Чи можливо викорінити корупцію в Україні?

“Політикантроп” 11 липня 2016

Віктор Каспрук

Нещодавно прем’єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що ринкова ціна на газ була встановлена урядом для того, щоб подолати корупцію в енергетичному секторі. Теоретично це, звісно, правильне рішення. Якби не було одного «але».

Уряд реформаторів не врахував наступного: населення України вже доведено до такого рівня зубожіння, що більшість платити за такі «прогресивні» нововведення просто не здатні.

А масове надання мільйонам сімей субсидій це питання вирішити не зможе. Оскільки для обслуговування цих «субсидіонерів» потрібна ціла армія чиновників, котрі будуть самочинно вирішувати, кому ці подачки від уряду давати, а кому ні.

Таким чином ми опиняємося вже перед зовсім новим видом корупції, котру можна визначити, як «субсидна корупція», якої до цих «прогресивних нововведень» досі не існувало.

Цілком очевидно, що збільшення тарифів призведе до значного зростання державного адміністрування процесу субсидування.

За великим рахунком, субсидії є злом і «не паханим полем» для різного калібру корупціонерів. Бо дають величезну можливість маніпулювати ціною на енергоносії тим, чи іншим чином.

Втім, після розвалу СРСР, Україні вже вдалося викорінити корупцію в торгівлі. І це дуже промовистий факт.

Варто лише згадати, що за часів Радянського Союзу торгівля була однією з найбільш корумпованих галузей.

Усе дефіцитне, від ковбаси до чогось серйозного, люди не купували, а діставали виключно «по блату», тобто через хабарі і зв’язки.

А саме поняття «блат» було ні чим іншим, як синонімом корупції. Але хто може показати нині цей вид корупції в торгівлі? Його зараз просто немає.

І при цьому нікого не потрібно було розстрілювати, чи саджати. Як і регулювати. Варто було зробити торгівлю приватним бізнесом та ввести ринкові ціни на все.

Звісно, можна сказати, що на Заході ціна на газ для населення ще дорожча, і набагато. Проте там рівень доходів і життя населення незрівнянно інший.

Тому, якщо навіть спробувати повірити у те, що підвищення тарифів на енергоносії зроблено виключно в інтересах самих українців, то зовсім не з цього потрібно було починати.

І коли дійсно в кабінеті міністрів нині зібралися потужні економісти, то чому їм від самого початку було б не продумати, що необхідно підняти заробітну плату українцям до такого рівня, щоб вони могли оплатити подібне «цінопідняття»?

Тут і вигода для владного режиму була б подвійною. Оскільки бюджет з більшої заробітної плати, міг би отримувати додаткові надходження.
Поміж тим, в Украйні сформувалася олігархічна монополія на все. І по-суті нинішня влада є лише виконавчим директорським корпусом олігархату. А йому ніякий ринок не потрібен.

Останнім прикладом стало нововведення з тарифами і субсидіями.
Навіщо їм ринкові відносини, якщо користуючись монопольним становищем, можна весь час нав’язувати суспільству усе що завгодно? При цьому пояснюючи, яка від цього народу «користь».

У реальності ж, за нинішніх доходів населення, піднімати тарифи – це прирікати людей на голодне існування.

По-друге, тарифи повинні підніматись виключно за ринковою ціною. І якщо вже облгази і обленерго не державні структури, то такої, як зараз монополії не повинно бути.

Оскільки підняття тарифів монополіями – це не що інше, як отримання надприбутків олігархами.

Чи готові більшість споживачів газу в Україні купувати газ без субсидій по 6900 гривень за куб? Але якщо населення не здатне оплатити, то ціна вже не є ринковою.

Водночас ціна вітчизняного українського газу, з врахуванням рентабельності, складає приблизно 3000 гривень.

І тут вже закладені сплачені податки, рента, зарплата і навіть враховано розвиток підприємства.

То ж чому б не зробити тариф в 3500 гривень за куб і прибрати взагалі субсидії? Очевидно, що таку ціну українці здатні заплатити.
Субсидії при завищеній вдвічі ціні на газ – дуже схожі на узаконені крадіжки. Тому що дозволяють абсолютно легально витягнути з бюджету мільярди гривень.

А вітчизняний газ скуплять олігархи, бо він дешевший імпортного. І може навіть продадуть за кордон, хоча і в Україні охочих його придбати знайдеться достатньо.

А імпортний, як і колись піде населенню. Різницю доплатить держава з наших податків. Схема проста до «геніальності».

Проте про яку ринкову ціну можна взагалі говорити, коли мова йде про монополії?

Після перемоги Майдану-2 українці сподівалися, що для всіх з’явиться можливість вести свій незалежний бізнес. На жаль, цього так і не сталося.

Хоча чи може бізнес розвиватися в країні, де майже повністю відсутній внутрішній ринок. Де немає платоспроможного попиту.
Тому хто оплатить послуги, які надає бізнес? І хто купить товари, які пропонує бізнес?

Хто довів країну до такого стану, де споживач послуг змушений рахувати буквально кожну гривню, одягається максимум у секонд-хенді, а лікується, образно кажучи, «припарками із лопуха»? Що на такому «клієнті» можна заробити?

Як розвивати бізнес, якщо платоспроможний попит (він же кваліфікована робоча сила) виїхав з країни?

І тепер перетягує до себе на постійне місце проживання контингент, що ще залишався. Який ще міг би щось купити і спожити.

Тому реальна боротьба з корупцією має вестися таким чином, щоб Україна не втратила залишки ще хоч якогось дієздатного і працездатного населення.

Але із-за того, що олігархи, котрих виховала система Кучми-Януковича, не здатні самі добровільно відмовитися від тотального пограбування української держави, деградаційний процес відбувається необоротно і лавиноподібно.

Що дуже нагадує критичну втрату крові, коли організм ще живий, але надії вже немає.

Тому, за цієї ситуації, для лікування «пацієнта» потрібен дуже професійний «лікар». Бо простим терапевтичним втручанням тут явно вже не обійтися.

Потрібен хірург, який добре усвідомлюючи усі можливі потенційні ризики, візьме на себе відповідальність за проведення цієї надзвичайно складної «операції» по викоріненню корупції і корупціонерів в Україні.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

One Response to Чи можливо викорінити корупцію в Україні?

  1. Алег коментує:

    Коррупция, как и мафия, не истребима. Однако, жестко ограничивать и контролировать ее надо…

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s