Путін шукав у Єгипті «Піррову перемогу»?

1  Путін в Каїрі

Віктор Каспрук

Президент Росії Володимир Путін намагався зіграти у свою геополітичну гру, використовуючи для цього візит до Єгипту. Так за кілька годин до візиту він дав інтерв’ю провідній єгипетській газеті Al-Ahram, де наголосив на тому, що «те, що відбувається у Сирії та Іраку викликано втручанням ззовні і поділом терористів на «добрих» і «злих». І хоча це дуже дивно звучить з вуст російського лідера, який є головним спонсором терористів в Україні, але не менш дивною є наступна сентенція Путіна з приводу того, що «українська криза, викликана спробою Америки нав’язати свою волю на всіх частинах світу … і доводить, що обіцяне незрозширення НАТО на схід є «нонсенсом».

Не менш знаковою є і стаття Нурхан-ель-Шейх, професора політології Каїрського університету, в газеті Al-Ahram. Її назва – «Вітаємо раїса Великої Росії» («раїс» – в перекладі з арабської означає – вождь, лідер, головний), в якій зокрема говориться: «Велич царя, хитрість політика і сміливість лідера – це президент Росії Володимир Путін, ідеї якого відображають глибину розуміння та аналізу, осягаючи розумом грандіозність проблем».

Виглядає на те, що беручи під свій патронат Єгипет Володимир Путін намагається використати його, як важіль для свого повернення на Близький Схід. І тут президент Абдул Фатах Аль-Сісі є найкращим об’єктом для Кремля. Якщо проаналізувати поведінку генерала-президента, то він явно знаходиться під впливом образу «залізного» Путіна, який він сам собі придумав.

Відчувається, що Аль-Сісі, значною мірою, намагається наслідувати і копіювати російського президента, і що в нього існує психологічна залежність від «раїса» Путіна. Президент Єгипту вже бачить себе таким собі близькосхідним «Путіним-2», який підключається до спроби Росії формування нового «світового порядку».

Для Володимира Путіна візит до Єгипту був важливий ще й тому, щоб продемонструвати своїм західним опонентам, що є ще країни, де не лише не приймають його, а й відкрито визнають його лідером світової наддержави.

З іншого боку (з точки зору єгипетського керівництва) путінський візит означає новий старт двосторонніх відносин та підтверджує нову стратегію Каїру на розширення його зв’язків на всій міжнародній арені, а не тільки орієнтація на одну якусь країну.

Для Єгипту важливим є укладання угод між двома сторонами, особливо в галузі військового співробітництва та прорив в співпраці у такій галузі, як ядерна енергетика і побудова ядерних реакторів, до чого в Каїрі негласно прагнули вже більше двадцяти років.

У свою чергу, для Москви дуже важливо, що Путін відвідує Єгипет у той час, коли Росія знаходиться під санкціями Заходу через вторгнення до України, і кремлівці зацікавлені в розриві цього економічного бойкоту, хоча б налагоджуючи свою співпрацю з такими регіональними впливовими силами, як Китай, Єгипет та Індія.

На цьому етапі співпраці Росії з Єгиптом планується переведення фінансових взаємозаліків з американського долара на російський рубль і єгипетський фунт. Особливо для Москви це важливо напередодні курортного сезону на Червоному морі, бо у такому разі росіяни мали б змогу відпочивати за свої «дерев’яні» рублі.

І як зазначає у свої статті «Єгипетсько-російські економічні відносини: реальність і можливості» впливовий економіст Ахмед аль-Наджар: «Єгипет і Росія можуть стати один для одного точками опори, які будуть здатні змінити багато чого у міжнародних відносинах, зробивши їх більш справедливими і рівноправними.

Що ж стосується Росії, за будь-якими стандартами, це світова держава. І тут йдеться не тільки про гігантську збалансованість стратегічної сили зі Сполученими Штатами, але й про загальну чисельність економічних, політичних і соціальних елементів.

Ця наддержава є ключовим фактором для досягнення балансу в міжнародних відносинах і приборкання переваги деяких держав, які агресивно тиснуть на суверенітет інших країн. Або принаймні зможе знайти рівновагу сили в багатьох регіональних конфліктах, особливо в Сирії, у боротьбі з терористами, котрі підтримані Туреччиною та Заходом під орудою Сполучених Штатів».

Єгипетські експерти ніби змагаючись, намагаються переконати один одного, що стратегічне партнерство з Росією, яка нині стала парією на світовій арені, здатне зробити їхню країну несказанно щасливою і добробутною.

При чому можна зазначити, що ще додатковим «позитивом» захоплення у Абдула Фатаха Аль-Сісі викликало те, що, як вважають єгипетські експерти, він безкомпромісно розправився з євреями-олігархами – Березовським і Гусинським. І з такої от позиції єгипетський політичний істеблішмент готується разом з Росією приймати активну участь в новій спробі вирішення палестино-ізраїльського конфлікту?

При цьому можна сказати, що йдучи на безпрецедентне зближення є Росією під час її неоголошеної війни з Україною, Єгипет де-факто стає на бік Кремля. Тому можна чекати, що Москві вдасться замінити українські поставки пшениці на єгипетський ринок на російські, а співпраця з Україною у торгівельній і промисловій сфері буде зведена до мінімуму.

Путін гарячково шукає собі союзників. Але, якщо у часи СРСР комуністи просто купували собі Кубу чи африканських прихильників, то сьогодні у Кремля просто немає грошей, щоб діяти методами Брежнєва. Тому для них є таким важливим дрейф Каїру в бік Москви, не дивлячись на те, що усі свої інвестиційні обіцянки Росія, навіть при найбільшому бажанні, виконати ніколи не зможе.

Єгиптяни чекають від Путіна зброю, новітні заводи і технології. Але звідки усьому цьому взятися, коли під час правління «пітерської команди» технології і обладнання для своїх заводів Росія сама закуповувала на Заході, а після введення санкцій її цього усього позбавили.

Єдиним реальним проривом (і то поки що) може стати збільшення потоку російських туристів на єгипетських курортах. Але й без цього російські туристи, і раніше займали перше місце серед туристичних груп, які відвідували Єгипет.

Російські туристи концентрувалися на пляжних курортах в основному далеко від великих міст, що характеризується значно більш високим ступенем безпеки в порівнянні з іншими регіонами та містами Єгипту.

А це означає, що існує великий потенціал для збільшення російського туризму в Єгипті і освоєння цими туристами інших областей Єгипту, включаючи зокрема північне узбережжя цієї країни. І розрахунки за ці послуги в рублях зроблять ці поїздки доступними для багатьох навіть під час економічної кризи в Росії.
Ще однією гіпотетичною можливістю є поставка фруктів і овочів з Єгипту до Росії. Але реально вона під великим питанням, оскільки відсутній механізм подібних поставок. Чим доставляти? Хіба що дирижаблями.

Втім, можна сказати, що візит Путіна до Єгипту – це більше демонстрація для Сполучених Штатів, щоб показати Вашингтону, досягнути повної ізоляції Росії Заходу не вдалося. Що мовляв Путіна з тріумфом зустрічали у Єгипті, а до того росіянам вдалося успішно домовитися про масштабну співпрацю з новим керівництвом Греції.

Єгипетський візит знаменує собою крах так званого «стратегічного діалогу» між США і Єгиптом, який був успішним під час справляння президентів Анвара Садата і Хосні Мубарака.

І як зазначив єгипетський експерт Мухаммед Саїд Ідрісі: «В Каїрі і Москві вважають, що Вашингтон перетворився на спонсора тероризму на Близькому Сході. Росія ж стає «глобальною противагою» після того, як в Єгипту підірвана довіра до США, як союзника».

Однак, не дивлячись на всю помпезність прийому в Єгипті, все це більше схоже на те, що Путін шукав там «Піррової перемоги». Фальшивий тріумф лише зайвий раз підкреслив, що Росія страждає від міжнародної ізоляції і економічного колапсу. Ізольований Заходом Путін, марнославно приймав усі єгипетські почесті, навіть не задумуючись над тим, що екстравагантній російській економіці, яка впала протягом кількох останніх місяців, зближення з Єгиптом зможе допомогти приблизно, як «мертвому припарка».

Проте, підсумовуючи візит Путіна президент Єгипту, Абдул Фатах Аль-Сісі заявив: “Також ми прийшли до домовленостей щодо необхідності прикладання максимуму зусиль для реанімації переговорного процесу між ізраїльтянами і палестинцями на дводержавній основі. З створенням держави Палестина зі столицею у Східному Єрусалимі». Що в дійсності означає те, що Москва найближчим часам намагатиметься крім «адвоката» Сирії стати ще й адвокатом палестинців. А це навряд чи буде сприйматися в Ізраїлі, як допомога у врегулюванні конфлікту арабів з ізраїльтянами.

Два дні Путін і його делегація вправно «вішали локшину» єгиптянам, а ті з усіх сил робили вигляд, що приймають лідера наддержави, від якої залежить перебіг геополітичних змін в світі.

Звісно, можна розповідати про грандіозні плани, домовляючись з Росією щодо створення зони вільної торгівлі між Єгиптом і Євразійським економічним союзом, на додаток до розвитку російської промислової зони в районі Суецького каналу, але це виглядає приблизно так же реально, як програма Мубарака з освоєння Єгиптом за 20 років 25% відсотків пустельних земель, про яку в Каїрі чомусь воліють тепер навіть і згадувати.

Якщо спробувати підсумувати путінський візит, то, можливо, б найбільше підійшло визначення – «ейфорія, яка переходить в істерію». Адже можна тільки приблизно визначити в скільки обійшлося єгиптянам лише завішування Каїру портретами Путіна, не говорячи вже про безпрецедентні заходи безпеки для російського «раїса».

І тут напрошується запитання – навіщо ця вся візантійська помпезність президенту Абдулі Фатаху Аль-Сісі? Невже він є настільки наївним, щоб не розуміти, що в особі Путіна він зустрівся з «кульгавою качкою» міжнародної політики? Політичним лідером, який найближчого року цілком може стати клієнтом Гаазького трибуналу?

Чи президент Єгипту вирішив погрітися у променях «слави» Путіна-політика, зірка якого через конфронтацію із Заходом, явно йде до заходу?
Тому не можна виключати й іншого варіанту. Можливо президент Абдул Фатах Аль-Сісі вирішив сам таким чином «погратися» з США, посилаючи їм сигнал, що, мовляв, Єгипет має сьогодні альтернативу в особі Путіна, але готовий домовлятися з американцями відповідно до змінених щодо поточного моменту геополітичних реалій.

стаття надрукована під іншою назвою і в скороченому вигляді в газеті «Дзеркало тижня. Україна» №5, 13 лютого 2015

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s