Єгипет: якість людського матеріалу є найбільшою проблемою

000 ЄГИПЕТ

Политикантроп 09.07.2014

Віктор Каспрук

Вторгнення до Іраку терористичних ісламістських угрупувань відсунуло на другий план ситуацію в іншій важливій державі Близького Сходу – Єгипті, який сьогодні отримав другий шанс на відродження не лише економіки, а й зміни політичної системи, закладеної в часи колишнього президента Хосні Мубарака.

Проте, якщо говорити про проблеми Єгипту і комплекс криз, котрі важко піддаються вирішенню, то всі вони вписуються в рішення «злого кільця» – взаємозв’язку між постійним зростанням чисельності населення країни і темпами зростання ВНП на рік.

Економісти, проголошуючи мантру єгипетської приреченості, а за ними й політичні лідери, повторюють, як заклинання те, що всі рожеві мрії про новий добробутний і стабільний Єгипет розбиваються об скелі бідності, невігластва і хвороб.

Ця трійця проблем, як і більше століття тому, заганяє цю державу до глухого кута безвиході, в той час, коли існують ще важливі фактори, які є також надзвичайним гальмом просування Єгипту до модерних цивілізаційних змін.

Для того, аби успішно модернізувати Єгипет, його новому президенту Абдулі Фаттаху аль-Сісі необхідно не тільки вирішити проблему освіти населення (нині більше 50 відсотків єгиптян є взагалі неписьменними), проблему нетрів і охорони здоров’я, а й інші важливі питання, котрі тягнуть за собою погіршення ситуації.

А саме: створення системи, що могла б розв’язати і внести позитивні зміни до складних проблем невідповідності між розгортанням нових підприємств та виробленням творчих інноваційних підходів під час їх функціонування і експлуатації.

Адже саме зниження якості керівництва промисловістю і застій в сфері сільського господарства (коли програма освоєння 25% пустельних земель, котра була амбіційно проголошена колишнім президентом Мубараком майже 20 років тому з тріском провалилася), й призвели до того, що темпи зростання ВНП не змогли встигнути за перенаселенням Єгипту та зупинити розширення нетрів сильно маргіналізованого соціального середовища, де мешкають мільйони єгиптян.

Оскільки не політичне протистояння, що занадто вже затягнулося в Єгипті, не ризики, котрі загрожують єгипетській національній безпеці, починаючи від можливості вступу в період гострого дефіциту води і виникнення проблем на єгипетських кордонах, є головною проблемою, яка потребує вирішення, вивчення і дослідження.

Мова йде про проблему «якості людського матеріалу», яка стала чи не найбільшим єгипетським випробуванням. І її жодним чином не можна виокремлювати від усіх інших викликів, що постали перед Єгипетською державою.

Це питання необхідно розглядати через точку відліку визнання: держави, котрі багаті на природні ресурси і які мають потенціал чисельного населення, відчуваючи брак якісних людських ресурсів та тих, хто здатен налаштувати колективний розум і піднести цим інтелектуальний дух нації, не можуть претендувати на високі показники політичного і економічного функціонування і претендувати на провідні місця на міжнародній арені.

Необхідно визнати, що роки «стабільності» під час президенства Хосні Мубарака у підсумку трансформувалися не лише в застій суспільного життя, але й перетворилися в перешкоду на шляху конкурентного розвитку людського потенціалу.

Результатом чого стало тяжке становище Єгипту, що у результаті вилилося у втрачені десятиліття застою і відсталості.

Крім того, намагання замінити модерну освіту сурогатом з ісламістських вчень, призвело до того, що в Єгипті не відбулася сучасна держава і не покращилося життя самого соціуму.

Оскільки були відсутні серйозні наукові дослідження та інновації, до яких мало б привести конструктивне вивчення і дослідження сучасних форм єгипетського життя.

А це, у свою чергу, призвело до зменшення впливів науковців та викладацького корпусу, діяльність яких по-суті була заблокована неможливістю проводити серйозні дослідження в соціальній сфері і аналізувати, чому падіння рівня освітньої системи призвело до зниження якісного складу єгипетського народу.

Ці мутації ненормального протікання навчального процесу в системі освіти, спровокували ситуацію за якої ця система деградувала і не була в змозі забезпечити достатньо кадрів для розвитку громадянського суспільства і демократії.

Досить лише згадати про те, що частина випускників середньої школи часто не в змозі правильно писати і читати.

Не кажучи вже про деяких випускників університетів та інститутів, які не засвоїли пріоритетні навички професійної діяльності та не володіють іноземною мовою.

Відсутність необхідного рівня освіти і розширення явища бідності відображають зростання ситуації інтелектуальної, політичної і культурної «посухи», що призводить до «опустелення» усіх інших сфер життя єгипетського суспільства.

З цих же причин Єгипет не здатен повноцінно пройти випробування майбутнім, бо величезне збільшення чисельності населення породжене не лише відсутністю бачення вміння планування сім’ї, ці малоосвічені люди просто нездатні хоч на кілька кроків передбачати своє майбутнє.

На жаль, багато хто з єгиптян стали в’язнями відсталих ідей і перевантажені релігійним марновірством, які перекривають їм шлях в прийдешнє.

Багато страждань єгипетського народу також пов’язані з неможливістю вийти із замкнутого кола корупції і тиранії бюрократичного апарату, що генерує тиск на суспільство, який, у свою чергу, призводить до тиранії і диктатури.

Власне, тому єгиптяни й чекають від президента Абдули Фаттаха аль-Сісі локалізації корупції та інших соціальних бід, привнесених протягом багатьох останніх років, які роз’їли єгипетське суспільство.

Але будуючи плани на майбутнє єгипетський народ має враховувати усі минулі помилки. Адже політична відсталість, економічна слабкість і адміністративна некомпетентність стали закономірним наслідком нереалістичних проектів, які з тріском провалилися.

Варто лише пригадати незавершені Державний ядерний проект, Державний космічний проект чи Зелену революцію (намагання відвоювання землі в пустелі).

Що ці моделі повністю є недієздатними було зрозуміло на самому початку реалізації цих «грандіозних» проектів. І якби керівництво країни ставилося до цього серйозно, то воно мало б їх зупинити на самому початку їх реалізації.

Таким чином, лише тверезий і серйозний підхід нового керівництва країни здатен уберегти Єгипет від гострих криз і складних проблем, які несуть єгиптянам великі неприємності і непотрібні зайві випробування.

Єгиптянам потрібно розімкнути замкнуте коло майбутнього і таким чином уберегти суспільство від невдалих експериментів над собою та своєю країною…

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s