Лоран Фабіус вирішив виступити в ролі Дон Кіхота?

Віктор Каспрук

 Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу відкинув французьку ідею відновлення ізраїльсько-палестинського мирного процесу за міжнародної підтримки і заявив про це під час спільної прес-конференції з міністром закордонних справ Франції Лораном Фабіусом, який прибув в регіон для просування цієї ініціативи, що  вказує на те, що ізраїльський лідер не готовий грати за правилами, які йому нав’язують із зовні.

 Біньямін Нетаньягу підкреслив: «Мир може бути досягнутий тільки шляхом прямих переговорів між сторонами без попередніх умов. Він не прийде від резолюцій ООН».

Незрозуміло на що розраховував Лоран Фабіус, коли вирішив просувати свою ініціативу там, де на неї можна було прогнозовано чекати відмову? Адже намагаючись виступати у ролі адвоката палестинців, Франція лише в черговий раз продемонструвала неготовність європейських країн реалістично подивись на можливість вирішення затяжного  конфлікту на Близькому Сході.

І хоча важко спрогнозувати, що пообіцяв палестинській стороні міністр закордонних справ Франції, який побував напередодні зустрічі з Нетаньягу в Палестинській автономії, але сподівання палестинців, що результатом цих переговорів має стати міжнародне визнання незалежності Палестини, не зовсім корелюється з баченням Єрусалиму. З точки зору якого, без визнання палестинцями Ізраїльської держави, ні про яку Палестинську державу мови йти не може.

Лоран Фабіус досвідчений політик, і він не міг не розуміти, що бажання Франції в найближчі місяці просувати в Раді Безпеки ООН палестинсько-ізраїльське питання, має узгоджуватися з Ізраїлем. Тому виглядає, що його візит в Ізраїль був попередньо не достатньо підготовлений.

Але якщо французам було необхідно, щоб їхня ідея була розтиражована в пресі, то вони досягли тут успіху. Проте реальних результатів це не принесло, та й не могло принести.

До того ж варто пригадати, що візит Лорана Фабіуса в Єрусалим відбувся в напружений момент в французько-ізраїльських відносинах. Критика Францією війни літом  2014  року в секторі Газа, її засудження будівництва ізраїльтянами поселень на Західному березі та підготовка до проекту резолюції у Раді Безпеки створили відчуття реальної кризи у відносинах між двома країнами.

Тим не менш, ізраїльська позиція мала бути добре зрозумілою Франції.  Адже буквально декілька тижнів тому, радник з національної безпеки Нетаньягу Йосі Коен зустрівся з Лораном Фабіусом в Парижі, де він висловив незгоду Ізраїлю на будь-який проект пропозиції в Раді Безпеки щодо ізраїльсько-палестинського питання.

Але незважаючи на відому їм позицію Ізраїлю, французи переконані у тому, що коли переговори між Ізраїлем і палестинцями зайшли в глухий кут, міжнародне співтовариство (а особливо європейські країни), повинні активно втрутитися. Фабіус вважає, що необхідно підштовхнути мирний близькосхідний процес через прийняття резолюції Радою Безпеки ООН, яка визначатиме принципи врегулювання конфлікту.

Кілька місяців тому, прямо перед виборами до Кнесету в Ізраїлі, Франція вже намагалася зробити подібний крок. Тим не менш, він не був зроблений не через палестинську відмову прийняти проект резолюції, котрий був сформульований в Парижі.

Лоран Фабіус хотів представити новий проект на розгляд Ради Безпеки в червні або липні, але відклав цей крок на прохання Сполучених Штатів.

Держсекретар США Джон Керрі попросив міністра закордонних справ Франції Лорана Фабіуса відкласти цей крок до того часу, як буде досягнуто ядерної угоди з Іраном (остаточний термін підписання якої визначений до 30 червня).

А враховуючи, що Ірану і світовим державам потрібно буде більше часу для завершення угоди, і що місяць серпень – це час відпусток, то виглядає на те, що Фабіус планує поставити свою пропозицію на голосування в Раді Безпеки у вересні, під час Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку.

Французький проект резолюції закликає до негайного відновлення переговорів між Ізраїлем і палестинцями, і задає тимчасові рамки у 18 місяців для досягнення постійної угоди. Якщо постійної угоди не буде досягнуто протягом цього часу, французькі дипломати кажуть, що французький уряд визнає Палестинську державу.

Проект резолюції закликає до створення Палестинської держави, заснованої на територіях, котрими палестинці володіли на 4 червня 1967 року, і визнання Єрусалиму, як столиці обох країн. Вона також закликає до врахування вимог безпеки Ізраїлю, які мають бути «в центрі мирних переговорів», і що мирна угода буде втілювати «принцип двох держав для двох народів».

І хоча до вересня залишається ще два місяці, але вже зараз можна прогнозувати, що Франція висуває ізраїльтянам наперед не прийнятні вимоги. Адже проект резолюції ніби намагається свідомо ігнорувати наслідки війни Судного дня 6 жовтня 1973 року (коли Єгипет і Сирія напали на Ізраїль), та ті територіальні втрати, які зазнали палестинці після цієї арабської воєнної авантюри.

Це виглядає таким чином: араби вирішили переграти ситуацію після того, як програли Ізраїлю, і намагаються довести усьому міжнародному співтовариству, що підсумки гри за правилами, які вони самі нав’язали ізраїльтянам, підлягають перегляду.

А якщо гіпотетично явити собі на хвилинку, що не араби програли в 1973 році, а програли ізраїльтяни? І тепер (в 2015) Ізраїль рішуче вимагає через ООН повернути собі втрачені землі. Можна не сумніватися, що у цьому випадку резолюція Ліги арабських країн була б однозначною та рішучою:  «у жодному разі неможливо переглядати наслідки військового програшу ізраїльтян, які до того ж самі напали на миролюбних арабів».

Таким чином, арабський світ та їхні ситуативні європейські союзники відверто демонструють на міжнародній арені стандарти подвійної моралі. Котрі полягають у тому, якщо програли нам, то це в жодному разі не підлягає перегляду, а якщо напали і програли ми, то це обов’язково має бути переглянуто. Бо ми це, мовляв, програли нечесно і не по правилам.

Незрозуміло, чи уявляє собі Лоран Фабіус чим може закінчитися подібне лобіювання арабських інтересів на міжнародній арені? Адже вимагаючи переглянути наслідки подій 1973 року, французи, по суті, заохочують ісламських агресорів до повторення подібних дій.

Тобто у вересні, замість початку процесу примирення і порозуміння між двома сторонами близькосхідного конфлікту, цілеспрямовано провокується новий виток протистояння.

Очевидно, що після цього ще цілий ряд країн демонстративно визнає Палестинську державу, не розуміючи того, що її існування можливе лише після того, як будуть вирішенні усі наявні протиріччя палестинців з Ізраїлем.

Врешті, нащо все це сьогодні Франції? Звісно, висунення подібних ініціатив і їхнє широке обговорення на деякий час дійсно здатне підвищити вагу і рейтинг Парижу на міжнародній арені. Франція, виступаючи у ролі миротворця, одночасно підвищує і свій рейтинг постійного члена Ради Безпеки ООН.

Проте, видається, що не це є головним мотивом французького керівництва. Більше схоже за те, що уряд соціалістів Франсуа Олланда починає «грати» на свою політичну перспективу. І добре розуміючи, що шансів на наступних президентських виборах у Франції в 2017 році виграти у правоцентристів на чолі з «Союзом за народний рух» Ніколя Саркозі у них небагато, починають відверто загравати з мусульманським електоратом.

Хто знає, чи вдасться цей політичний «трюк» команді президента Олланда, але подібне «загравання» з ісламським електоратом може призвести до інших, несподіваних наслідків. Бо лобіювання інтересів палестинців цілком здатне опосередковано викликати потужну хвилю антисемітизму в самій Франції.

З іншого боку, не дивлячись на те, що Ізраїль невелика країна, ізраїльське лобі є впливовим у багатьох державах, не говорячи вже про Сполучені Штати. Чи  в уряді Олланда сподіваються на те, що відверте ігнорування його інтересів Єрусалим просто залишить без уваги? Чи французькі соціалісти вирішили, що вже досягли такого авторитету в світі, що можуть вирішувати долі інших держав так, як їм самим заманеться?

Важко сказати, чому Лоран Фабіус вирішив виступити в ролі політичного Дон Кіхота? Адже він добре розуміє, що без підтримки Сполучених Штатів пропозиція Франції про створення палестинської держави, якщо її й буде представлено в Раді Безпеки ООН, пройти не зможе.

А американській президент Барак Обама не накладе вето цю пропозицію, якщо французький текст буде збалансований і не діятиме на шкоду Ізраїлю. У тому числі, там має бути зафіксовано посилання на ідентичність єврейської держави і відмова від права повернення біженців на її територію.

І хоча різні версії французької пропозиції в останні тижні блукають в Міністерстві закордонних справ, питання цих двох «політичних мін» ще не вирішені. Французькі дипломати продовжують намагатися творчо сформулювати таку компромісну пропозицію, яка б змогла задовольнити американців, та водночас стала б прийнятною і для арабів.

Тим часом можна сказати, що попри все візит Лорана Фабіуса на Близький Схід став знаковою подією. Він явно дав зрозуміти прем’єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу, що для Франції, і разом з нею значної частини Європи, після того, як буде вирішене «іранське питання», проблема палестинсько-ізраїльського конфлікту дуже скоро повернеться до центру уваги.

«Блискавичний візит» Лорана Фабіуса, який тривав 24 години, до Єгипту, Йорданії, Палестинської автономії та Ізраїлю підтверджує, що ізраїльсько-палестинське питання знову стає основною і головною темою близькосхідної політики.

Світ має допомогти палестинцям і дати їм надію, але це має бути зроблене не за рахунок інтересів Ізраїлю. І тому не потрібно мати жодних ілюзій з приводу того, що натиском на Єрусалим можливо змусити його поступитися своїми національними інтересам. Поступки з обох сторін мають бути вагомі й реальні, але неможна вирішувати це питання ігноруючи інтереси однієї сторони на користь іншої.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s