Російська окупація Криму: японці поділяють біль України

Kosuke Takahashi

Віктор Каспрук

Третя Українська Республіка

Косуке Такахаші японський журналіст, який живе і працює в Токіо. Він публікує свої статті в таких провідних світових виданнях, як Asahi Shimbun, Bloomberg, Asia Times, Jane’s Defence Weekly and The Diplomat.

– Пане Такахаші, Росія напала на Україну і намагається забрати собі український Крим. Як реагують сьогодні в Японії на окупацію України?

– Японія, як країна, котра входить до G7, засудила акт цієї агресії з боку Росії, неодноразово підтримуючи діючий український уряд.

Не так давно, 11 березня, міністр закордонних справ Японії Фуміо Кішіда заявив у телефонній розмові зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, що Японія не може прийняти зміни статус-кво за допомогою сили. Кішіда закликав Лаврова розпочати переговори з Україною щодо вирішення Кримської кризи.

Крім того, голова секретаріату нещодавно створеної Ради національної безпеки Японії Шотаро Ячі, зустрівся з Лавровим 12 березня в Москві. Ячі сказав Лаврову, що Росія повинна вести переговори безпосередньо з тимчасовим урядом України, і підкреслив важливість виходу з кризи мирним шляхом.

– Росія окупувала і територію Японії. Чи може бути тут аналогія з Україною?

– Неспростовним фактом є те, що Росія порушила суверенітет обох націй. Насправді Японія є єдиною країною серед держав G7, чий національний суверенітет порушила Росія. Тому ми, японці, поділяємо разом з вами біль України.

– Президент Росії не звертає увагу на міжнародні закони. Чи можна його зупинити?

– Відверто кажучи, дуже важко для решти світу зупинити Росію у цей момент. Путін прорахував кожен ризик заздалегідь.

По-перше, з минулих розмов з російськими дипломатами, я виявив для себе, що вони не сильно вірять у принципи міжнародного права. Вони кажуть, що наддержави, особливо США, в минулому вдавалися багато разів до односторонніх дій проти малих народів.

Проблема полягає у тому, що в нас не існує світового уряду, щоб можна було покарати держави, які ігнорують чи не дотримуються міжнародних законів та норм міжнародного права.

Ніхто не може піддати ці країни жодним примусовим діям, які можна було б реалізувати, коли б існувала світова поліція. Росіяни реалісти. І вони добре обізнані з тими прогалинами, котрі існують у світовій системі. Для них сила важливіша переговорів.

По-друге, президент Росії Путін виступає за відродження Великої Росії і ідею Євразійського Союзу. Без України Путін не зможе зреалізувати своїх амбіцій.

По-третє, західні промислово розвинені країни, такі як Німеччина та Японія і Росія мають досить тісні економічні відносини один з одним.

Таким чином для Заходу буде дуже важко реалізовувати економічні санкції проти Росії, не викликаючи при цьому серйозних побічних ефектів.

По-четверте, адміністрація американського президента Барака Обами не прагне дуже сильно втручатися у міжнародні справи, такі як в Сирії і Ірані. І Путін потрактовує це, як слабовольність Обами.

Знаючи про усі ці перелічені раніше фактори, Путін, я думаю, тому й приймає дуже войовничу позицію.


– Пане, Такахаші, чи можуть Японія і Україна об’єднати свої зусилля, щоб зупинити російську окупацію своїх територій?

– Японія і Україна можуть об’єднати зусилля, щоб спільно звернутися до народів світу про посягання росіян на суверенітет цих двох країн.

Але їм буде важко зупинити російську окупацію їхніх територій. Японія також зараз знаходиться у скрутному становищі.

Після аварії в 2011 році на ядерному об’єкті Фукусіма, яка призвела до закриття усіх атомних електростанцій, Японія стала найбільшим у світі імпортером зрідженого природного газу (ЗПГ).

Зараз Японія використовує третину постачань ЗПГ у світі, і 10 відсотків цього імпорту надходить з Росії.

Тому певна кількість експертів в Японії вважають, що економічні санкції проти Росії, швидше за все, матимуть серйозні побічні наслідки для життя японських громадян.

Крім того, вважаючи на те, що оскільки відносини Японії з Китаєм і Південною Кореєю різко впали до найнижчого рівня за увесь післявоєнний період, для Токіо покращення відносин з Москвою є необхідним.

Не варто забувати і того, що прем’єр-міністр Сіндзо Абе також надає великого значення особистим довірливим стосункам з Путіним. З яким він вже зустрічався п’ять разів, після того, як вони зустрілися у квітні 2013 року, що ознаменувало першу таку зустріч за останні десять років.


– Але питання анексії Росією японських територій і досі залишається відкритим?

Це так. І нинішня криза в Україні може підштовхнути Токіо до переосмислення своїх відносин з Москвою. Саме у той час, коли певна реакційна точка зору з питання укладання мирного договору між двома нашими державами починає з’являтися в Росії.

Ця точка зору полягає у тому, що оскільки двостороннє економічне співробітництво відбувається повним ходом навіть без наявності мирного договору між Японією і Росією, то такий договір не є необхідним.

І немає жодної необхідності вирішувати проблеми триваючого спору з приводу північних територій (відомих в Росії, як Південні Курильські острови). Цей спір і досі не вирішений між двома країнами.

Але такого роду реакційний підхід Москви, напевно лише збільшить недовіру Токіо до Росії.

kaspruk@hotmail.com

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s