Венесуельці більше не хочуть «аватара» Чавеса

Віктор Каспрук

13 суддів Верховного Суду Венесуели погодилася залишити свої посади на рік раніше, ніж закінчувався їхній термін перебування. Цим виконавча влада президента Мадуро, до парламентських виборів 6 грудня, прагнула замінити вибулих суддів на таких же лояльних до себе.

Маневр примітивний, але чавесисти сподіваються, що він спрацює. Адже це вперше, коли політичні нащадки Чавеса визнають, що після виборів можуть втратити контроль над Національними зборами. І вони не помиляються, опитування стверджують, що опозиція здатна виграти.

Так за даними нещодавнього соціологічного опитування, яке провів Венесуельський інститут аналізу даних (Instituto Venezolano de Análisis de Datos (IVAD), 43 відсотки респондентів заявили про свій намір проголосувати за опозиційну коаліцію «Круглий стіл демократичної єдності»  (MUD), а 27,8 відсотків за правлячу Єдину  соціалістичну партією Венесуели (ЄСПВ).

Водночас 11,3 відсотка респондентів заявили про свій намір проголосувати за «незалежних» кандидатів, у той час як 11,3 відсотка не дали відповіді на питання про те, чи братимуть вони участь у голосуванні.

До виборчих списків включено майже 19,5 мільйонів венесуельців, які вибиратимуть 167 депутатів до Національних зборів. Вибори у Венесуелі відбудуться на 87 виборчих дільницях.

Але, день за днем, через засоби масової інформації, в країні нагнітається страх і гіпертрофоване використання образу Уго Чавеса і соціалізму, в спробі створити ілюзію благополуччя на тлі руйнівної економічної кризи.

Якщо венесуельські виборці дійсно проголосують так, як передбачають опитування, то парламентські вибори можуть стати фатальним днем в історії перебування чавесистів при владі.

Чавес вважав, що передав своє президентство Мадуро надовго. Але він не передбачив лише одного, його наступник був сумлінним виконавцем його волі, але не більше.

Адже Уго Чавес мав потужний сплав харизматичного лідерства, а керований ним уряд, управляв на свій розсуд установами і державною скарбницею. Він міг перемагати своїх супротивників, опираючись на соціально значущі програми, які були на справді були одним із видів підкупу виборців.

Тепер же виборців не вдасться провести красивими обіцянками і подачками. Вони бачать до чого призвели усі «програми» чавесистів, а економічна ситуація, котра весь час погіршується, не дає Мадуро можливості великого маневрування.

Можна спрогнозувати, що в разі, якщо опозиції вдасться отримати кваліфіковану кількість голосив виборців, то вона отримає більше, ніж 100 із 167 місць у парламенті. Перемога ж у 111 голосів здатна змінити політику уряду, конструкцію виконавчої влади і навіть викликати референдум щодо правління Мадуро.

У гіршому для опозиційних сил випадку, якщо їм вдасться досягнути лише простої більшості з 84 депутатів, то і тоді вона зможе позиціонувати себе в якості противаги президенту. Це дасть опозиції можливість контролювати бюджет країни, і ініціювати розслідування корупції та незаконного обігу наркотиків урядовцями.

Образно кажучи, на виборах 2015 року поставлено на карту майбутнє Венесуели і можливість покінчити з гегемонією чавесистів в політиці.

Але в політиці (а особливо венесуельській), два плюс два не завжди дорівнює чотирьом. Після перемоги опозиція змушена буде пригадати, що термін перебування в президентському кріслі Ніколаса Мадуро закінчується аж у січні 2019 року. Що армія, спецслужби і чиновницький апарат замкнений прямо на президента. Що проста арифметична більшість в парламенті зовсім не обов’язково означає, що чавесисти захочуть ділитися з опозицією владою.

Крім того, не варто забувати, що Мадуро має можливість підключити такий дієвий фактор, як адміністративний ресурс. І на місцях (особливо в глибинці) волевиявлення венесуельців може бути «відкоректоване» на користь правлячого режиму. У такому разі, уряд буде просувати ідею, що незважаючи  на його поразку, опозиція не отримала стільки голосів, як очікувалось.

Але найголовніше для опозиції показати, що більша частина країни не згодна з діями уряду і не збирається більше терпіти його недолугу діяльність.

Змінивши політичну динаміку, вона буде здатна блокувати зловживання владою режиму Мадуро і різко поставити питання про необхідність викорінення корупції та протекціонізму в венесуельському суспільстві.

Після 6 грудня у Венесуелі буде новий законодавчий орган, який матиме найбільшу легітимність, оскільки його представники є всенародно обраними. На відміну від інших гілок влади, які знаходяться під контролем уряду.

Першочерговим завданням опозиції в парламенті буде підняття питань про необхідність реалізації заходів для подолання важкої економічної кризи, корупції, кризи надання послуг в охороні здоров’я, дотримання у Венесуелі прав людини та вирівняння інституційного дисбалансу.

Можна сказати, що крім всього іншого, венесуельські парламентські вибори будуть також служити в якості своєрідного референдуму з продовження перебування Мадуро на президентській посаді. На кшталт плебісциту – чи підтримують громадяни Венесуели таку владу.

Також дуже важливими є зовнішні чинники грудневих виборів. Тому що, хоча протягом 16 років Чавес і його наступник домінували в національній і латиноамериканській політиці, політичний цикл лівих урядів схоже добігає кінця.

Президент Ділма Руссефф і її Робітнича партія незворотно втрачають свою популярність у Бразилії, в Аргентині (у другому турі президентських виборів) переміг кандидат від правоцентристської опозиції Маурісіо Макрі, а дочка Альберто Фухіморі – Кейко Фухіморі має намір боротися за пост президента Перу в 2016 році.

І хоча усі ці зміни напряму не пов’язані між собою, але вони вказують на менш сприятливу атмосферу для продовження ганебної скандальної політики уряду Мадуро щодо опозиції.

Та у мадуристів є в запасі ще один сильний козир, який у разі перемоги опозиційної коаліції, вони здатні  застосувати. Підконтрольна режиму судова система. Уряд може (як це робив свого часу і Чавес),  шляхом відпрацьованих юридичних махінацій, сховатися за судову систему. Створивши таким чином «контрольно-пропускний пункт», щоб зупинити будь-які зміни і реформи.

Зрештою, вже зараз мав би насторожити світову громадськість той факт, що режим Мадуро не дозволив присутність авторитетних міжнародних спостерігачів від Організації американських держав і Європейського союзу. Натомість Венесуела прийматиме тільки делегацію своїх «виборчих товаришів» від Союзу південноамериканських націй (УНАСУР), установи, приїзд представників якої буде нічим іншим, як виборчим туризмом.

Вже зараз можна говорити про цілий ряд порушень у виборчих правилах, які виходять далеко за рамки масового використання державних коштів урядовими кандидатами. Ці і державний контроль над ЗМІ, залякування виборців, «дискваліфікація» лідерів опозиції, які працюють для виборів та ув’язнення таких політичних лідерів, як Леопольдо Лопес.

До недавнього часу існували побоювання, що Мадуро скасує вибори, на яких його прихильникам не світить перемога. Але зараз вже занадто пізно для цього. Він враховує широко поширені антиурядові настої, можливість соціального вибуху і міжнародне засудження, якщо б він наважився на подібний крок.

Швидше за все, Мадуро вирішив дочекатися результатів виборів, а вже після цього здійснити переворот, коли світ дивитиметься в інший бік. Для запобігання ініціювання Національними зборами Венесуели розслідування щодо корупції та незаконного обігу наркотиків.

Він може спробувати взяти під свій контроль новий парламент, або намагаючись підкупити частину опозиційних законодавців, або ж шукаючи шляхи для їхньої дискредитації.

Але цього разу, зробити це буде не так просто. Ситуація змінилася. За зниження світових цін на нафту, Мадуро тепер має набагато менше грошей, щоб купити лояльність всередині і за межами країни.

Однак принциповим моментом є те, що Венесуела (в рамках правління Чавеса і тепер Мадуро), є фактично модернізованим самодержавством, де вища влада використовуватиме будь-які доступні їй методи, щоб виграти і продовжити у часі своє існування.

Тому було б дуже великою помилкою очікувати можливості зміни парадигми функціонування існуючого політичного режиму шляхом виборів. На це можна було б сподіватися, якби у Венесуелі була демократія.

У такому разі ймовірним є те, що Мадуро спробує сфальшувати результати виборів (заявивши, що результати екзіт-полів були навмисне підтасовані опозицією), або ж просто їх ігноруватиме. Продовжуючи робити те, що він хоче. А це зробити не важко за допомогою, так званих, венесуельських законів. При цьому жодна латиноамериканська країна не буде в це втручатися, чи засуджувати.

Як наголосили у своєму коментарі для «Дзеркала тижня. Україна» брати-близнюки Луїс Альберто і Хосе Альберто Лопес Рафасчіері –  політологи, які проживають у столиці Венесуели Каракасі: «Почнемо з того, що ми не очікуємо на перемогу опозиції, незважаючи на усі опитування суспільної думки, які передбачають зміни на користь опозиційної коаліції «Круглий стіл демократичної єдності»  (MUD). Проте, у разі перемоги опозиції на парламентських виборах, Мадуро буде реагувати так, як колись його партія, коли вона зазнала поразки на інших важливих виборах, мера Каракаса. Він може використати свої можливості для надання декретом більших повноважень іншим установам і особам, щоб подавити владу Національних зборів. Мадуро сказав, що буде готовий «управляти людьми на вулицях за підтримки військових».

Мадуро не потрібно використовувати зовнішню військову інтервенцію, щоб  підтримати свій уряд. Йому підпорядковані всі венесуельські державні установи, більшість засобів масової інформації, воєнізованих формувань, і у нього достатньо зовнішніх союзників, котрі будуть маскувати будь-які зловживання чи репресії».

То ж чи може визріти після грудневих виборів  у Венесуелі передреволюційна ситуація? Такі речі важко прогнозувати наперед. Революційне збурення може виникнути спонтанно і несподівано. Сформуватися в точці біфуркації внаслідок якихось, навіть і мізерних, але всплесків, котрі здатні швидко призвести до потужного вибуху всенародного невдоволення…

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s