Чи запрацюють в Україні закони демократії?

Віктор Каспрук

Попри всі надважкі випробування і складнощі, які доводиться переживати Україні після не проголошеної війни Росії, певне просування в бік розвитку демократії в нашій державі все ж прослідковується.

Проте не виключено, що на Україну чекають дострокові парламентські вибори. І тут можливі варіанти.

Адже частина українського соціуму за весь цей час настільки звикла довіряти популістам і авантюристам в політиці, що якби хтось зараз проголосив про створення чергової «Партії демократичної демократії», то б і у неї з’явилися свої прихильники.

А лозунги для розкрутки подібного «проекту» вишукувати довго й не потрібно. Можна перелицювати колишні, замінивши одні пусті слова іншими.

Щось на кшталт: «демократія – має бути демократичною». І, на жаль, партія діюча під такими гаслами, могла б мати шанс прорватися до Верховної Ради.

Це можливо саме тому, що українська спільнота, поки що не досягла того рівня суспільних відносин, коли б повноцінно спрацювали закони демократії.

Але, після перемоги Майдану-2, переважна більшість українського народу вже за нормальну демократичну державу. Ось тільки з реалізацією цього бажання в українців явно існують проблеми.

Ситуація в країні зі свободами залежить від стану суспільства. Якщо в ньому виникає політичне, економічне, чи соціальне напруження, то зміни стають неминучими.

Втім, ми можемо цілком говорити про те, що зараз в Україні частково вже сформоване громадянське суспільство.

Його представників поки що ще дуже небагато, десь 2-3 мільйони. Проте воно вже є.

Досі постмайданна влада обмежувалась кадровою зміною персоналій.
Але якщо вона наважиться таки на початок реальної, а не імітаційної модернізації України, то буде просто змушена надати українцям можливість свободи дій.

Тобто можливість вести незалежний бізнес, який у підсумку має сформувати потужний середній клас.

Оскільки у державах західних демократій, без підтримки середнього класу, закони демократії повноцінно працювати не можуть.

І як би того не хотілося Росії та її авторитарним союзникам, нині відбувається просування західної демократії в інші країни за допомогою технологічного прогресу і глобалізації. Тому Москву й «лихоманить» від такої невтішної для неї перспективи.

Однак демократія не буває американською, французькою чи українською.

Демократія – це система правил і норм життя суспільства. Правил цих суспільства повинні дотримуватися цілком і повністю, без оглядки на національні особливості.

Якщо цього немає, немає і демократії.

Очевидно, що якщо правлячий режим не бажає, щоб українці вели боротьбу за своє краще життя будь-якими доступними їм засобами, він сам мав би подбати про те, аби в Україні надійно функціонували демократичні інститути.

Наразі восени може скластися така ситуація, що ті, хто грабує народ, прикриваючись своїми владними повноваженнями і конституцією, можуть опинитися перед дуже конкретним вибором, або ж вони добровільно відмовляються від цього свого «хобі», або ж за них це питання вирішать інші.

Можна сказати, що суспільство без відповідальної політичної, інтелектуальної, культурної, фінансової еліт не може існувати в принципі.

Але відповідальна еліта в США, Великій Британії, Франції, чи Німеччині формувалася століттями.

У нас же в Україні якщо не революція, то Голодомор, якщо не світова війна, то ГУЛАГи. І по суті повноцінна українська еліта лише формується.

Україна знаходиться на початковому етапі цього формування. І наскільки швидко вона пройде всі стадії розвитку, залежить від того, як на ці процеси буде реагувати суспільство.
Деякі уроки цього ми вже змогли засвоїти.

І перший з них той, що позитивні перетворення можливі тільки після демократичної зміни влади, а не передачі її у спадок.
Як це намагався зробити Кучма в 2004 році, вибравши собі у наступники Януковича.

Проте сподіватися, що пострадянський олігарх може добровільно обернутися на промисловця не випадає.

Це немов повернутися у часи середньовіччя і повірити, що олово може перетворитися в золото.

Так само мало ймовірно і те, що колись з часом внуки-правнуки відомих олігархів усвідомлять себе відповідальними за нашу державу.

Після чого почнуть працювати на інтереси України та кооптуватимуть в нову еліту найбільш професійно підготовлених і талановитих людей.

Відновивши перед цим функціонування соціальних ліфтів, котрі свідомо зруйнували їхні попередники.

Насправді ж у нас, образно кажучи, «політична галявина» вичищена і прикрашена паперовими квіточками. І це-одна з головних помилок діючого режиму.
ї
Адже не дивлячись на нібито демократичну процедуру виборів в Україні, те що до влади ніяк не можуть прийти сили, котрі б почали реальне покращення життя українців, говорить, що народ відсторонений від участі в політиці.

Тобто українці відсторонені від вирішення найважливіших питань управління країною.

Необхідно звернути увагу на те, що МВФ призупинив допомогу Україні, тим самим подаючи чіткий сигнал її керманичам про необхідність зміни ситуації корупцією та керуванням державою.

Але якщо ж влада буде діяти так, як завжди, то восени, або на початку зими Україні слід очікувати нових політичних потрясінь.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s