Куди піде Єгипет з новим президентом?

«Дзеркало тижня. Україна» №24, 4 липня 2014

Віктор Каспрук

Єгипет знаходиться на початку шляху радикальних змін. Але серед єгипетського суспільства і в політичних колах зростають побоювання, що новий президент Єгипту Абдул Фаттах аль-Сісі після парламентських виборів прагнутиме створити альянс, котрий перетворить парламент на інструмент штампування законів, подібно до того, як це вже було в епоху Хосні Мубарака і його партії НДП.

Так колишній міністр внутрішніх справ Ахмед Гамаледдін і колишній глава єгипетської розвідки Мурад Мовафі стали рушійною силою Національного альянсу, групи, котра висуватиме своїх кандидатів на парламентських виборах, сподіваючись на те, що їм вдасться сформувати парламентський блок на підтримку нового президента.

Крім того, колишній генеральний секретар Ліги арабських держав Амр Муса (з 15 травня 2001 року до 1 липня 2011 року), а перед тим тривалий час міністр закордонних справ Єгипту, вважає, що пропонований альянс не призначається у якості «резервного» дня президента Аль-Сісі в майбутньому парламенті.

На його думку: «він буде резервним для Єгипту, допомагаючи новообраному президенту рухатися вперед і здійснювати реформи, необхідні для реалізації можливостей, котрі закладені у новій конституції. Він також забезпечить, щоб цивільні сили були справедливо представлені у новому парламенті».
Пропозиція колишнього генсека ЛАД Амра Муси була схвалена тими політичними силами, які були у владі за президента Мубарака, а деякі навіть залишилися там після січня 2011 року.

Амр Муса очолював комітет з 50-ти членів, які підготували проект нової конституції. І з усього видно, що єгипетські еліти готові делегувати йому ще одну дуже важливу роль – формування складу нового парламенту країни.

І він, в кінцевому підсумку, має шанс стати спікером нового парламенту, або навіть після парламентських виборів прем’єр-міністром Єгипту.
То що ж, чи не повертається в Єгипті усе на свої кола? Чи варто, у такому випадку, було усувати від влади Хосні Мубарака, коли на горизонті знову починає маячити нова військова диктатура?

Втім колишній міністр оборони Єгипту Абдул Фаттах аль-Сісі фігура далеко не така однозначна, як це може видатися на перший погляд. Не виключено, що він дійсно має амбітні наміри відновити колишню регіональну роль Єгипту і спробує реалізувати «перебудову» єгипетського суспільства, на яку так і не наважився колишній президент Мубарак за 30 років свого правління.

Для становлення сильного і стабільного Єгипту фельдмаршалу Аль-Сісі необхідно буде відновити роль його країни в арабському світі та на міжнародній арені. Власне, цьому й була присвячена зустріч єгипетського президента з королем Саудівської Аравії Абдаллою ібн Абдель Азізом, яка мала місце в Каїрі.

І хоча ця зустріч відбулася в каїрському аеропорту та тривала всього близько години, але вона багато про що говорить. Адже король Абдалла ібн Абдель Азіз завітав до Єгипту на зворотному шляху з Марокко до Саудівської Аравії. Для мало подорожуючого саудівського монарха, який у віці 90 років рідко покидає свою країну, ця бліц-зустріч у Каїрі означає оголошення рішучої підтримки єгипетському президенту Абделю Фаттаху аль-Сісі.

Переговори заклали хороший фундамент для подальшої координації та спільних дій між двома державами для спільного вирішення назрілих проблем в близькосхідному регіоні.

Єгипетський президент подякував королю Саудівської Аравії за підтримку його країні і саудівську ініціативу щодо проведення конференції на підтримку Єгипту в економічному плані.

Можна прогнозувати, що основою візиту саудівського монарха до Каїру є регіональна політика Саудівської Аравії, котра націлена на стримування впливів Ірану на Близькому Сході. Крім того, беручи до уваги той фактор, що Ер-Ріяд є союзником Вашингтону, намічається витіснення впливів Росії на єгипетському напрямку, котрі почали збільшуватися під час недовгого президенства ісламіста Мухаммеда Мурсі, з яким активно загравала Москва.

Варто звернути увагу і на той факт, що Єгипту, котрий десятиліттями був флагманом арабського світу, довелося заплатити за своє лідерство високу ціну. І, як наслідок, велика соціальна нерівність та наявність такої сумної реальності, що й досі більше 500 тисяч сімей змушенні шукати собі притулок у, так званому, Місті Мертвих, величезному каїрському цвинтарі протяжністю в 6 кілометрів, якому вже понад 2 тисячі років.

Це є ганьбою ісламського світу, і хочеться сподіватися, що новий президент Єгипту буде здатним знайти можливість (звернувшись за допомогою до мусульман всього світу), розселити жителів цього цвинтарного міста в новостворене місто-супутник Каїру. Адже каїрські фавели нівелюють враження гостей столиці Єгипту про життя у цій країні.

Також важливим питанням для президента Аль-Сісі є питання зовнішньої заборгованості. Не виключено, що єгипетський президент під час свого майбутнього візиту до Саудівської Аравії, обговорюватиме питання викупу Ер-Ріядом і державами Перської затоки іноземних боргів Єгипту. Що б дало йому можливість позбутися великого фінансового тиску і обтяжливого боргу, який перешкоджає економічному розвитку країни.

Якщо саудівський король погодився б вирішити це питання таким чином, то це допомогло йому убити одним ударом кількох зайців. По-перше, з єгиптян буде знятий важкий тягар боргу, що дасть їм можливість зосередити свою увагу на проведенні реформ в країні. По-друге, Саудівська Аравія таким чином розмістить частину своїх активів за кордоном в країні-союзнику. По-третє, буде можливо відтермінувати час виплати боргу. І тоді єгиптяни будуть виплачувати свій борг тим, хто не буде їх підганяти. По-четверте, подібне вирішення питання єгипетського боргу надзвичайно зміцнить взаємини Єгипту з Саудівською Аравією.

Можна говорити про інтеграційний проект арабської стратегічної співпраці Єгипту і Саудівської Аравії. Ер-Ріяд робить ставку на Єгипет, як на центр регіональної політики, спрямованої на стримування суперника Саудівської Аравії – Ірану.

Саудівська Аравія намагається побудувати стіну з сунітських арабських держав, щоб блокувати збільшення впливу Ірану в арабському світі. Ер-Ріяд відчуває, що арабська система держав розпадається, Ірак і Сирія перебувають в лещатах тотальної війни, а дві неарабські держави Іран і Туреччина розширюють свої впливи.

Таким чином, Єгипет за задумом саудівського керівництва, міг би відігравати важливу роль в наданні допомоги для створення стримуючої арабської сили. Водночас саудівський монарх вважає, що Єгипет потребує допомоги Саудівської Аравії більше, ніж будь-коли.

І це перший візит саудівського короля в Каїр з часу революції 2011 року, яка повалила президента Єгипту Хосні Мубарака, що був ключовим союзником Саудівської Аравії і США.

Усунення ісламіста Мурсі від влади фактично зупинило те складне політичне «танго», котре намагався станцювати з Єгиптом Іран. Тепер же, Каїр за підтримки Ер-Ріяду, спроможний замахнутися на тектонічні зрушення в політичному ландшафті Близького Сходу, за якого Єгипет здатен знову стати державою номер один за своїм впливом в регіоні.

Президент Аль-Сісі отримав не тільки великий вотум довіри народу, але й великий шанс змінити на краще ситуацію в Єгипті. Але при цьому він мусить використовувати новий політичний момент таким чином, щоб враховувати всі помилки і прорахунки своїх попередників. Які поступово руйнували свою легітимність і законність, або ж були зметені з політичної сцени революцією, як Хосні Мубарак.

Єгиптяни сподіваються, що новий Єгипет буде більш відкритим та терпимим і просуватиметься вперед по шляху свого демократичного розвитку. Звичайно, нині досить важко робити прогнози щодо того, яким шляхом збирається піти президент Єгипту. Це може бути шлях духовної свободи і терпимості, або ж нетерпимості і тиранії. Особливо це стосується закону про демонстрації, якій перекреслює усі попередні здобутки єгипетської революції.

Якщо ж президент Аль-Сісі вирішить піти шляхом політичної гегемонії своїх прихильників і створення нерівних можливостей політичної конкуренції для опонентів, то це говоритиме про слабкість його режиму і повернення до старих, як піраміди «стандартів» розкладання влади і корупції.

Куди піде Єгипет з новим президентом? По-суті, фельдмаршал Аль-Сісі має розпочати роботу над грандіозним проектом оновлення Єгипту. Голосуючи за Аль-Сісі десятки мільйонів громадян проголосували за оновлене майбутнє своєї країни, закладання чітких пріоритетів і програми дій в основу національного примирення.

Єгиптяни зіштовхнулися зі складними кризами, котрі стоять перед ними в даний час: безпеки і економіки. Безпеки неможливо досягнути лише завдяки зусиллям міністерства внутрішніх справ чи армії. Однак її можна досягти за рахунок єдності нації та її згуртованості.

Нове єгипетське керівництво має брати до уваги той факт, що в міжнародних відносинах безпека і впливи регіональних держав більше не ґрунтується тільки на основі балансу сил. Тепер необхідно враховувати і необхідність досягнення більш високого ступеня балансів інтересів Єгипту з іншими гравцями на міжнародній арені. Саме враховуючи те, що США більше не є державою, яка здійснює одноосібно управління світовим порядком. І що існують й інші сили, які намагаються конкурувати з Америкою на цьому поприщі.

У свою чергу, єгипетський народ має й сам бути готовим до того, щоб стати партнером нової влади і взяти на себе національну відповідальність за долю Єгипту, а не закінчувати свою роль лише участю у виборах президента. Цей урок є тим більше важливим, бо єгиптяни мають засвоїти його на гіркому досвіді президенства Хосні Мубарака: трьох десятиліть корумпованого правління і тиранії.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s