Газета В’ячеслава Чорновола «Час-Time» – нове слово в українській журналістиці

Час-Time - Копія

Чорновіл

Віктор Каспрук

У кінці грудня виповнюється 25 років з дня нульового (пробного) випуску газети В’ячеслава Чорновола «Час-Time». Ця дата якось пройшла повз увагу української громадськості.

І хоча перше число газети «Час-Time» вийшло 6 січня 1995 року, але датою початку її виходу закономірно можна вважати саме грудень 1994 року.

Газета «Час-Time» стала абсолютно новим явищем в українській журналістиці часів початку відновлення незалежності Української держави.

Можливо, зараз не всі пам’ятають, що саме з «Час-Time», яку видавав В’ячеслав Чорновіл, була пов’язана одна з перших спроб національно-демократичних сил консолідувати свої зусилля для створення і поширення незалежної преси в Україні.

Без перебільшення можна сказати, що Чорновіл був не тільки видатним політиком, а й видатним політичним аналітиком, журналістом, публіцистом та організатором створення незалежних медіа.

Так, ще на початку 1995 року він зазначав у редакторській колонці своєї газети, що «Час-Time» може стати базою для «створення незалежної патріотично-демократичної преси, яка запіклується українською періодикою в центрі і в регіонах».

А в редакторській колонці в 31 номері «Час-Time» за 7 серпня 1997 року, політичний аналітик В’ячеслав Чорновіл дає чітку і гостру характеристику тогочасній політичній ситуації в Україні.

Чорновіл зокрема зазначає: «Усе більше наших громадян починають розуміти, що економічне реформування суспільства неможливе без зміни політичної системи, що треба покласти край безконтрольному господарюванню в Україні «партії влади» – нікому не підзвітних номенклатурних кланів».

Вочевидь, що сучасна політична і економічна ситуація в Україні є саме такою, бо не вдалося змінити те, про що попереджав В’ячеслав Чорновіл більше 20 років тому. А саме – кланово-номенклатурну владу, яка породила олігархію.

Чорновіл – творець нового виду українських демократичних ЗМІ

В’ячеслав Чорновіл – не тільки один з творців української незалежності. Він, будучи незмінним шеф-редактором газети «Час-Time», став творцем нового виду українських демократичних ЗМІ, яким, на жаль, так і не вдалося отримати поширення на всю територію України.

І це, врешті-решт, проросло у майбутньому підтримкою частини населення Донбасу і Луганщини вторгнення російських військ на територію України.
Про відкриття «Час-Time» я дізнався випадково – з інформації про неї на хвилі радіостанції «Промінь».

А вже навесні 1995 року почав співпрацювати з цією газетою.
На самому початку редакція знаходилася на Ярославому Валу, потім її було переведено в орендоване приміщення на вулицю Терьохіна, 4 у Подільському районі.

Першим редактором газети був народний депутат Віталій Шевченко, а з січня 1997 року її очолила заступник «Народного Руху України» (народний депутат України III, IV, V, VI скликань) Олена Бондаренко.

Протягом цих років незмінним заступником редактора «Час-Time» залишався письменник і публіцист Григорій Кримчук.

Редактором відділу політики в газеті працював Іван Безсмертний, а потім на цій посаді його замінив Тарас Захарук.

Десь в листопаді 1996 року редакція «Час-Time» оголосила про конкурс на заміщення вакантних посад, серед них була вакансія редактора відділу політики.

Я вирішив подати заяву на цей конкурс і пройшов його. Про що мене повідомив у телефонній розмові Григорій Кримчук.

Але перед тим, як приступати до роботи, потрібно було пройти співбесіду з шеф-редактором газети В’ячеславом Чорноволом і редактором Оленою Бондаренко.

Зустріч було призначено по часу біля католицького Різдва, саме тоді в Києві стояли дуже великі морози (більше 25 градусів).

Досі я з В’ячеславом Чорноволом особисто ніколи близько не зустрічався, а бачив лише декілька раз під час його палких виступів на масових політичних заходах.

Мене відразу вразило те, що він тримався просто і водночас дуже чітко та дохідливо формулював свої думки.

Також вразило, що Чорновіл, відомий політичний діяч і політик, був одягнутий у такий же простий теплий сіро-зелений светр, як у мене, котрий тоді продавався на кожному київському базарі.

Зараз, через багато років по тому, вже важко детально відтворити весь контекст розмови з Чорноволом і Оленою Бондаренко, але вона тривала біля години.
В’ячеслав Максимович попросив, аби я детально розповів йому про своє бачення функціонування відділу політики в 1997 році та шляхи покращення його роботи.

Від спілкування з Оленою Бондаренко відразу ж склалося враження, що вона досвідчений і знаючий політик та журналіст.

Після цієї співбесіди мене вже остаточно затвердили на посаді редактора відділу газети.

Журналістська школа В’ячеслава Чорновола

У «Час-Time» працювали дуже талановиті і цікаві журналісти – Валентина Гриник-Сутанівська, Зоя Загородня, Леся Самійленко, Ніна Харчук, Людмила Бараневич,  Ольга Сущенко, Тетяна Ковальчук, Володимир Городецький, Ярослав Глібіщук, Володимир Карташов, Борис Бахтєєв, Дмитро Нагорний, а також фотограф Сергій Спасокукотський.

Серед найбільш затребуваних авторів був публіцист, політолог і філософ Сергій Грабовський.

У газеті також працювали друг Чорновола Роман Корогодський – український кінокритик, літературо- та кінознавець, учасник руху шістдесятників, дуже діяльний та оптимістичний головний менеджер Микола Ващук (на якому по суті трималася уся організаторська і адміністративна робота в «Час-Time») та відповідальний секретар Валентин Авдєєнко.

Заступниками відповідального секретаря (випусковими редакторами) працювали Володимир Онищенко і Олексій Івкін.

Літературними редакторами у нас були Валентина Чорновіл (сестра В’ячеслава Максимовича), Галина Паламарчук (українська поетеса) і Євгенія Дончик (дружина відомого літературознавця, академіка Віталія Дончика). Коректорами – Наталя Пасенко і Тетяна Онищенко.

Редакція газети «ЧасTime»:

 В’ячеслав Чорновіл – шеф-редактор

Олена Бондаренко – головний

Григорій Кримчук – заступник головного редактора

Валентин Авдєєнко – відповідальний секретар

Володимир Карташов – редактор відділу економіки

Віктор Каспрук – редактор відділу політики

Валентина Гриник-Сутанівська – редактор відділу міжнародної політики

Людмила Бараневич – редактор відділу культури

Леся Самійленко – редактор відділу молоді

Зоя Загородня – завідуюча юридичним відділом

Ніна Харчук – парламентський оглядач

Володимир Городецький – кореспондент відділу політики

Борис Бахтєєв – кореспондент відділу економіки

Ярослав Глібіщук – спеціальний кореспондент

Ольга Сущенко – кореспондент

Тетяна Ковальчук – кореспондент відділу економіки

Дмитро Нагорний  – спортивний оглядач

Сергій Спасокукотський – фотокореспондент

Володимир Онищенко – заступник відповідального секретаря (випусковий редактор)

Олексій Івкін – заступник  відповідального секретаря (випусковий редактор)

Микола Ващук – головний менеджер

Валентина Чорновіл – літературний редактор

Галина Паламарчук – літературний редактор

Євгенія Дончик – літературний редактор

Наталя Пасенко – коректор

Тетяна Онищенко – коректор

Думаю, що феномен роботи в «Час-Time» і можливість працювати під керівництвом В’ячеслава Чорновола стали не тільки подарунком долі для всіх співробітників цієї справді унікальної газети.

В’ячеслав Максимович, Олена Бондаренко і заступник редактора Григорій Кримчук зуміли поставити та налагодити працю редакції таким чином, що перебування на роботі стало радістю спілкування з однодумцями і колегами.

За все життя це була перша робота, де можна було відчувати себе так вільно, творити в повністю безцензурному режимі.

І всі, хто працював у газеті «Час-Time», переконані в тому, що їм в житті випав величезний шанс пройти журналістську школу В’ячеслава Чорновола.

Незалежна газета «Час-Time» була чесним і надійним постачальником інформації в Україні в 90-ті роки.

Що різко контрастує з сучасними українськими ЗМІ, багато з яких перебувають у кайданах медіа-баронів чи ділових магнатів, що часто переслідують власні політичні чи фінансові інтереси.

https://www.radiosvoboda.org/a/30348789.html

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s