейської робочої сили у підмандатній Палестині.

Тому закономірно згодом Гістадрут став однією з найвпливовіших установ Держави Ізраїль. І став також, окрім виконання ролі профспілки (не граючи вже роль якогось надпартійного центру), власником багатьох підприємств і найбільшим працедавцем у державі, утворивши цілий сектор економіки.

Зараз через своє економічне крило, Хеврат ХаОвдім («Суспільство трудящих»), Гістадрут управляє низкою підприємств, включаючи найбільші в країні промислові конгломерати і найбільший банк – «ХаПоалім». Він забезпечує систему медичного страхування.

У 1983 році Гістадрут налічував 1 600 000 чоловік, що становило третину населення Ізраїлю і близько 85% усього економічно активного населення. У 1959 році було дозволено приймати до лав Гістадруту не тільки євреїв, тож станом на 1983 рік він налічував у своєму складі 170 тисяч арабів.

На 1989 рік Гістадрут був працедавцем 280 тисяч чоловік. У зв’язку з лібералізацією ізраїльської економіки роль Гістадруту в 1980-ті роки дещо знизилася, але він і надалі залишається важливим чинником у житті країні. Захищає інтереси державних службовців і «робітничої аристократії».

У цьому контексті можемо говорити про Гістадрут, як ізраїльський досвід у проекції на українське майбутнє. Адже нинішні проблеми в Україні було закладено ще в 1991 році, коли одномоментно Українська Радянська Соціалістична Республіка була перейменована на незалежну Україну, але при цьому увесь бюрократичний апарат, силові структури, а головне комуністичні еліти практично всі залишилися на своїх місцях.

Тому нині українське суспільство має виконати те, що не було зроблено в 1991 році – замінити посткомуністичну і неономенклатурну бюрократію на проукраїнську виконавчу структуру. І при цьому розгорнути одночасно українську систему, бо цього так і не було зроблено за усі 22 роки незалежності.

Використовуючи ізраїльський досвід державотворення, українським політичним силам зовсім не обов’язково, при розгортанні структур демократичного суспільства та держави, повністю копіювати ізраїльський Гістадрут чи польську Солідарність.

Проте, щоб не повторити фатальних помилок Помаранчевої революції, просто необхідно підготувати до розгортання головні структури майбутньої зміненої державної системи вже сьогодні.

Інакше наступний президент і прем’єр за лічені дні обростуть колами «любих друзів» з нинішнього чиновництва, з лабет якого їм вже буде не вибратися. Принаймні без нової революції.

Очевидно, що гуманітарії можуть створити чітку ідеологічну і філософську надбудову для нової української державної системи, але спочатку розробленням і стикуванням її складових мають займатися не хто інші, як системні аналітики, фахівці з вирішення складних організаційно-технічних проблем, що мають міждисциплінарну природу, котрі будуть використовувати принципи загальної теорії систем і методи системного аналізу.

І як мінімум – має заздалегідь бути розгорнута єврореволюційна інституція, здатна швидко підготувати і розгорнути усю систему нової державності – Національна Система Стратегічних Досліджень, про яку вже писалося раніше http://www.3republic.org.ua/ua/ideas/11840

А ще краще і надійніше – на основі цієї структури розгорнути базис усіх інституцій майбутньої держави. Тоді наступні президент та прем’єр зможуть з перших днів опиратися на адекватні викликам та завданням механізми, виконувати свої обіцянки і відповідати очікуванням громадян, а не безпорадно списувати на попередників свою безпомічність. При цьому девальвуючи не лише власний політичний капітал, а й усі здобутки нинішньої Єврореволюції.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s