Війна в Сирії: на чиєму боці будуть курди

Politeka  12 Октября 2015

Віктор Каспрук

Після військового втручання Росії війна в Сирії стала однією з основних тем у світовій пресі. Розглядаються й детально опрацьовуються різні варіанти можливого розвитку подій, але «курдський фактор» залишається без належної уваги

 Симпатії курдів на стороні курдів

 Парадоксальність ситуації, котра склалася в тому, що сьогодні і Росія, і Сполучені Штати вважають курдів своїми союзниками у Сирії. Дійсно, тепер багато залежить від позиції сирійських курдів. Адже, заснувавши самоврядування на півночі країни, воюючі проти «Ісламської держави» (ІД) курди стали своєрідним ключем до вирішення сирійського питання.

Якщо розглядати курдське питання у спрощеному ракурсі, то цілком зрозуміло, що симпатії курдів на стороні самих курдів: вони воюють майже виключно в межах і за межі своїх національних анклавів. І тут очевидно, що вони чекають того, хто пообіцяє їм створення і визнання Курдистану.

Такий хід був би дуже простим для США, якби Туреччина не була їх найважливішим регіональним союзником і членом НАТО. Але подібне рішення Вашингтона автоматично викликало б конфронтацію з Анкарою, а Білий дім (особливо під час президентства Барака Обами) навряд чи готовий на це піти.

А якби ця потрібна для курдів заява прозвучала від Москви, то в цьому випадку істотно ускладнилися б російсько-турецькі відносини. І не тільки в питаннях, що стосуються Сирії. Та й навряд чи Кремль, який щосили намагається зберегти (нехай навіть в урізаному вигляді) режим Башара Асада, готовий про щось серйозно домовлятися з курдами за спиною сирійського диктатора.

Таким чином, виходить, що ні США, ні Росія (сторони негласного протистояння в Сирії) не готові сваритися з Туреччиною з курдського питання.

Беручи до уваги такий геополітичний розклад, курдське керівництво поки зайняло вичікувальну позицію, намагаючись балансувати на стику інтересів Кремля і Білого дому. Але з урахуванням військових дій на сирійській території навряд чи варто очікувати, що подібна ситуація може тривати довго. Оскільки затяжний конфлікт в Сирії все ж не вічний і курдам доведеться вибирати.

Десятиліття боротьби за свою незалежність всіляко загартували курдський народ, який мислить категоріями нації, а це – десятирічний і столітній горизонт. І курди розуміють, що як би не були обережними США в Сирії, рано чи пізно вони здобудуть там перемогу. Тому що за ними сильна економіка і прогрес. А Росія, Іран і Башар Асад хоча і можуть отримати локальні воєнні успіхи, але війну неминуче програють.

Курдистан як стабілізуючий фактор

Тому які б тактичні маневри ні проводили курди, вони зроблять все можливе, щоб не втратити прихильність американців і будуть триматися ближче до них.

Очевидно, що незалежний Курдистан був би потужним стабілізуючим фактором у близькосхідному регіоні. Американці це розуміють дуже добре і позитивно ставляться до ідеї незалежної курдської держави. Але все упирається в союзника США – Туреччину.

Якби турки були більш далекоглядними, вони б давно пішли назустріч курдам через неможливість нескінченно блокувати бажання курдського народу здобути незалежність.

І не можна виключати того, що найближчим часом курди в Іракському Курдистані будуть домагатися проголошення своєї держави. А Сирійський Курдистан, може тимчасово погодитися на автономію в новій Сирійської Федерації, якщо, звичайно, Сирії вдасться зберегти свою цілісність.

Незважаючи на те що американці уникають курдського питання в цілому, досвід підтримки Іракського Курдистану з боку США наочно показує, що така підтримка (зрештою) приносить свої позитивні плоди.

І якщо інтереси Сполучених Штатів і курдів збігаються, то в Сирії може статися те ж, що в Іракському Курдистані, нинішня автономія якого стала багато в чому результатом такої співпраці. Курдам вигідна і корисна подібна співпраця. Тому не тільки американці використовують курдів у своїх цілях, але і курдам не вдасться реалізувати свою давню мрію – проголошення своєї держави – без допомоги США.

“Російська рулетка”

 Росія посилено шукала собі союзників в регіоні і знайшла їх в особі Сирії, Ірану та Іраку. Тобто країн, куди входять історичні курдські території. Після чого політичні партії в Іракському Курдистані розділилися на прихильників Вашингтона і Москви.

Однак цілі всіх проросійських «коаліціантів» навряд чи можуть збігатися. Якщо Росії вдасться організувати на території сирійського узбережжя щось на зразок «Алавітської народної республіки», то це означатиме, по суті, зовнішнє управління Москви. Такий розвиток подій відкриває можливість для сирійських курдів проголосити незалежність, створити свою республіку і об’єднатися з іракськими курдами. Але це не входить в інтереси Іраку та Ірану.

Показово, що це досягнення стабільності може стати основним визначальним чинником рішення Вашингтона на користь курдської незалежності. На перший час – в усіченому вигляді.

Якщо США пошлють чіткий сигнал курдам Іраку і Сирії, що вони, за сприятливих обставин, готові позитивно розглянути питання підтримки курдської незалежності, то саме цей крок Америки може стати визначальним фактором остаточного вибору курдів на користь підтримки Сполучених Штатів в Сирії.

у вирішенні практично всіх гострих питань. І це просто необхідно прийняти всім незалежно від того, подобається йому чи не подобається. Особливо це відноситься до державного керівництва Туреччини, яке своїм небажанням справедливого рішення курдського питання прирікає народ Туреччини на тривалий і важкий шлях спокутування провини надалі. Уроки вирішення подібної ситуації режимом апартеїду ПАР, режимом Саддама Хуссейна повинні бути вивчені і твердо засвоєні. В інтересах турецького народу і міжнародного співтовариства.

http://politeka.net/83920-vojna-v-sirii-na-chej-storone-budut-kurdy/

 

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s