Навіщо таліби організували Пакистану «11 вересня»?


Віктор Каспрук

Шок від інформації про терористичний напад пакистанських талібів на школу в Пешаварі і холоднокровне вбивство 132 дітей і 9 дорослих, співмірний хіба що з відчуттям після терактів 11 вересня 2001 року в Сполучених Штатах. Загравання пакистанського уряду з талібами і відхід його від традиційного партнерства з Вашингтоном став закономірним наслідком нової хвилі тероризму в Пакистані.

Після ліквідації американцями Усами бен Ладена пакистанське керівництво так «своєрідно» боролося з Талібаном, що це більше нагадувало закриття очей на розширення діяльності терористичного угрупування на території цієї країни.
Бійня, котру влаштували ісламістські фундаменталісти напередодні Різдва і Нового 2015 року є нічим іншим, як образою для всього людства, на яке воно просто зобов’язане адекватно відреагувати.

Ісламісти перебувають в перевернутому світі свого власного виготовлення, хоча при цьому можуть вільно переміщатися, використовуючи технологічні досягнення ХХІ століття і сіяти хаос та руйнацію, де їм заманеться. Використання релігійних догм у поєднанні з малоосвіченістю і закостенілим бажанням міряти усіх навколо під свою гребінку, стали тим живильним ґрунтом, на якому проростають терористичні бажання нищити тих, хто хоче жити інакше.
Можна лише сподіватися, що ті з пакистанців, хто до 16 грудня поблажливо ставилися до діяльності талібів чи навіть були з ними у дружніх відносинах, нарешті зрозуміють, що з цього часу холоднокровні вбивці дітей перебувають поза законом.

«Чорний вівторок» у Пакистані, день коли таліби розпочали свій «джихад» проти невинних дітей, став наслідком ігнорування Пакистаном діяльності Талібану на своїх кордонах. Але, як гласить східне прислів’я: «ви не можете тримати змій на вашому подвір’ї і чекати від них, що вони вкусять лише ваших сусідів».

Мирні жителі давно вже стали мішенню нападів цих ісламістських фанатиків. Але уряд Наваза Шаріфа волів ігнорувати численні випадки нападів ісламістів на пакистанських християн. Тепер мусульманські фундаменталісти напали на дітей. І що буле далі? Напади на лікарні, на будинки для літніх людей? Скільки ще мусить статися трагедій, аби керівництво Пакистану почало реагувати на існуючу талібську загрозу?

Пакистан став проблемною країною. Корумпований і некомпетентний уряд, «уклав угоду з дияволом», коли почав домовлятися з талібами. Та як стверджує стара англійська приказка: «коли ви вечеряєте з дияволом, ви повинні використовувати довгу ложку».

Ще одним «диявольським» випробуванням є те, що Пакистан – це держава, де відбувається неймовірний темп приросту населяння. Адже коли ще 40 років тому чисельність населення там становила 75 мільйонів чоловік, то тепер аж 188 мільйонів.

І можливо, першопричиною релігійного екстремізму стало те, що відсутні робочі місця, немає надії і майбутнього для молодих людей. Джихадистські організації, котрі вербують цих молодих мусульман, представляють загрозу в глобальному масштабі. І тотальна війна з невидимим ворогом може набути нових обертів.

Також пакистанський теракт висвітлює й іншу дуже важливу проблему, котра пов’язана із ризиком можливості потрапляння ядерної зброї до рук талібів. Цей напад показує, що пакистанська армія і її інститути є уразливими до атак. І можна собі лише уявити, що могло статися, якщо б таліби спромоглися отримати до своїх рук тактичні ядерні ракети?

Після цього страшного теракту пакистанське керівництво мало б повністю зупинити свою приховану підтримку будь-яким групам талібів і докорінно очистити свої сили безпеки від талібів і їх ісламістських прихильників. Пакистанські еліти проводили спілкування з талібами занадто довго, а це, в кінцевому рахунку, може зруйнувати країну.

Варварство терористів з Талібану цілком і повністю затьмарює будь-які мізерні політичні виправдання їхньої легітимності, які вони, можливо, мали колись. Розстріл дітей в помсту за військовий напад – ілюструє їхню нелюдську суть та проявляє реальне і основне завдання – сіяти насильство, смерть і руйнування у будь-який спосіб.

Таліби приховують за релігією і політичною ідеологією свою справжню сутність, але істина є набагато більш простою – вони хворі, жорстокі нелюди, котрі оп’янілі від влади, яку надає насилля і вбивства. Тому питання з такими нелюдками має вирішуватися однозначно і безкомпромісно, адже тепер вони є загрозою для всіх.

Можна сказати, що теракт, який відбувся в школі Пешаварі, став трагедією всесвітнього масштабу. Він має стати попередженням і іншим народам. Коли темні сили невігластва, прикриваючись богом, витісняють з медресе науку і раціональне мислення, то відкриваються двері до жорстоких вбивств і сіяння терористичного хаосу. Але врешті-решт їх реальна мотивація – це використовуючи будь-які засоби досягти влади та нав’язати свою волю іншим.

Талібан розглядає пакистанську армію в якості невірних і окупаційної армії. Але чому таліби вибрали мішенню дітей в державній школі, перейшовши цим грань, за якою обов’язково може бути жорстка відповідь? В чому причина?

Особливо враховуючи той факт, що афганський Талібан засудив цей страшний теракт, намагаючись дистанціюватись від нього. Адже як заявив представник афганських талібів Забіулла Муджахід: «Умисне вбивство невинних людей, дітей і жінок йде врозріз з основами ісламу, і цей критерій повинен розглядатися кожною ісламською партією та урядом».

Тож чи не можна в такому разі зробити припущення, що пакистанських талібів у цю криваву авантюру могла втягнути якась третя сторона?

І тут, якщо пригадати, що путінська Росія, яка після нападу на Україну стала парією на міжнародній арені, гарячково шукає вихід з цієї патової ситуації і прагне зняття санкцій, можна зробити припущення, що до «11 вересня» для Пакистану, через мережу своєї численної агентури серед завербованих ФСБ і ГРУ ісламістів, могла непрямим чином підштовхнути Москва.

Якщо це дійсно так, то Кремль прагне будь-як припинити падіння ціни на нафту. А це падіння, великою мірою, залежить від позиції з цього питання найближчого союзника Вашингтону на Близькому Сході – Саудівської Аравії. А сама Саудівська Аравія є державою, котра підтримує найтісніші дружні зв’язки з Пакистаном.

То ж чи не вирішили у Москві чужими руками вбити клин у стосунки тандему Ер-Ріяд-Вашингтон? Якщо це припущення вірне, то для цього дійсно найкраще підходять саме таліби. У такому разі розрахунки Кремля могли б виглядати наступним чином: найвищим пріоритетом для Сполучених Штатів є їхні національні інтереси і тому найкраще вдарити по тим їхнім болючим точкам, які на даний момент виявилися найменш захищеними.

США через Саудівську Аравію тісно пов’язані з Пакистаном. З одного боку, Пакистан забезпечує великий контингент (тисячі своїх військовослужбовців), котрі негласно задіяні в захисті саудівських установ. У свою чергу, Саудівська Аравія направляє в Пакистан багато грошей і надсилає туди багато нафти.

Якщо ж США будуть сильно тиснути на пакистанців, підштовхуючи їх до занадто рішучих кроків проти Талібану, то саудівські спонсори не будуть від цього надто у захваті. Що може призвести до різкого погіршення взаємин в середині геополітичного трикутника США-Саудівська Аравія-Пакистан.

Пакистанські військові (тобто фактичні правителі країни) відстоюватимуть свою теорію про «хороших талібів і поганий Талібан» і вимагатимуть відправити їм купу грошей, щоб вони могли боротися з поганим Талібаном. А Саудівська Аравія наполягатиме на тому, що будь-які серйозні дії проти талібів на території Пакистану Вашингтон в обов’язковому порядку мусить узгоджувати з нею.

І тут Москва може сподіватися на те, що «талібське питання» стане причиною якщо не повного розриву союзницьких стосунків Вашингтону з Ер-Ріядом, то щонайменше призведе до їхнього різкого охолодження та переключення водночас всієї уваги світової громадськості (принаймні на тривалий час) з вторгнення російських терористів в Україну на безмежів’я терористів з Талібану у Пакистані.

Якщо це дійсно так, то це не що інше, як відчайдушна спроба Путіна зупинити падіння ціни на нафту. І можна лише сподіватися, що «великий стратег» Путін тут так само трагічно помилився у своїх розрахунках з талібами, як публічно виступаючи в квітні наводив масу «причин» з яких ціни на нафту в жодному разі не можуть падати.

Тоді він безапеляційно заявив, що це невигідно Саудівській Аравії. Але саудівці вже не раз доводили, що вони мудра нація, а що їхні союзницькі взаємини з Америкою не підлягають перегляду.

стаття в скороченому вигляді і під іншою назвою надрукована в газеті «Дзеркало тижня. Україна» №48-49, 19 грудня 2014

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s