ЧОГО ХОЧУТЬ ТУРКИ: ЛІДЕРСТВА В РЕГІОНІ, СВІТОВОЇ АРЕНИ, АБИ КУРДИ КУДИСЬ ПОДІЛИСЯ?

ЗВЕРНЕННЯ ТУРЕЧЧИНИ ДО НАТО СТАВИТЬ ДУЖЕ БАГАТО ЗАПИТАНЬ, АЛЕ ТАМ, ДЕ ГОВОРЯТЬ ГАРМАТИ ВІДПОВІДЕЙ НА НИХ – ЧЕКАТИ НЕ ДОВГО

 Віктор Каспрук

Сьогодні, 28 липня всі чекають на позачергове засідання Північноатлантичної ради, на якому зберуться посли з усіх 28 держав-союзників по НАТО. Ця зустріч скликається на прохання Туреччини, відповідно до статті 4 Договору, за якою будь-який член НАТО може попросити про проведення консультацій, якщо він вважає, що існує загроза його територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці.

Тобто, це дуже серйозне рішення Анкари. Адже варто пригадати, що останнє таке засідання скликала Польща на початку березня 2014 року з приводу загроз власній безпеці, які виникли в результаті агресії Росії проти України.

Якби там не було, ініціатива Туреччини ставить більше питань, ніж дає відповідей. І головне у тому, що усі ці, часто перезрілі питання, у принципі однозначних рішень мати не можуть

Курдське питання на словах. А насправді?

Туреччина чекає на підтримку НАТО в боротьбі з тероризмом, наполягаючи, що недавні теракти на заході Туреччини здійснювали представники Робітничої партії Курдистану (РПК). Турки намагатимуться довести своїм союзникам, що «Ісламська держава» та РПК – це дві найбільші на сьогодні для неї загрози. В Анкарі вирішили поєднати в одну проблему терористів з «Ісламської держави» і РПК та спробувати ліквідувати бази і тих, і інших в ході потужної військової операції.

Але ж тут виникає одна дуже серйозна колізія. З ІДІЛ все зрозуміло, і в НАТО силові акції проти неї звичайно підтримують, але США та Європа не готові до однозначного вирішення таким чином «курдського питання». Отже, можливо, що не варто поспішати з висновками, але можна зробити припущення, що усі ці останні антикурдські ходи, є складовою куди більшої турецької геостратегічної комбінації. Не виключено, якісь певні таємні домовленості між президентом Туреччини Реджепом Ердоганом та Путіним, яких вони досягли під час візиту Путіна до Анкари у грудні минулого року. Путін міг цілком пообіцяти Ердогану (в обмін на певну політичну підтримку), що він підтримає вирішення сирійського питання без урахування інтересів сирійських курдів.

Тут необхідно звернути увагу на декілька факторів, які збіглися якимось дивним чином. Отже: «Ісламська держава» вперше відкрила вогонь по турецькій території; представники Робітничої партії Курдистану (РПК) знову вдались до насильства на території Туреччини; вперше Туреччина провела повітряну операцію проти ІДІЛ; Туреччина знову відкриває свою авіабазу Інджірлік для американських військових літаків…

Турки хочуть більшого

 Давайте спробуємо розібратися. Як заявив прем’єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу: «Туреччина не була і не буде частиною будь-якої війни». Тобто в Анкарі, як і раніше, дотримуються концепції «захисту», або «активної оборони»? Відповідно до неї, Анкара завдає удару тільки тоді, коли існує загроза, що спрямована на неї. Але водночас Ахмет Давутоглу наголосив на тому, що військові операції проти «Ісламської держави» в Сирії і цілей РПК в Іраку «змінили регіональну гру».

«Зараз існують нові умови», – підкреслив Давутоглу, – І хоча вони не призвели до зміни парадигми, ми хочемо, щоб усі зрозуміли, що ці нові умови, котрі створені нашими операціями в Сирії та Іраку, мали б призвести до перегляду їхніх власних позицій. Я маю на увазі, що готовність Туреччини ефективно використовувати свою силу, може призвести до наслідків, котрі можуть змінити гру в Сирії, Іраку та в усьому регіоні».

 Три сценарії, які можна скласти в один

Що це може означати? Тут варто розглянути декілька сценаріїв.

Перший: Туреччина прагне отримати колективну згоду НАТО на своє вторгнення на територію Сирії і Іраку. Це принципово посилює її позиції, але водночас, до певної міри, зв’язує руки

Другий: звертаючись до НАТО Анкара хоче спровокувати цим колективним обговоренням ситуацію, за якої союзники вимушені будуть відмовитися від, принаймні, беззастережної підтримки курдів.

Третій: Ймовірно, що на цій хвилі Туреччина хоче спробувати «остаточно» вирішити «курдське питання» поставивши поза законом не тільки Робітничу партію Курдистану, а й Демократичну партію Курдистану (ДПК), на чолі з президентом автономного Іракського Курдистану Масудом Барзані. Туреччина не тільки намагається протидіяти фактично вже створеній Курдській державі на території іракського Курдистану, а й не хоче дати хоча б найменшого шансу приєднатися до неї сирійському Курдистану. І все це буде робитися під прикриттям операції проти ісламських терористів з ІДІЛ.

Туреччина – США: знову друзі. Україна, до речі, поруч…

 Тут ми підходимо до дуже важливого моменту, коли прослідковується намагання Туреччини змінити ситуацію не лише на Близькому Сході, а й очевидна спроба зіграти не лише в суто регіональну, а в гру, яка прямим чином впливатиме на геополітичну ситуацію в світі. Саме для цього Анкара намагається використати на свою користь курдське питання. Крім того, доручення до боротьби з ІДІЛ несе не тільки можливість одночасно придушити Робітничу партію Курдистану, а ще й дає президенту Ердогану певний карт-бланш на придушення внутрішньої опозиції. Додамо до того й очевидний факт: підписання угоди Заходу з Іраном (за мовчазної згоди Росії), ослаблює поле для політичних і економічних маневрів Анкари та нагадує турецькому керівництву, що треба починати власну гру.

Чи можна припустити, що Анкарі вдалося досягти неофіційної угоди з Вашингтоном, за якою у Туреччини вивільняються руки для боротьби з РПК, в обмін на більш рішучу турецьку підтримку у боротьбі з терористами «Ісламської держави»? На один із головних елементів такої домовленості цілком виглядає надання дозволу США на використання бази Інджірлік. У будь якому разі, ми є свідками потепління між Сполученими Штатами і Туреччиною після досить тривалого періоду погіршення відносин.

Навряд чи це сподобається Росії. А може, їй за щось обіцяно? З огляду на те, що Україна – поруч – це й непокоїть.

http://www.tochno.media/rus/story/chogo_hochut_turki_liderstva_v_regioni_svitovoyi_areni_abi_kurdi_kudis_podilisya_-1438085764/

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s